Lusern sarayında Azərbaycan musiqiləri səsləndirilib
Çexiyanın paytaxtı Praqanın mərkəzində yerləşən Lusern sarayında (Palac Lucerna) 28 May – Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Gününə həsr olunan konsert keçirilib.
Konsert Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi, Şərqi Avropada Yaşayan Azərbaycanlıların Çexiya üzrə Koordinasiya Şurasının və “Land of Fire” Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun icraçı direktoru Əkrəm Abdullayev, komitə və fondun əməkdaşları, Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, İspaniya, Bosniya və Herseqovina, eləcə də İtaliyanın Çexiyadakı səfirliklərinin nümayəndələri, ictimai-siyasi və mədəniyyət xadimləri, ölkəmizə dost münasibəti bəsləyən icmaların üzvləri iştirak ediblər.
Xalq artistləri Faiq Sücəddinov və Əlixan Səmədovun, Əməkdar artistlər Şölə Səfərəliyeva, Kamran Kərimov və Elnur Mikayılovun, “Simurq” Muğam Ansamblının, eləcə də tanınmış muğam ifaçısı, xanəndə Mirələm Mirələmovun Azərbaycanın zəngin milli musiqi irsini, muğam sənətinin incəliklərini və mədəni dəyərlərini əks etdirən ifaları ilə tamaşaçılara unudulmaz musiqi anları bəxş olunub. Çexiyada yaşayan soydaşımız, 2020-ci ildə “İlin Adamı” seçilən skripka ifaçısı Canel Nəcəflinin səsləndirdiyi musiqilər zövq oxşayıb. Qonaqlar həm Azərbaycanın mədəni zənginliyinə, həm də muğam sənətinin nadir bənzərsizliyinə heyran qalıblar, bu musiqi təntənəsi isə tədbir iştirakçıları üçün uzun müddət yadda qalacaq bir mədəniyyət ziyafətinə çevrilib.
Konsertin sonunda qonaqlar yüksək təşkilatçılığa, zəngin musiqi proqramına və yaradılan səmimi ab-havaya görə təşkilatçılara minnətdarlıqlarını bildiriblər. Bu cür tədbirlərin xalqlar arasında dostluğun, qarşılıqlı anlaşmanın və həmrəyliyin gücləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıblar.

Во Дворце Люцерна звучала азербайджанская музыка
Во Дворце Люцерна (Palac Lucerna), расположенном в центре столицы Чехии Праги, состоялся концерт, посвященный 28 Мая – Дню независимости Азербайджанской Республики.
Мероприятие было организовано Координационным советом азербайджанцев, проживающих в Восточной Европе, по Чехии совместно с Обществом “Land of Fire” при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры в подчинении Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
На концерте присутствовали исполнительный директор Фонда поддержки азербайджанской диаспоры Экрем Абдуллаев, сотрудники комитета и фонда, представители посольств Азербайджана, Турции, Казахстана, Узбекистана, Испании, Боснии и Герцеговины, а также Италии в Чехии, общественно-политические деятели и деятели культуры, члены общин питающих дружественное отношение к нашей стране.
Выступление народных артистов Фаига Суджеддинова и Алихана Самедова, заслуженных артистов Шолы Сафаралиевой, Кямрана Керимова и Эльнура Микаилова, мугамного ансамбля “Симург”, а также известного исполнителя мугама, ханенде Миралама Мираламова, отражающее богатое национальное музыкальное наследие Азербайджана, тонкости и культурные ценности искусства мугама, подарило зрителям незабываемые минуты. Исполнение живущей в Чехии нашей соотечественницы, скрипачки Джанель Наджафли, признанной “Человеком года” в 2020 году, пришлось по вкусу гостям. Они были восхищены как культурным богатством Азербайджана, так и уникальностью искусства мугама, а торжество музыки превратилось в праздник культуры, который надолго запомнится участникам мероприятия.
По окончании концерта гости поблагодарили организаторов за прекрасную организацию, насыщенную музыкальную программу и созданную ими дружелюбную атмосферу. Они подчеркнули, что такие мероприятия представляют особое значение с точки зрения укрепления дружбы, взаимопонимания и солидарности между народами.