Laçında “Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib
2 avqust, 2024Zəngin tarixi keçmişə, əsrarəngiz təbiətə malik Laçın rayonunda “Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirin açılışında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra respublikamızın ərazi bütövlüyünün qorunması, bərpası, eləcə də işğal altında olan tarixi torpaqlarımızın azad edilməsi uğrunda şəhidlik zirvəsinə ucalan Vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrinin tarixindən və diasporumuzun Ana vətənlə əlaqələrinin möhkəm olmasından bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Düşərgənin açılış mərasimində Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədov, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Heydər Əliyev Fondunun nümayəndəsi Elvin Aslanov, Mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov çıxış ediblər.
Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədov Laçındakı inkişafla bağlı ümumi məlumat verib, Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin Laçında keçirilməsini yüksək qiymətləndirib. 60 ölkədən gələn gənclər üçün belə təntənəli bir tədbirin Laçında keçirilməsinin böyük fəxr olduğunu söyləyib.
İştirakçıları salamlayan Komitə sədri belə möhtəşəm bir tədbirin məhz Azərbaycanın gözəl guşələrindən biri Laçında keçirilməsinin önəmindən, torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasında müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuzun şücaətindən, sürətlə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərindən bəhs edib. Azərbaycan həqiqətlərinin, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin əsl mahiyyətini beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması ilə bağlı məsələlərin həllində gənclərin rolunu xüsusi vurğulayıb. Düşərgənin əhəmiyyətindən danışan sədr Komitənin həyata keçirdiyi layihələr haqqında məlumat verib. Hazırda xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmalarının, soydaşlarımızın Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqətində olduğunu bildirib. Buna uyğun olaraq Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin həyata keçirdiyi layihələrin xaricdə yaşayan soydaşlarımızın Azərbaycanla əlaqələrinin möhkəmlənməsinə, intensivliyinə, onların ana dilini unutmamasına, tarix və mədəniyyətimizin təbliğinə xidmət etdiyini söyləyib. Azərbaycan dövlətinin gənclər siyasətinin harada yaşamasından asılı olmayaraq gənclərimizin inkişafına, vətəndaşlıq borcunu uğurla yerinə yetirməsinə hesablandığını qeyd edib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva diaspor gənclərinin yay düşərgələrində çox savadlı və vətənpərvər gənclər iştirak etməsini təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib.
Heydər Əliyev Fondunun nümayəndəsi Elvin Aslanov Heydər Əliyev Fondunun gənclərin inkişafına və istedadlarının üzə çıxarılmasına böyük töhfələr verdiyini vurğulayaraq, bu mənada düşərgənin də əhəmiyyətinin çox böyük olduğunu deyib.
Mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrinin bir platforma olaraq gənclərin inkişafına çox müsbət təsir göstərdiyini bildirib.
Açılış mərasimi rəsmi hissədən sonra Azərbaycanın tanınmış incəsənət ustalarının ifasında bədii hissə ilə davam edib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə xalça guşəsi yaradılıb. Guşədə bütün bölgələrin xalça nümunələri nümayiş olunub.
Qeyd edək ki, avqustun 1-dən 7-dək davam edəcək Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsi Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə gerçəkləşdirilir. Diaspor tarixinin möhtəşəm layihələrindən biri hesab olunan V Yay Düşərgəsində 60 ölkədən 115 gənc iştirak edir. Onların arasında həm dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar, həm də Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri var.

В Лачине состоялась официальная церемония открытия V Летнего лагеря диаспорской молодежи “Молодежь во имя зеленого мира”
2 августа, 2024
В Лачинском районе, имеющем богатое историческое прошлое, живописную природу, состоялась официальная церемония открытия V Летнего лагеря диаспорской молодежи “Молодежь во имя зеленого мира”.
После исполнения на открытии мероприятия государственного гимна Азербайджанской Республики минутой молчания была почтена светлая память сынов Родины, ставших шехидами во имя сохранения, восстановления территориальной целостности республики, а также освобождения наших исторических земель, находившихся под оккупацией.
Был показан видеоролик, повествующий об истории летних лагерей диаспорской молодежи и прочности связей нашей диаспоры с Родиной.
На церемонии открытия лагеря выступили специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Лачинском районе Масим Мамедов, заведующая отделом по гуманитарной политике, вопросам диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Азербайджанской Республики Фарах Алиева, председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, представитель Фонда Гейдара Алиева Эльвин Асланов, заместитель министра культуры Фарид Джафаров.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Лачинском районе Масим Мамедов представил общую информацию о развитии в Лачине, высоко оценил проведение здесь V Летнего лагеря диаспорской молодежи. Он отметил, что организация в Лачине столь торжественного мероприятия для представителей молодежи, прибывших из 60 стран, вызывает чувство большой гордости.
Председатель комитета, поприветствовав участников, говорил о значении проведения столь грандиозного мероприятия именно в Лачине – одном из самых красивых уголков Азербайджана, героизме, проявленном нашей армией под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в освобождении наших земель от оккупации, осуществляемых высокими темпами восстановительно-созидательных работах. Он особо подчеркнул роль молодежи в решении вопросов, связанных с доведением до международной общественности азербайджанских реалий, сути армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта. Коснувшись значения лагеря, председатель представил  информацию о реализованных комитетом проектах. Он сказал, что азербайджанские общины, наши соотечественники, осуществляющие в настоящее время деятельность за рубежом, находятся в центре внимания Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан ханым Алиевой, довел до внимания, что в соответствии с этим проекты, осуществляемые Государственным комитетом по работе с диаспорой, служат укреплению, интенсификации связей наших соотечественников, проживающих за рубежом, с Азербайджаном, тому, чтобы они не забывали родной язык, пропаганде нашей истории и культуры, констатировал, что молодежная политика Азербайджанского государства рассчитана на развитие нашей молодежи, где бы она ни проживала, успешное выполнение ею гражданского долга.
Заведующая отделом по гуманитарной политике, вопросам диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Азербайджанской Республики Фарах Алиева расценила участие в летних лагерях диаспорской молодежи очень грамотных и патриотически настроенных представителей молодежи как факт, заслуживающий одобрения.
Представитель Фонда Гейдара Алиева Эльвин Асланов, отметив, что Фонд Гейдара Алиева вносит большой вклад в развитие молодежи и выявление ее таланта, подчеркнул, что в этом контексте лагерь также представляет огромное значение.
Заместитель министра культуры Фарид Джафаров сказал, что летние лагеря диаспорской молодежи, как платформа, оказывают весьма позитивное влияние на развитие молодежи.
После официальной части церемония открытия была продолжена художественной частью в исполении известных мастеров искусств Азербайджана.
В рамках мероприятия Азербайджанский национальный музей ковра организовал уголок ковра, где были представлены образцы ковров всех регионов.
Отметим, что V Летний лагерь диаспорской молодежи, который продлится с 1 по 7 августа, организован Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и  Фондом Гейдара Алиева. В V Летнем лагере, считающемся одним из грандиозных проектов в истории диаспоры, участвуют 115 представителей молодежи из 60 стран. Среди них находятся как азербайджанцы, проживающие в различных странах мира, так и представители народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану.