Laçında “Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib
2 avqust, 2024Zəngin tarixi keçmişə, əsrarəngiz təbiətə malik Laçın rayonunda “Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirin açılışında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra respublikamızın ərazi bütövlüyünün qorunması, bərpası, eləcə də işğal altında olan tarixi torpaqlarımızın azad edilməsi uğrunda şəhidlik zirvəsinə ucalan Vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrinin tarixindən və diasporumuzun Ana vətənlə əlaqələrinin möhkəm olmasından bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Düşərgənin açılış mərasimində Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədov, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Heydər Əliyev Fondunun nümayəndəsi Elvin Aslanov, Mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov çıxış ediblər.
Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədov Laçındakı inkişafla bağlı ümumi məlumat verib, Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin Laçında keçirilməsini yüksək qiymətləndirib. 60 ölkədən gələn gənclər üçün belə təntənəli bir tədbirin Laçında keçirilməsinin böyük fəxr olduğunu söyləyib.
İştirakçıları salamlayan Komitə sədri belə möhtəşəm bir tədbirin məhz Azərbaycanın gözəl guşələrindən biri Laçında keçirilməsinin önəmindən, torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasında müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuzun şücaətindən, sürətlə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərindən bəhs edib. Azərbaycan həqiqətlərinin, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin əsl mahiyyətini beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması ilə bağlı məsələlərin həllində gənclərin rolunu xüsusi vurğulayıb. Düşərgənin əhəmiyyətindən danışan sədr Komitənin həyata keçirdiyi layihələr haqqında məlumat verib. Hazırda xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmalarının, soydaşlarımızın Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqətində olduğunu bildirib. Buna uyğun olaraq Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin həyata keçirdiyi layihələrin xaricdə yaşayan soydaşlarımızın Azərbaycanla əlaqələrinin möhkəmlənməsinə, intensivliyinə, onların ana dilini unutmamasına, tarix və mədəniyyətimizin təbliğinə xidmət etdiyini söyləyib. Azərbaycan dövlətinin gənclər siyasətinin harada yaşamasından asılı olmayaraq gənclərimizin inkişafına, vətəndaşlıq borcunu uğurla yerinə yetirməsinə hesablandığını qeyd edib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva diaspor gənclərinin yay düşərgələrində çox savadlı və vətənpərvər gənclər iştirak etməsini təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib.
Heydər Əliyev Fondunun nümayəndəsi Elvin Aslanov Heydər Əliyev Fondunun gənclərin inkişafına və istedadlarının üzə çıxarılmasına böyük töhfələr verdiyini vurğulayaraq, bu mənada düşərgənin də əhəmiyyətinin çox böyük olduğunu deyib.
Mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrinin bir platforma olaraq gənclərin inkişafına çox müsbət təsir göstərdiyini bildirib.
Açılış mərasimi rəsmi hissədən sonra Azərbaycanın tanınmış incəsənət ustalarının ifasında bədii hissə ilə davam edib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə xalça guşəsi yaradılıb. Guşədə bütün bölgələrin xalça nümunələri nümayiş olunub.
Qeyd edək ki, avqustun 1-dən 7-dək davam edəcək Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsi Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə gerçəkləşdirilir. Diaspor tarixinin möhtəşəm layihələrindən biri hesab olunan V Yay Düşərgəsində 60 ölkədən 115 gənc iştirak edir. Onların arasında həm dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar, həm də Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri var.

Official opening ceremony of "Youth for a Green World" 5th Summer Camp of Diaspora Youth has been held in Lachin
2 August, 2024
The official opening ceremony of "Youth for a Green World" 5th Summer Camp of Diaspora Youth has been held in Lachin, which has a rich historical past and enchanting nature.
The event has commenced with the playing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, has followed by a minute of silence in memory of the martyrs who sacrificed their lives for the protection, restoration, and liberation of Azerbaijan's territorial integrity and historical lands.
A video was shown about the history of Diaspora Youth Summer Camps and the strong ties of our Diaspora with the Motherland.
Speeches have been delivered by Masim Mammadov, special representative of the President of the Azerbaijan Republic in Lachin district, Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, Farah Aliyeva, head of the Department of Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism and Religious Affairs of the Administration of the President of the Azerbaijan Republic, Elvin Aslanov, representative of the Heydar Aliyev Foundation, Farid Jafarov, Deputy Minister of Culture in the opening ceremony of the camp.
Masim Mammadov has provided an overview of the development in Lachin, highly appreciated the holding the 5th Summer Camp of Diaspora Youth in Lachin, expressing pride in hosting such a grand event for youth from 60 countries.
Greeting the participants, the committee chairman Fuad Muradov has talked about the importance of holding such a magnificent event in Lachin, one of Azerbaijan's beautiful regions, about the valor of Azerbaijani army under the leadership of victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the extensive and rapidly implemented reconstruction works. He especially emphasized the role of youth in conveying the true nature of the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflict to the international community. Speaking about the importance of the camp, the chairman has given information about the projects implemented by the Committee, stating that the Azerbaijani communities operating abroad, our compatriots, are always under the attention of President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva. According to this, he has noted that the projects implemented by the State Committee on Work with Diaspora serve to strengthen the connections of our compatriots living abroad with Azerbaijan, enhance their ties, making them not forget their native language, and promote our history and culture. He has highlighted that the state youth policy of Azerbaijan is aimed to ensure the development of our youth, and their successful fulfillment of their civic duties, regardless of where they live.
Farah Aliyeva has commended the participation of well-educated and patriotic youth in the diaspora summer camps.
Elvin Aslanov has emphasized the significant contributions of the Heydar Aliyev Foundation to the development and recognition of young talents, emphasizing the camp's importance.
Farid Jafarov has stated that the Summer Camps for Diaspora Youth have a very positive impact on the development of young people as a platform.
After the official part of the opening ceremony, the event has continued with a cultural program featuring performances by renowned Azerbaijani artists.
A carpet corner organized by the Azerbaijan National Carpet Museum has also been created, showcasing carpet samples from all regions.
It should be noted that the 5th Summer Camp for Diaspora Youth, considered one of the major projects in the history of the diaspora, is organized by the State Committee on Work with Diaspora and the Heydar Aliyev Foundation and will run from August 1 to 7. The camp hosts 115 young people from 60 countries, including both Azerbaijanis living in various countries around the world and representatives of nations friendly to Azerbaijan.