Berlində Azərbaycan dili məktəbinin açılışı olub
Berlindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Mədəniyyət Nazirliyinin və Azərbaycan Respublikasının Almaniyadakı Səfirliyinin birgə təşkilati dəstəyi ilə “Xarı Bülbül” Azərbaycan Mədəniyyət Evinin həftəsonu Azərbaycan dili məktəbinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev, mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev,  Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru Gülçöhrə Məmmədova, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Aparatının rəhbəri Samir Ağabalayev, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin əməkdaşı Əli Xəlilov, Dövlət Reklam Agentliyinin İdarə Heyətinin sədrinin müşaviri Elmar Abasov, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədrinin müşaviri Şahin Əliyev, eləcə də digər qurumların nümayəndələri, yerli və xarici qonaqlar iştirak ediblər.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev Ana dili məktəbinin açılması münasibətilə müəllim və şagird heyətini təbrik edib, Komitənin fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr, xaricdəki Azərbaycan Evləri, Koordinasiya Şuraları haqqında ətraflı məlumat verib. O, bildirib ki, xaricdə yaşayan azyaşlı uşaqlar üçün Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan dili məktəblərinin təsis olunması gənc nəslin tarixi Vətənlə bağlarının qorunmasında, ana dilini öyrənməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov Azərbaycan Respublikasının xaricdə fəaliyyət göstərən mədəniyyət mərkəzlərinin məqsədinin Azərbaycan dili, tarixi, ədəbiyyatı, musiqi və digər mədəniyyət sahələri ilə bağlı təbliğat, təşviqat və təlim proqramları həyata keçirmək olduğunu söyləyib, Berlindəki Mədəniyyət Mərkəzində açılan Azərbaycan dili sinfinin buna töhfə verəcəyini bildirib və həftəsonu məktəbinin gələcək işinə uğurlar arzu edib.
Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev çıxışında Almaniyadakı Azərbaycan diasporunun xüsusi fəallığı ilə seçildiyini və mühüm işlər gördüyünü söyləyib. Bundan sonra da bu fəaliyyətlərin birgə, sıx və əlaqələndirilmiş şəkildə davam etdirilməsinin və gücləndirilməsinin zəruri olduğunu vurğulayan səfir Berlində Azərbaycan dili məktəbinin açılmasını təqdirəlayiq hal sayıb.
Tədbirdə çıxış edənlər Azərbaycan dili məktəbinin açılmasına görə təşkilatçılara, müəllimlərə, şagirdlərə, onların valideynlərinə ana dilimizə göstərdikləri marağa görə təşəkkürlərini bildirib, xaricdə ana dili məktəblərinin sayının ilbəil artmasının əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Azərbaycan dili həftəsonu məktəbinin açılış mərasimindən sonra rəsmi qonaqlar Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində yeni təşkil olan nağara kurslarının da açılışında iştirak ediblər.
Sonda Ana dili məktəbinin şagirdlərinə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Mədəniyyət Nazirliyi adından hədiyyələr təqdim edilib.

Azerbaijani language school was opened in Berlin
The opening ceremony of the Azerbaijani Language Weekend School "Khari Bulbul," jointly organized by the Ministry of Culture, the State Committee for Work with Diaspora, and the Embassy of Azerbaijan in Germany, was held at the Azerbaijani Cultural Center in Berlin.
The event was attended by Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Elshad Aliyev, Deputy Minister of Culture Farid Jafarov, Ambassador of Azerbaijan to Germany Nasimi Aghayev, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov, Rector of the Azerbaijan University of Architecture and Construction Gulchohra Mammadova, Rector of Sumgait State University Rufat Azizov, Rector of Azerbaijan Technical University Vilayat Valiyev, Head of the Apparatus of the Ministry of Defense Industry Samir Aghabalayev, Executive Director of the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan – AZPROMO Yusif Abdullayev, employee of the State Agency for Citizen Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Ali Khalilov, Advisor to the Chairman of the Board the State Advertising Agency Elmar Abasov, advisor to the Chairman of the Agency for Innovation and Digital Development under the Ministry of Digital Development and Transport Shahin Aliyev, as well as representatives of other institutions, local and foreign guests.
Deputy chairman of the State Committee Elshad Aliyev congratulated teachers and students and gave detailed information about the activity of the Committee, the projects implemented by it, Azerbaijani houses abroad, Coordination Councils. He noted the establishment of Azerbaijani language schools for young children living abroad on the initiative of first vice-president Mehriban Aliyeva as a great importance in protecting the ties of young generation with the historical homeland and learning the native language.
Deputy Minister of Culture Farid Jafarov talked about the purpose of the cultural centers of Azerbaijan operating abroad and added that this school would contribute to carry out propaganda, agitation and training programs related to the Azerbaijani language, history, literature, music and other cultural fields.
Ambassador of Azerbaijan to Germany Nasimi Aghayev said that the Azerbaijani diaspora in Germany has distinguished by special activity and has been doing important work. Stressing the need to continue and strengthen these activities in a joint, close and coordinated manner, the ambassador considered the opening of the Azerbaijani language school in Berlin a commendable event.
The speakers expressed their gratitude for the opening of the school to the organizers, teachers, students and their parents for the interest shown in our native language and emphasized the importance of increasing the number of native language schools abroad year by year.
After the opening ceremony the guests also attended the opening of a new drum courses organized at the Azerbaijan Cultural Center.
At the end, the pupils of the school were presented gifts on behalf of the State Committee on Work with Diaspora and the Ministry of Culture.