Braziliyada “Azərbaycan Mədəniyyət Günü”
Braziliyanın Laqo Sul şəhərində Azərbaycan zəngin mədəni irsinin tanıdılması məqsədilə "Azərbaycan Mədəniyyət Günü" adlı tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Braziliya Beynəlxalq Münasibətlər üzrə Jurnalistlər Assosiasiyasının prezidenti, jurnalist Fabiana Ceyhanın təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Azərbaycanın qədim və zəngin mədəniyyətini əks etdirən milli musiqilər, rəqslər, ənənəvi geyimlər və xalq sənəti nümunələri geniş şəkildə nümayiş olunub. Ölkəmizin mədəni irsinin dərin tarixi köklərə malik olduğu və bu gün də beynəlxalq səviyyədə tanındığı xüsusi vurğulanıb.
Bundan əlavə, milli mətbəx nümunələrinin sərgiləndiyi stendlər qurulub, iştirakçılar aşpaz Halil Ceyhanın hazırladığı Azərbaycan mətbəxinin ləziz təamlarına qonaq edilib.
Tədbirin bədii hissəsi xüsusi maraqla qarşılanıb. Milli musiqilərimizin səsləndirilməsi qonaqlara unudulmaz anlar yaşadıb. Nyu Yorkda yaşayan azərbaycanlı musiqiçilər Röya və Rizvanın ifaları isə braziliyalı tamaşaçıların zövqünü oxşayıb.
Tədbir Azərbaycan mədəniyyətinin beynəlxalq arenada daha yaxından tanıdılmasına, milli kimliyimizin qorunmasına və iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verib. “Azərbaycan Mədəniyyət Günü” Braziliya mətbuatında da geniş işıqlandırılıb.

“День азербайджанской культуры” в Бразилии
В бразильском городе Лаго-Сул состоялось мероприятие под названием "День азербайджанской культуры", направленное на популяризацию богатого культурного наследия Азербайджана
Вечер был организован президентом Бразильской ассоциации журналистов в сфере международных и дипломатических отношений, журналисткой Фабианой Джейхан при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
На мероприятии были широко представлены национальная музыка, танцы, традиционные костюмы и образцы народных ремесел, отражающие древнюю и богатую культуру Азербайджана. Особо подчеркнуто, что культурное наследие нашей страны, имеющее глубокие исторические корни, и сегодня признается на международном уровне.
Одновременно были установлены стенды, где демонстрировались образцы национальной кухни, участников угостили вкусными блюдами азербайджанской кухни, приготовленными шеф-поваром Халилом Джейханом.
Художественная часть мероприятия была встречена с особым интересом. Исполнение нашей национальной музыки подарило гостям незабываемые мгновения. А выступления живущих в Нью-Йорке азербайджанских музыкантов Рои и Ризвана пришлись по вкусу бразильским зрителям.
Мероприятие внесло важный вклад в более широкую популяризацию азербайджанской культуры на международной арене, сохранение нашей национальной идентичности и укрепление культурных связей между двумя странами. "День азербайджанской культуры" широко освещался и в бразильской печати.