Böyük Britaniyanın Parlamentinin üzvlərinə və Xarici İşlər Nazirliyinə Xocalı soyqırımı ilə bağlı məktub ünvanlanıb
Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığında fəaliyyət göstərən Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyətinin (BAC) rəhbəri Fəridə Pənahovanın təşəbbüsü ilə cəmiyyət adından ölkə parlamentinin 650 nəfər üzvünə və Xarici İşlər Nazirliyinə Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə bağlı məktub ünvanlanıb.
Məktubda 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda baş vermiş soyqırımı haqqında ətraflı məlumat verilib, beynəlxalq ictimaiyyətə və Britaniya Parlamentinə faciənin tanınması və ədalətin bərqərar olması üçün çağırış edilib. Xocalı faciəsi XX əsrin ən dəhşətli soyqırımlarından biri kimi tarixə düşdüyü vurğulanıb. Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən törədilmiş bu qətliam nəticəsində 613 günahsız insan, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq və 70 yaşlı amansızcasına qətlə yetirib, 1275 nəfər əsir götürülüb, 150 nəfərin taleyi isə hələ də naməlum olaraq qalıb. Şahid ifadələri, beynəlxalq hesabatlar və müstəqil araşdırmalar bu hadisənin insanlığa qarşı ağır cinayət olduğunu təsdiqləyib. Bu çərçivədə Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyəti (BAC) beynəlxalq ictimaiyyətə, xüsusilə də Britaniya Parlamentinə Xocalı soyqırımının tanınması, 26 fevral tarixinin Xocalını Anım Günü elan olunması kimi çağırışları edilib.
Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyətindən Xocalı faciəsinin tanınması və Azərbaycanın haqlı mövqeyinin beynəlxalq arenada daha geniş təbliği istiqamətində fəaliyyətin bundan sonra da davam etdiriləcəyi bildirilib.

Letter regarding Khojaly genocide was addressed to UK Members of Parliament and Foreign Office
A letter regarding the 33rd anniversary of the Khojaly genocide was addressed to the 650 members of UK Parliament and Foreign Office with the initiative of Farida Panahova, the head of the Britain Azerbaijanis Community (BAC) operating in the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
The letter provided in detail about the crime of genocide, occurred in Khojaly on the night of February 25–26, 1992, called on the international community and the Britain parliament for recognizing this genocide and ensuring the justice. It was highlighted that the Khojaly genocide is one of the most terrible and tragic massacres in the history. In the result of this massacre, the Armenian armed forces brutally killed 613 Azerbaijanis, including 106 women, 63 children, and 70 elderly people. 1,275 Azerbaijanis were taken hostage, the fate of 150 people remains unknown. Eyewitness testimonies, international reports, and independent investigations have attested that the Khojaly tragedy is the worst crime in the history of mankind. The Britain Azerbaijanis Community has called international community, especially Parliament of UK for recognition of Khojaly and declaration of February 26 as a Remembrance Day of Khojaly.
It was stated that BAC would continue its activities to ensure the recognition of the Khojaly genocide and further promote Azerbaijan’s rightful position in the international arena.