Böyük Britaniyanın Parlamentinin üzvlərinə və Xarici İşlər Nazirliyinə Xocalı soyqırımı ilə bağlı məktub ünvanlanıb
Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığında fəaliyyət göstərən Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyətinin (BAC) rəhbəri Fəridə Pənahovanın təşəbbüsü ilə cəmiyyət adından ölkə parlamentinin 650 nəfər üzvünə və Xarici İşlər Nazirliyinə Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə bağlı məktub ünvanlanıb.
Məktubda 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda baş vermiş soyqırımı haqqında ətraflı məlumat verilib, beynəlxalq ictimaiyyətə və Britaniya Parlamentinə faciənin tanınması və ədalətin bərqərar olması üçün çağırış edilib. Xocalı faciəsi XX əsrin ən dəhşətli soyqırımlarından biri kimi tarixə düşdüyü vurğulanıb. Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən törədilmiş bu qətliam nəticəsində 613 günahsız insan, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq və 70 yaşlı amansızcasına qətlə yetirib, 1275 nəfər əsir götürülüb, 150 nəfərin taleyi isə hələ də naməlum olaraq qalıb. Şahid ifadələri, beynəlxalq hesabatlar və müstəqil araşdırmalar bu hadisənin insanlığa qarşı ağır cinayət olduğunu təsdiqləyib. Bu çərçivədə Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyəti (BAC) beynəlxalq ictimaiyyətə, xüsusilə də Britaniya Parlamentinə Xocalı soyqırımının tanınması, 26 fevral tarixinin Xocalını Anım Günü elan olunması kimi çağırışları edilib.
Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyətindən Xocalı faciəsinin tanınması və Azərbaycanın haqlı mövqeyinin beynəlxalq arenada daha geniş təbliği istiqamətində fəaliyyətin bundan sonra da davam etdiriləcəyi bildirilib.

Членам парламента и Министерству иностранных дел Британии направлено письмо, связанное с Ходжалинским геноцидом
По инициативе руководителя Общества азербайджанцев Британии (ОАБ), действующего в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии, Фариды Панаховой 650 членам парламента страны и Министерству иностранных дел от имени общества направлено письмо, связанное с 33-й годовщиной Ходжалинского геноцида.
В письме приводится подробная информация о геноциде, произошедшем в Ходжалы в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года, звучит призыв к международной общественности и британскому парламенту признать трагедию и утвердить справедливость. Подчеркивается, что Xoджалинская трагедия вошла в историю, как один самых страшных геноцидов XX века. В результате расправы, учиненной армянскими вооруженными силами, 613 невинных граждан, в том числе 106 женщин, 63 ребенка и 70 стариков, были беспощадно убиты, 1275 человек захвачены в плен, о судьбе 150 до сих пор ничего не известно. Свидетельские показания, международные отчеты и независимые расследования подтвердили, что данное событие является тяжким преступлением против человечности. B этом контексте, Общество азербайджанцев Британии (ОАБ) призывает международную общественность, в частности, британский парламент, признать Ходжалинский геноцид и объявить 26 февраля Днем памяти жертв Ходжалы.
Отмечается, что Общество азербайджанцев Британии и впредь будет продолжать деятельность, направленную на признание Ходжалинской трагедии и более широкую пропаганду на международной арене справедливой позиции Азербайджана.