Komitə sədri Türkiyənin Yaponiyadakı Səfirliyində, Sasakava Sülh Fondunda və Yunus Emre İnstitutunun Tokio nümayəndəliyində olub
13 iyun, 2024
Yaponiyada səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Türkiyənin bu ölkədəki səfiri Korkut Güngen ilə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan səfir Yaponiyadakı türk icmasının üzvlərinin sayının ildən-ilə artdığını bildirib.
Görüşdə komitənin fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr və Yaponiyadakı Azərbaycan icması barədə məlumat verən sədr bir çox sahələrdə olduğu kimi, diaspor və lobbiçilik sahəsində də Azərbaycan-Türkiyə əməkdaşlığının “bir millət, iki dövlət” fəlsəfəsinə uyğun davam etdirildiyini bildirib. Xarici ölkələrdə Azərbaycan və Türkiyə icmalarının birgə fəaliyyətindən məmnunluq ifadə olunub.
Görüşdə Azərbaycanın Yaponiyadakı səfiri Gursel İsmayılzadə və Azərbaycan-Yaponiya Dostluq Mərkəzinin rəhbəri Xəlil Kələntər də iştirak edib.
Növbəti görüş Yunus Emre İnstitutunun Tokio nümayəndəliyində keçirilib. Nümayəndəliyin rəhbəri Hüseyn Umit Tuna həyata keçirdikləri layihələr barədə məlumat verib, Yaponiyadakı Azərbaycan icması ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun fəaliyyətindən söz açan sədr bütün dünyada Azərbaycan icmasının türk icması ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, Vətən müharibəsi dövründə bunun uğurlu nəticələr verdiyini vurğulayıb, komitənin nəşrlərini Yunus Emre İnstitutunun Tokio nümayəndəliyinə hədiyyə edib. Görüşdə Azərbaycan-Yaponiya Dostluq Mərkəzinin sədri, professor Xəlil Kələntər də iştirak edib.
Komitə sədri Sasakava Sülh Fondunun sədri cənab Yohei Sasakava ilə də görüşüb. Qonağı səmimi salamlayan Yohei Sasakava dünyada sülhün vacibliyindən söz açıb, fondun fəaliyyətindən və münaqişələrdən əziyyət çəkən insanlara göstərdiyi yardımlardan bəhs edib.
Görüşdə komitənin fəaliyyəti və həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verən sədr xaricdə yaşayan azərbaycanlıların yerli cəmiyyətlərə inteqrasiyası məqsədilə görülən işləri nəzərə çatdırıb. Multikultural və tolerant cəmiyyətə malik Azərbaycanın uzun illər Ermənistanın təcavüzündən əziyyət çəkdiyi, Azərbaycan Ordusunun 30 illik işğala Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 gün ərzində son qoyduğu vurğulanıb.

Committee Chairman visited the Turkish Embassy in Japan, the Sasakawa Peace Foundation and Tokyo branch of the Yunus Emre University
13 June, 2024Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, within the framework of his visit to Japan, met with the ambassador of Turkey to this country Korkut Gungen.
Welcoming the guest, the ambassador has told that the number of members of the Turkish community in Japan is increasing year by year.
Fuad Muradov informed about the activities the projects implemented by the Committee and the Azerbaijani community in Japan and Azerbaijani-Turkish cooperation in the diaspora and lobbying carried out under the slogan “One Nation, two states”.
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Japan Gursel Ismayilzada and Khalil Kalantar, chairman of Azerbaijan-Japan Friendship Center also took part the meeting.
The next meeting was held at the Tokyo branch of Yunus Emre University. Huseyn Umit Tuna, head of the representative office, informed about their projects and expressed interest in cooperation with the Azerbaijani community in Japan.
Speaking about the activities of the Committee and Fund for Support to Azerbaijani Diaspora, the Chairman stressed that the Azerbaijani community around the world cooperates closely with the Turkish community. Khalil Kalantar, chairman of Azerbaijan-Japan Friendship Center, also took part the meeting.
The chairman also met with Mr. Yohei Sasakawa, the chairman of the Sasakawa Peace Foundation. Welcoming the guest, Yohei Sasakawa spoke about the importance of peace in the world, talked about the activities of the foundation and its assistance for people affected by conflicts.
Fuad Muradov gave information about the activity of the Committee and the work done to integrate Azerbaijanis living abroad into local societies. It was also noted that the Azerbaijani Army ended the 30-year occupation under the leadership of the Victorious Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev in 44 days.