Berlində Azərbaycan dili məktəbinin açılışı olub
Berlindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Mədəniyyət Nazirliyinin və Azərbaycan Respublikasının Almaniyadakı Səfirliyinin birgə təşkilati dəstəyi ilə “Xarı Bülbül” Azərbaycan Mədəniyyət Evinin həftəsonu Azərbaycan dili məktəbinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev, mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev,  Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru Gülçöhrə Məmmədova, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Aparatının rəhbəri Samir Ağabalayev, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin əməkdaşı Əli Xəlilov, Dövlət Reklam Agentliyinin İdarə Heyətinin sədrinin müşaviri Elmar Abasov, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədrinin müşaviri Şahin Əliyev, eləcə də digər qurumların nümayəndələri, yerli və xarici qonaqlar iştirak ediblər.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev Ana dili məktəbinin açılması münasibətilə müəllim və şagird heyətini təbrik edib, Komitənin fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr, xaricdəki Azərbaycan Evləri, Koordinasiya Şuraları haqqında ətraflı məlumat verib. O, bildirib ki, xaricdə yaşayan azyaşlı uşaqlar üçün Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan dili məktəblərinin təsis olunması gənc nəslin tarixi Vətənlə bağlarının qorunmasında, ana dilini öyrənməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov Azərbaycan Respublikasının xaricdə fəaliyyət göstərən mədəniyyət mərkəzlərinin məqsədinin Azərbaycan dili, tarixi, ədəbiyyatı, musiqi və digər mədəniyyət sahələri ilə bağlı təbliğat, təşviqat və təlim proqramları həyata keçirmək olduğunu söyləyib, Berlindəki Mədəniyyət Mərkəzində açılan Azərbaycan dili sinfinin buna töhfə verəcəyini bildirib və həftəsonu məktəbinin gələcək işinə uğurlar arzu edib.
Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev çıxışında Almaniyadakı Azərbaycan diasporunun xüsusi fəallığı ilə seçildiyini və mühüm işlər gördüyünü söyləyib. Bundan sonra da bu fəaliyyətlərin birgə, sıx və əlaqələndirilmiş şəkildə davam etdirilməsinin və gücləndirilməsinin zəruri olduğunu vurğulayan səfir Berlində Azərbaycan dili məktəbinin açılmasını təqdirəlayiq hal sayıb.
Tədbirdə çıxış edənlər Azərbaycan dili məktəbinin açılmasına görə təşkilatçılara, müəllimlərə, şagirdlərə, onların valideynlərinə ana dilimizə göstərdikləri marağa görə təşəkkürlərini bildirib, xaricdə ana dili məktəblərinin sayının ilbəil artmasının əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Azərbaycan dili həftəsonu məktəbinin açılış mərasimindən sonra rəsmi qonaqlar Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində yeni təşkil olan nağara kurslarının da açılışında iştirak ediblər.
Sonda Ana dili məktəbinin şagirdlərinə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Mədəniyyət Nazirliyi adından hədiyyələr təqdim edilib.

В Берлине состоялось открытие школы азербайджанского языка
24 июня, 2024В Азербайджанском культурном центре в Берлине при совместной организационной поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, Министерства культуры и посольства Азербайджанской Республики в Германии состоялась официальная церемония открытия воскресной школы азербайджанского языка Азербайджанского дома культуры “Xaры Бюльбюль”.
В мероприятии приняли участие заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев, заместитель министра культуры Фарид Джафаров, посол Азербайджана в Германии Насими Агаев, ректор Бакинской высшей школы нефти Эльмар Гасымов, ректор Азербайджанского университета архитектуры и строительства Гюльчехра Мамедова, ректор Сумгайытского государственного университета Руфат Азизов, ректор Азербайджанского технического университета Вилаят Велиев, исполнительный директор Агентства поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики – AZPROMO Юсиф Абдуллаев, сотрудник Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики Али Халилов, представители Министерства оборонной промышленности, Министерства цифрового развития и транспорта, Государственного рекламного агентства, а также других структур, местные и зарубежные гости.
Заместитель председателя Государственного комитета Эльшад Алиев поздравил педагогов и учащихся с открытием школы родного языка, подробно рассказал о деятельности комитета, реализованных им проектах, домах Азербайджана за рубежом, координационных советах. Oн отметил, что учреждение по инициативе Первого вице-президента Мехрибан ханым Алиевой школ азербайджанского языка для проживающих за рубежом малолетних детей представляет важное значение в сохранении связей молодого поколения с исторической Родиной, изучении им родного языка.
Заместитель министра культуры Фарид Джафаров подчеркнул, что цель функционирующих за рубежом культурных центров Азербайджанской Республики заключается в осуществлении пропагандистских, агитационных и учебных программ, связанных с азербайджанским языком, историей, литературой, музыкой и другими сферами культуры, что класс азербайджанского языка, открывающийся сегодня в культурном центре в Берлине, внесет вклад в это дело, и пожелал успехов дальнейшей работе воскресной школы.
Посол Азербайджана в Германии Насими Агаев сказал, что азербайджанская диаспора в Германии отличается особой активностью и проводит важную работу. Констатировав необходимость дальнейшего продолжения и усиления этой деятельности в совместной, сплоченной и координированной форме, посол отметил, что открытие школы азербайджанского языка в Берлине является заслуживающим одобрения фактом.
Говоря об открытии школы азербайджанского языка, выступавшие на мероприятии поблагодарили организаторов, педагогов учащихся, их родителей за интерес, проявляемый к родному языку, подчеркнули значение увеличения с каждым годом количества школ родного языка за рубежом.
После церемонии открытия воскресной школы родного языка официальные гости также приняли участие в открытии недавно организованных в Азербайджанском культурном центре курсов игры на нагаре.
В заключение от имени Государственного комитета по работе с диаспорой и Министерства культуры учащимся школы родного языка были вручены подарки.