Kanada parlamentində “Azərbaycan İrsi Günü” keçirilib
Paytaxt Ottavada yerləşən Kanada parlamentində “Azərbaycan İrsi Günü” keçirilib. Toronto Azərbaycan Evi, “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzi, “Azəri Kalqari Ulduzları” rəqs qrupu, Ottavadakı “Qarabağ” Azərbaycan dili məktəbi, Kvebek Azərbaycanlıları Assosiasiyası, Kanadada Azərbaycanlı Tələbələr Təşkilatı, icma fəalları Nigar Əliyeva və Emin Qaranın birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Kanada parlamentinin üzvləri, diplomatik korpusun, Azərbaycan icmasının və ölkəmizə dost münasibəti bəsləyən digər xalqların nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri və Torontodakı Azərbaycan Evinin icraçı direktoru Lalin Həsənova diasporumuzun tarixində baş verən bu mədəni hadisədə iştirak edən qonaqlara minnətdarlığını bildirib. Rəhbəri olduğu hər iki təşkilatın Azərbaycan-Kanada cəmiyyətlərinə dəstək olmağı hədəflədiyinə diqqəti cəlb edib.
Ardınca tanınmış tenor, Azərbaycanın xalq artisti, Prezident mükafatçısı Həsən Enaminin ifasında Azərbaycan və Kanadanın Dövlət himnləri səsləndirilib.
Tədbirin ərsəyə gəlməsində xüsusi rola malik olan Kanada parlamentinin deputatı Çandra Arya soydaşlarımızı bu əhəmiyyətli gün münasibətilə təbrik edib. Azərbaycan icması ilə ölkə parlamenti arasında sıx əməkdaşlıq əlaqələrindən danışan millət vəkili nəzərə çatdırıb ki, bu il Kanada parlamentində ilk dəfə Müstəqillik Günü münasibətilə Azərbaycanın bayraqqaldırma mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın Kanadadakı müvəqqəti işlər vəkili Vasif Abutalıbov, Estoniyanın Kanadadakı səfiri Marqus Rava, Latviyanın Kanadadakı səfiri İnqa Skruzmane və başqaları icmamızın bu ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatına sıx inteqrasiyasını, mədəni müxtəlifliyə, Azərbaycan-Kanada münasibətlərinin inkişafına töhfələr verməsini yüksək qiymətləndiriblər.
Tədbirdə Kanadanın Baş naziri Castin Trüdonun “Azərbaycan İrsi Günü” tədbirinin iştirakçılarına ünvanlanan təbrik müraciəti oxunub. Azərbaycan və Kanada arasında ikitərəfli münasibətlərin qurulmasının 30 illik tarixə malik olduğunu, Azərbaycan icmasının miqrantlar ölkəsi olan Kanadanın yaşamaq üçün möhtəşəm məkana çevrilməsi naminə töhfələr verdiyini vurğulayan Baş nazir  icmamızı belə bir gündə Kanada parlamentində salamlamaqdan şərəf hissi duyduğunu bildirib.
Sonra Azərbaycanın qədim tarixini, zəngin və bənzərsiz mədəniyyətini, mənzərəli bölgələrini və etnik fərqliliklərini əks etdirən müxtəlif qısa videoçarxlar nümayiş etdirilib. İpək Yolunun üzərində yerləşən ölkəmizin çoğrafi mövqeyi, Qərb və Şərq arasında körpü rolu oynadığı diqqətə çatdırılıb. Müsəlman Şərqində lk dünyəvi, demokratik respublikanın – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 1918-ci il 28 may tarixində yaradıldığından, ölkəmizin multikultural və tolerantlıq dəyərlərinə malik olmasından bəhs edilib. Azərbaycan muğamının 2008-ci ildə UNESSO-nun Qeyri-maddi Mədəni İrsinin Reprezentativ Siyahısına daxil edildiyi xüsusi olaraq vurğulanıb.
Tədbirin bədii hissəsində Kanadada peşəkar musiqi fəaliyyəti göstərən soydaşlarımız Həsən Enami, Əliheydər MirzəbəyovSəməd Pourmusəvinin ifalarında Azərbaycan xalq və bəstəkar mahnıları, “Azəri Kalqari Ulduzları” rəqs qrupunun ifasında “Şuşanın Dağları”, "Sarı glin", “Ağ çiçək”, “Qaval”, “Günəşin doğuşu”, “Cəngi”, “Qara qız”, “Qarabağ yallısı”, “Neft Daşları” “Şux Trio”, “Tərəkəmə”, “Qaytağı” və Naxçıvan rəqsləri təqdim olunub. Rəqs nömrələri Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının məzunu, Qəmər Almaszadə adına klassik və milli rəqs üzrə II beynəlxalq müsabiqənin laureatı, “Türksoy özəl ödülü”nün mükafatçısı Lalə Aslanova və Azərbaycanın əməkdar artisti Elçin Qədimov tərəfindən hazırlanıb.
Konsert proqramı qonaqların gur alqışları ilə qarşılanıb. Tədbir milli təamlarımızdan ibarət rəsmi ziyafətin verilməsi ilə başa çatıb.

“Azerbaijani Heritage Day” was marked in the Parliament of Canada
Toronto Azerbaijan House, “Vatan” Azerbaijani Art and Culture Center, “Azeri Calgary Stars” dance group, “Garabagh” Azerbaijani language school in Ottawa, Association of Azerbaijanis of Quebec, Organization of Azerbaijani Students in Canada, active members of  community Nigar Aliyeva and Emin Garan provided organizational support to the event.
The members of the Canadian parliament and diplomatic corps, members of the Azerbaijani community and friendly nations attended the event.
After welcoming the participants of the event, Lalin Hasanova, the head of “Vatan” Azerbaijani Art and Culture Center and the executive director of the Azerbaijan House in Toronto, expressed her gratitude to the guests.
National anthems of Azerbaijan and Canada were performed by Hasan Enami, a well-known tenor, People's Artist of Azerbaijan, winner of the President's Award.
Canadian MP Chandra Arya, congratulated our compatriots on the occasion of this important day. Speaking about the close cooperation between the Azerbaijani community and the country's parliament, MP Chandra Arya has pointed out that this year for the first time, Azerbaijani flag was raised in the Canadian parliament on the Independence Day of Azerbaijan.
Speaking at the event, Azerbaijan's charge d'affaires in Canada Vasif Abutalibov, Estonia's ambassador to Canada Margus Rava, Latvia's ambassador to Canada Inga Skruzmane and others highly appreciated the close integration of Azerbaijani  community members into the socio-political and cultural life of this country, its contribution to cultural diversity and the development of Azerbaijan-Canada relations.
Canadian Prime Minister Justin Trudeau's congratulatory letter  to the evenet participants was read at the event. The Prime Minister stressed that bilateral relations between Azerbaijan and Canada has a 30-years history.
“In a country built by immigrants, the contributions that Azerbaijani canadians have made and continue to make every day –to our shared nation, are indeed invaluable. Thank you for helping  Canada to become the greatest place to live in the world”-stresses the congratulatory  letter.
Then,  various short videos depicting the ancient history, rich and unique culture, picturesque regions and ethnic diversity of Azerbaijan were demonstrated. It has been pointed out that geographical position of our country, located on the Silk Road, plays a significant role of a bridge between the West and the East.
It was mentioned that the first secular, democratic republic in the East - Azerbaijan Democratic Republic was established on May 28, 1918. It was specially emphasized that Azerbaijani mugham was included in UNESCO's Representative List of Intangible Cultural Heritage in 2008.
In the artistic part of the event, our compatriots Hasan Enami, Aliheydar Mirzabayov and Samad Pourmusavi, who are professional musicians in Canada, performed Azerbaijani folk and composer music. Lala Aslanova, a graduate of the Baku Choreography Academy, laureate of the 2nd international classical and national dance competition named after Gamar Almaszade, laureate of the "Turksoy special award" and Elchin Gadimov, an honored artist of Azerbaijan performed Azerbaijani dances.
The concert program was met with loud applause from the guests. The event ended with an official banquet consisting of our national dishes.
An exhibition reflecting the rich cultural heritage of Azerbaijan was organized within the framework of the event.