Estoniya Azərbaycan musiqisinin sehrinə bürünüb
Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində Estoniyanın paytaxtı Tallinin mərkəzində yerləşən “Mere Mədəniyyət Mərkəzi”ndə Azərbaycanın dahi bəstəkarı, musiqişünas Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyinə həsr olunmuş "Aşıq və Muğam" adlı konsert keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, “Buta Art Studio” Azərbaycan Yaradıcılıq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Konservatoriyasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Mübariz Əliyev, Estoniya parlamenti və Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələri, İnteqrasiya Fondu, diplomatik korpus üzvləri, incəsənət xadimləri və şəhər sakinləri iştirak ediblər.
Tarzən Asim Pirimov, kamança ustası Hüseyn Nağıyevxanəndə Rəvanə Vəliyeva Azərbaycan muğamının sədaları ilə, aşıq Mübariz Əliyev isə sazın ecazkar ifası ilə tədbir iştirakçılarının ruhunu oxşayıb. Onların ifasında səslənən xalq mahnıları, muğam parçaları eləcə də aşıq musiqiləri sürəkli alqışlarla qarşılanıb.
Gecənin ən yaddaqalan məqamlarından biri də Tallinin məşhur “Gracia” rəqs qrupunun “Sarı Gəlin” ifası olub.
Tədbirin sonunda qonaqlar bu kimi mədəni tədbirlərin davamlı keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, Azərbaycan musiqi və rəqs sənətinin Estoniya tamaşaçısına çox doğma gəldiyini bildiriblər. Onlar bu gecəni yalnız bir incəsənət bayramı kimi deyil, eyni zamanda xalqlar arasında mədəniyyət körpüsü kimi qiymətləndiriblər.

Эстония окунулась в мир азербайджанской музыки
В рамках Дней азербайджанской культуры в "Культурном центре Meрe", расположенном в центре столицы Эстонии Таллина, состоялся концерт под названием "Aшуг и Мугам", посвященный 140-летнему юбилею гениального азербайджанского композитора и музыковеда Узеира Гаджибейли.
Мероприятие было организовано Азербайджанским творческим центром “Buta Art Studio” при поддержке Государственного комитета Азербайджана по работе с диаспорой.
На вечере присутствовали доцент Азербайджанской национальной консерватории, доктор философии по искусствоведению Мубариз Алиев, представители парламента и Министерства культуры Эстонии, члены Интеграционного фонда и дипломатического корпуса, деятели искусства и жители города.
Великолепное исполнение азербайджанского мугама таристом Асимом Пиримовым, мастером кеманчи Гусейном Нагиевым и ханенде Раваной Велиевой, а также прекрасная игра ашуга Мубариза Алиева на сазе пришлись по душе участникам мероприятия. Народные песни, отрывки из мугамов, ашугская музыка в их исполнении были встречены продожительными аплодисментами.
Одним из самых запомнившихся моментов вечера явилось исполнение “Сары гялин” знаменитой таллинской танцевальной группой “Gracia”.
По окончании мероприятия гости, подчеркнув значение постоянного проведения таких культурных мероприятий, отметили, что эстонские зрители воспринимают азербайджанскую музыку и танцы как нечто очень родное. Они расценили этот вечер не только как праздник искусства, но и как мост культуры между народами.