Meksika nəşri Azərbaycan diasporundan yazıb
Meksikanın nüfuzlu nəşri olan “Mundo Internacional” jurnalında Azərbaycan dövlətinin diaspor siyasətindən bəhs edilib. Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun jurnalın baş redaktoru Karmen Mihalaskuya verdiyi müsahibə dərc olunub.
Müsahibədə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə danışılıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan regionda davamlı sülhün, sabitliyin və təhlükəsizliyin əsas təminatçısıdır.
Komitə sədri xaricdə yaşayan azərbaycanlıların milli-mədəni kimliyinin qorunması, onların vahid diaspor platforması ətrafında birləşdirilməsi və Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib. Dünyanın 70-dən çox ölkəsində fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatlarının əldə etdiyi nəticələri diqqətə çatdırıb. Koordinasiya Şuralarının, Azərbaycan Evlərinin və həftəsonu Azərbaycan məktəblərinin fəaliyyətinin diaspor quruculuğu prosesində mühüm rol oynadığını söyləyib.
Bununla yanaşı, Meksika səfərinin məqsədləri barədə geniş danışan Komitə sədri keçirilən görüşlərin əhəmiyyətini vurğulayıb və Azərbaycan-Meksika münasibətlərinin perspektiv inkişaf istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb. Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi ilə Meksika Birləşmiş Ştatlarının Xarici İşlər Nazirliyi yanında fəaliyyət göstərən Xaricdə Yaşayan Meksikalılar İnstitutu arasında imzalanan Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyətinə diqqət çəkərək, bu sənədin diaspor sahəsində ikitərəfli münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə, yeni əməkdaşlıq imkanlarının formalaşmasına töhfə verəcəyini bildirib.
Qeyd edək ki, “Mundo Internacional” jurnalı Meksika ictimaiyyəti ilə yanaşı, dövlət rəsmiləri, parlament üzvləri, akademik mühit və ölkədə akkreditə olunan diplomatik korpus nümayəndələri arasında geniş oxucu kütləsinə malikdir.

Mexican publication features the Azerbaijani diaspora
The prestigious Mexican magazine “Mundo Internacional” has published an article highlighting Azerbaijan's state diaspora policy. The publication features an interview with Chairman of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, Fuad Muradov, conducted by the magazine's Editor-in-Chief, Carmen Mihalasku.
The interview covered the large-scale reconstruction and restoration efforts being carried out in the Karabakh and East Zangezur economic regions under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev. It emphasized that Azerbaijan is the main guarantor of lasting peace, stability, and security in the region.
The Chairman also outlined the Committee's efforts to preserve the national and cultural identity of Azerbaijanis living abroad, unite them around a common diaspora platform, and promote the truth about Azerbaijan within the international community. He highlighted the achievements of Azerbaijani diaspora organizations operating in more than 70 countries worldwide and noted the significant role played by Coordination Councils, Azerbaijan Houses, and Azerbaijani Weekend Schools in strengthening the Azerbaijani diaspora.
In addition, Fuad Muradov spoke extensively about the objectives of his visit to Mexico, emphasizing the importance of the meetings held and sharing his views on the future development of Azerbaijan–Mexico relations. Referring to the Memorandum of Understanding signed between the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan and the Institute for Mexicans Abroad under the Ministry of Foreign Affairs of the United Mexican States, he stressed that the document would contribute to further strengthening bilateral cooperation in the field of diaspora affairs and create new opportunities for collaboration.
It should be noted that “Mundo Internacional” enjoys a wide readership not only among the Mexican public but also among government officials, members of parliament, the academic community, and representatives of the diplomatic corps accredited in the country.