Ottavada Azərbaycanın Müstəqillik Günü qeyd olunub
Kanadanın paytaxtı Ottavada 28 May – Müstəqillik Gününə həsr olunan tədbir keçirilib. Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun və Azərbaycan Respublikasının Kanadadakı Səfirliyinin birgə dəstəyi, diaspor fəalı Fərid Qasımovun təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Ottava və ətraf şəhərlərdə yaşayan azərbaycanlılar, diaspor nümayəndələri və yerli ictimaiyyətin üzvləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının və Kanadanın Dövlət himnləri səsləndirilib.
Azərbaycan Respublikasının Kanadadakı müvəqqəti işlər vəkili Vüsal Süleymanov çıxışında 28 May – Müstəqillik Gününün Azərbaycan xalqının tarixində xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Kanadadakı diasporumuzun milli dəyərlərin təbliği və Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Daha sonra Kanadanın müxtəlif bölgələrində fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatlarının rəhbərləri çıxış ediblər. Toronto şəhərindəki Azərbaycan Evini təmsil edən Anar İsmayılov və Günel Məmmədova, Azərbaycan-Türk Assosiasiyasının sədri Kəmalə Şiriyeva, Monrealdan Kvebek Azərbaycanlıları Assosiasiyasının rəhbəri Məsud Əliyev, Kalqaridən Alberta Azərbaycan Mədəniyyəti Cəmiyyətinin rəhbəri Ceyhun Nəcəfov, həmçinin Vankuverdən Kanada Britaniya Kolumbiyası Azərbaycanlıları Cəmiyyətinin sədri Təranə Novruzova Azərbaycanın müstəqillik tarixindən, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qısa müddətdə gördüyü böyük işlərdən, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin yorulmaz fəaliyyəti sayəsində ölkəmizin azadlığının qorunub möhkəmləndirilməsindən və Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğal altındakı torpaqlarımızın azad olunmasından, suverenliyimizin bərpasından bəhs ediblər. Eyni zamanda Kanadadakı Azərbaycan diasporunun birgə fəaliyyətinin və qarşılıqlı əməkdaşlığının əhəmiyyətindən danışıblar.
Tədbirin bədii hissəsində Torontoda fəaliyyət göstərən Təbriz Azərbaycan Musiqi və Rəqs Ansamblı ilə Azərbaycan Evinin üzvlərinin klassik və milli musiqilərin müşayiəti ilə ifa etdikləri rəqslər böyük maraq və alqışlarla qarşılanıb.

Azerbaijan’s Independence Day Celebrated in Ottawa
An event dedicated to May 28 – Independence Day was held in Ottawa, the capital of Canada. The event was organized by a diaspora activist Farid Gasimov with the joint support of the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora under the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan and the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Canada.
The event was attended by Azerbaijanis living in Ottawa and surrounding cities, representatives of the Azerbaijani diaspora, and members of the local community.
First, the national anthems of the Republic of Azerbaijan and Canada were performed.
In his remarks, Vusal Suleymanov, Chargé d’Affaires of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Canada, emphasized the special significance of May 28 – Independence Day in the history of the Azerbaijani people. He highly appreciated the efforts of the Azerbaijani diaspora in Canada in promoting national values and raising awareness of the truths about Azerbaijan within the international community.
The event continued with speeches by leaders of Azerbaijani diaspora organizations operating across Canada. Anar Ismayilov and Gunel Mammadova, representing the Azerbaijan House in Toronto, Kamala Shiriyeva, Chairperson of the Azerbaijan-Turkish Association, Masud Aliyev, Head of the Quebec Azerbaijanis Association in Montreal, Jeyhun Najafov, Head of the Alberta Azerbaijan Culture Society in Calgary, and Tarana Novruzova, Chairperson of the Azerbaijani Society of British Columbia in Vancouver, spoke about  the history of Azerbaijan’s independence, the remarkable achievements of the Azerbaijan Democratic Republic during its brief existence, the preservation and strengthening of the country’s independence through the tireless efforts of National Leader Heydar Aliyev, and the liberation of Azerbaijan’s occupied territories and restoration of its sovereignty under the leadership of Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev. They also highlighted the importance of cooperation and joint activities among Azerbaijani diaspora organizations across Canada.
The artistic part of the event featured dance performances by the Tabriz Azerbaijani Music and Dance Ensemble based in Toronto and members of the Azerbaijan House. Their performances were met with great interest and enthusiastic applause from the audience.