Ottavada Azərbaycanın Müstəqillik Günü qeyd olunub
Kanadanın paytaxtı Ottavada 28 May – Müstəqillik Gününə həsr olunan tədbir keçirilib. Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun və Azərbaycan Respublikasının Kanadadakı Səfirliyinin birgə dəstəyi, diaspor fəalı Fərid Qasımovun təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Ottava və ətraf şəhərlərdə yaşayan azərbaycanlılar, diaspor nümayəndələri və yerli ictimaiyyətin üzvləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının və Kanadanın Dövlət himnləri səsləndirilib.
Azərbaycan Respublikasının Kanadadakı müvəqqəti işlər vəkili Vüsal Süleymanov çıxışında 28 May – Müstəqillik Gününün Azərbaycan xalqının tarixində xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Kanadadakı diasporumuzun milli dəyərlərin təbliği və Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Daha sonra Kanadanın müxtəlif bölgələrində fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatlarının rəhbərləri çıxış ediblər. Toronto şəhərindəki Azərbaycan Evini təmsil edən Anar İsmayılov və Günel Məmmədova, Azərbaycan-Türk Assosiasiyasının sədri Kəmalə Şiriyeva, Monrealdan Kvebek Azərbaycanlıları Assosiasiyasının rəhbəri Məsud Əliyev, Kalqaridən Alberta Azərbaycan Mədəniyyəti Cəmiyyətinin rəhbəri Ceyhun Nəcəfov, həmçinin Vankuverdən Kanada Britaniya Kolumbiyası Azərbaycanlıları Cəmiyyətinin sədri Təranə Novruzova Azərbaycanın müstəqillik tarixindən, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qısa müddətdə gördüyü böyük işlərdən, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin yorulmaz fəaliyyəti sayəsində ölkəmizin azadlığının qorunub möhkəmləndirilməsindən və Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğal altındakı torpaqlarımızın azad olunmasından, suverenliyimizin bərpasından bəhs ediblər. Eyni zamanda Kanadadakı Azərbaycan diasporunun birgə fəaliyyətinin və qarşılıqlı əməkdaşlığının əhəmiyyətindən danışıblar.
Tədbirin bədii hissəsində Torontoda fəaliyyət göstərən Təbriz Azərbaycan Musiqi və Rəqs Ansamblı ilə Azərbaycan Evinin üzvlərinin klassik və milli musiqilərin müşayiəti ilə ifa etdikləri rəqslər böyük maraq və alqışlarla qarşılanıb.

В Оттаве отметили День независимости Азербайджана
В столице Канады Оттаве состоялось мероприятие, посвященное 28 Мая – Дню независимости. Церемония была организована активистом диаспоры Фаридом Гасымовым при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры в подчинении Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой совместно с посольством Азербайджанской Республики в Канаде.
В мероприятии приняли участие азербайджанцы, проживающие в Оттаве и близлежащих городах, представители диаспоры и члены местной общественности.
Сначала прозвучали государственные гимны Азербайджанской Республики и Канады.
Временный поверенный в делах Азербайджанской Республики в Канаде Вюсал Сулейманов подчеркнул, что 28 Мая - День независимости представляет особое значение в истории азербайджанского народа. Он высоко оценил деятельность нашей диаспоры в Канаде в сфере пропаганды национальных ценностей и доведения азербайджанских реалий до международной общественности.
Затем выступили руководители азербайджанских диаспорских организаций, действующих в различных регионах Канады. Анар Исмайлов и Гюнель Мамедова, представляющие Дом Азербайджана в городе Торонто, председатель Азербайджано-турецкой ассоциации Кямаля Шириева, руководитель Ассоциации азербайджанцев Квебека Масуд Алиев из Монреаля, руководитель Общества азербайджанской культуры Альберты Джейхун Наджафов из Калгари, а также председатель Общества азербайджанцев Британской Колумбии (Канада) Тарана Новрузова из Ванкувера говорили об истории независимости Азербайджана, большой работе, проделанной Азербайджанской Демократической Республикой за короткое время, сохранении и укреплении свободы нашей страны благодаря неустанной деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева, освобождении оккупированных земель и восстановлении суверенитета под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева. Одновременно они отметили значение совместной деятельности и взаимного сотрудничества азербайджанской диаспоры в Канаде.
Танцы, исполненные в художественной части мероприятия действующим в Торонто Азербайджанским ансамблем музыки и танца «Тебриз» и членами Дома Азербайджана в сопровождении классической и национальной музыки, были встречены с большим интересом и аплодисментами.