Dünya şöhrətli fotojurnalist Reza Deqatiyə medal təqdim olunub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Heydər Əliyev Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə Xankəndidə keçirilən Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsinin rəsmi açılış mərasiminin davamında dünya şöhrətli fotojurnalist Reza Deqatiyə təltif olunduğu “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı təqdim olunub.
Mükafatı Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov təqdim ediblər.
Komitə sədri məşhur fotojurnalist Reza Deqatinin uzun illərdir Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində apardığı misilsiz fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Tanınmış fotoqraf bu mükafatı almaqdan qürur duyduğunu və Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində fəaliyyətini bundan sonra da davam etdirəcəyini bildirib.
Qeyd edək ki,  Azərbaycan əsilli fransız fotoqraf Qarabağ həqiqətlərinin, Xocalı soyqırımı kimi faciələrin sənədli fotolarla beynəlxalq arenaya təqdim olunmasında əvəzsiz rol oynayıb.

Всемирно известному фотожурналисту Резе Дегати вручена медаль
В продолжение церемонии официального открытия VI Летнего лагеря диаспорской молодежи, организованного в Ханкенди Государственным комитетом по работе с диаспорой совместно с Фондом Гейдара Алиева, всемирно известному фотожурналисту Резе Дегати была вручена присужденная ему медаль “За заслуги в диаспорской деятельности”.
Награду вручили председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов и специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах Эльчин Юсубов.
Председатель комитета высоко оценил многолетнюю исключительную деятельность Резы Дегати в области доведения до мировой общественности азербайджанских реалий.
Известный фотограф отметил, что испытывает чувство гордости в связи с вручением ему этой награды, подчеркнул, что и впредь будет продолжать деятельность, направленную на доведение до международной общественности правды об Азербайджане.
Отметим, что французский фотограф азербайджанского происхождения своими документальными фотоснимками сыграл неоценимую роль в представлении на международной арене карабахских реалий и таких трагедий, как Ходжалинский геноцид.