Xarkovda Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümü qeyd edilib
Ukraynanın Xarkov şəhərində Nikolay Lısenko adına Xarkov Milli Akademik Opera və Balet Teatrında Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr edilən tədbir keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Xarkov şəhərindəki fəxri konsulu Əfqan Salmanov, Xarkov Şəhər Şurasının İctimai birliklərlə iş üzrə departamentinin direktoru Nikita Sterin, Xarkovdakı Azərbaycan diasporu təşkilatlarının rəhbərləri və nümayəndələri, müxtəlif xalqların nümayəndələri, mədəniyyət və təhsil xadimləri, eləcə də yerli icma üzvləri iştirak edib.
Əvvəlcə Azərbaycanın və Ukraynanın Dövlət himnləri səsləndirilib, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və hər iki ölkənin müstəqilliyi uğrunda həlak olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Daha sonra Heydər Əliyevin həyat yolu və dövlətçilik fəaliyyəti haqqında sənədli film nümayiş olunub.
Xarkov Şəhər Şurasının İctimai birliklərlə iş üzrə departamentinin direktoru Nikita Sterin Ulu Öndərin müasir, güclü və müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurulmasında oynadığı müstəsna rolu vurğulayıb. O, həmçinin Azərbaycanın Ukraynaya göstərdiyi humanitar yardım və davamlı dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycanın Xarkovdakı fəxri konsulu Əfqan Salmanov çıxışında Azərbaycan və Ukrayna xalqları arasında münasibətlərin dostluq, qarşılıqlı hörmət və strateji tərəfdaşlıq prinsiplərinə əsaslandığını və bu münasibətlərin təməlinin Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu deyib.
Tədbirin bədii hissəsində Müslüm Maqomayev, Fikrət Əmirov, Arif Məlikov, Qara Qarayev, Sevil Əliyeva, Tofiq Quliyev, Nikolay Lısenko və Georgiy Mayborodanın əsərləri, eləcə də Ukrayna xalq mahnıları səsləndirilib, Vüqar Şəmmədov tarda musiqi nömrələri ifa edib, simfonik orkestrin müşayiəti ilə isə Tofiq Quliyevin “Bahar” əsəri təqdim olunub.

An event dedicated to the 103rd anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people, was held at the Kharkiv National Academic Opera and Ballet Theatre named after Mykola Lysenko in Kharkiv, Ukraine.
The event was attended by Afgan Salmanov, the Honorary Consul of the Republic of Azerbaijan to the city of Kharkiv, Nikita Sterin, Director of the Department for Work with Public Organizations of the Kharkiv City Council, heads and representatives of the Azerbaijani diaspora organizations in Kharkiv, representatives of various ethnic groups, cultural and educational figures, and members of the local community.
The event opened with a rendition of the national anthems of Azerbaijan and Ukraine, followed by a minute of silence to honour the memory of National Leader Heydar Aliyev and those who sacrificed their lives for the independence of both countries.
Next, a documentary film about Heydar Aliyev’s life and state-building activity was screened.
Nikita Sterin, Director of the Department for Work with Public Organizations of the Kharkiv City Council, emphasized the Great Leader’s exceptional role in the establishment of a modern, powerful, and independent Azerbaijani state. He also expressed his gratitude for the Azerbaijan’s humanitarian aid and continuous support to Ukraine.
In his speech, Afgan Salmanov, the Honorary Consul of the Republic of Azerbaijan to the city of Kharkiv, stated that the relations between the Azerbaijani and Ukrainian peoples are based on the principles of friendship, mutual respect, and strategic partnership, and the foundations of these relations were laid by Heydar Aliyev.
The artistic portion of the event featured musical works by Muslim Magomayev, Fikrat Amirov, Arif Malikov, Gara Garayev, Sevil Aliyeva, Tofig Guliyev, Mykola Lysenko, and Heorhiy Maiboroda, as well as Ukrainian folk music. Vugar Shammadov performed musical pieces on the tar. Tofig Guliyev’s composition, “Bahar” (Spring), was performed with accompaniment by a symphony orchestra.