Azərbaycanın Müstəqilliyinin Bərpası Günü Edinburqda qeyd olunub
Şotlandiyanın Edinburq Universitetində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Cəmiyyəti 18 Oktyabr – Müstəqilliyin Bərpası Günü münasibətilə tədbir təşkil edib.
İştirakçılara Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin tarixi, milli kimlik və mədəniyyətin qorunması istiqamətində atılan addımlar barədə ətraflı məlumat verilib. 1991-ci ildə Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini bərpa etməsinin xalqımız üçün necə mühüm tarixi əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb. Tədbir səmimi və əyləncəli mühitdə keçib, iştirakçılar arasında maraqlı söhbətlər, fikir mübadiləsi və hədiyyələrlə dolu xoş anlar yaşanıb.
Azərbaycan Cəmiyyətinin rəhbəri Elmar Əmirov belə tədbirlərin xaricdə yaşayan gənc soydaşlarımızın milli kimliyinin qorunub saxlanmasında və ölkəmizə bağlılıqlarının möhkəmlənməsində mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Tədbirdə Edinburq Universitetində fəaliyyət göstərən Türk Cəmiyyəti və Mərkəzi Asiya Türk Cəmiyyətlərinin üzvləri də iştirak ediblər. Bu, tədbirin daha geniş mədəni əməkdaşlıq və qarşılıqlı anlaşma mühitində keçirilməsinə zəmin yaradıb.

В Эдинбурге отмечен День восстановления независимости Азербайджана
Азербайджанское общество, действующее в Эдинбургском университете Шотландии, организовало мероприятие по случаю 18 Октября - Дня восстановления независимости.
Участники были подробно проинформированы об истории государственной независимости, шагах, предпринятых в области защиты национальной идентичности и сохранения культуры. Было подчеркнуто, насколько важное историческое значение для нашего народа представляло восстановление в 1991 году государственной независимости в Азербайджане. Мероприятие, полное приятных моментов, прошло в дружелюбной и радостной атмосфере, участники провели интересные беседы, обмен мнениями, состоялось вручение подарков.
Руководитель Азербайджанского общества Эльмар Амиров отметил, что такие церемонии играют важную роль в защите национальной идентичности проживающих за рубежом молодых соотечественников и укреплении их привязанности к нашей стране.
В мероприятии также приняли участие члены действующих в Эдинбургском университете Турецкого общества и тюркских обществ Центральной Азии. Это обусловило проведение церемонии в условиях более широкого культурного сотрудничества и взаимопонимания.