Ştutqart Azərbaycan Evində Mir Cəlal Paşayevin xatirəsi anılıb
Almaniyanın Ştutqart şəhərində yerləşən Azərbaycan Evində görkəmli yazıçı, ədəbiyyatşünas alim və pedaqoq Mir Cəlal Paşayevin anadan olmasının 118-ci ildönümü münasibətilə anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Evinin nəzdindəki həftəsonu Azərbaycan məktəbinin müəllim və şagird heyəti, diaspor fəalları, Birinci Qarabağ müharibəsi şəhidi Şahin Nəcəfovun ailə üzvləri və yerli ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər. Qonaqlar arasında Baden-Vürttemberq əyalətinin Mədəniyyət, Gənclər və İdman Nazirliyinin müşaviri Mattias Volf, eləcə də alman və italyan ziyalılar da yer alıblar.
Ştutqart Azərbaycan Evinin rəhbəri, Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyətinin üzvü, bəstəkar Günay Mirzəyeva ədibin zəngin həyat yolu, çoxşaxəli yaradıcılığından danışıb. Mir Cəlal Paşayevin Azərbaycan ədəbiyyatı və elmi fikrinin inkişafındakı müstəsna xidmətlərini vurğulayıb. Onun əsərlərində xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinin və tarixi keçmişinin dolğun təsvir olunduğunu bildirib.
Günay Mirzəyeva nənəsi, “Şöhrət” ordenli jurnalist Svetlana Mirzəyevanın öz müəllimi Mir Cəlal Paşayevlə bağlı xatirələrini iştirakçılarla bölüşüb. Qeyd edib ki, böyük tələbə ordusu yetişdirən Mir Cəlal Paşayev ana dilimizin saflığının qorunmasını və mükəmməl mənimsənilməsini hər bir azərbaycanlı üçün mənəvi borc sayır, öyrəncilərində yüksək vətəndaşlıq mövqeyi formalaşdırırdı. Ədibin həm bədii, həm də elmi irsi gənc nəslə həyati dəyərləri aşılayan mənəvi dərslikdir.
Ştutqartda yaşayan 10-cu sinif şagirdi, Avropa Parlamentinin gənc səfiri Aida Vəliyeva Mir Cəlal Paşayevin yaradıcılığı barədə maraqlı təqdimatla çıxış edib.
Baden-Vürttemberq federal əyalətinin Mədəniyyət, Gənclər və İdman Nazirliyinin müşaviri Mattias Volf isə çoxşaxəli yaradıcılığı olan yazıçı, pedaqoq və alimin xatirəsinə həsr olunan tədbirdə iştirakdan məmnunluğunu ifadə edib. O, ədibin bir sıra əsərlərini alman dilinə tərcümə etmək arzusunu dilə gətirib.
Məlumat üçün bildirək ki, hazırda dünyanın 20 ölkəsində 32 Azərbaycan Evi fəaliyyət göstərir. Bunlardan biri də bu ilin əvvəlində açılan Ştutqart Azərbaycan Evidir.

В Доме Азербайджана, расположенном в германском городе Штутгарт, состоялась церемония почтения памяти, посвященная 118-й годовщине со дня рождения видного писателя, ученого-литературоведа и педагога Мир Джалала Пашаева.
В мероприятии приняли участие учителя и учащиеся воскресной школы азербайджанского языка при Доме Азербайджана, активисты диаспоры, члены семьи шехида Первой Карабахской войны Шахина Наджафова и представители местной общественности. Среди гостей находились также советник Министерства культуры, молодежи и спорта земли Баден-Вюртемберг Маттиас Вольф, представители немецкой и итальянской интеллигенции.
Руководитель Дома Азербайджана в Штутгарте, член правления Альянса азербайджанцев Германии, композитор Гюнай Мирзоева говорила о содержательном жизненном пути и многогранном творчестве писателя. Она подчеркнула исключительные заслуги Мир Джалала Пашаева в развитии азербайджанской литературы и научной мысли, отметила, что в его произведениях сполна отражены национально-духовные ценности и историческое прошлое нашего народа.
Кавалер ордена "Шохрат", журналист Светлана Мирзоева поделилась с участниками воспоминаниями о своем учителе Мир Джалале Пашаеве. Она довела до внимания, что Мир Джалал Пашаев, подготовивший большую армию студентов, считал сохранение чистоты родного языка и владение им в совершенстве моральным долгом каждого азербайджанца, формировал у своих учеников высокую гражданскую позицию. Как художественное, так и научное наследие писателя является духовным учебником, прививающим подрастающему поколению жизненные ценности.
Живущая в Штутгарте учащаяся 10-го класса, молодой посол Европейского парламента Аида Велиева выступила с интересной презентацией на тему творчества Мир Джалала Пашаева.
А советник Министерства культуры, молодежи и спорта федеральной земли Баден-Вюртемберг Маттиас Вольф выразил удовлетворение в связи с участием в мероприятии, посвященном памяти писателя, педагога и ученого, отличающегося многогранным творчеством. Он высказал желание перевести ряд произведений писателя на немецкий язык.
Отметим, что в настоящее время в 20 странах мира действуют 32 дома Азербайджана. Одним из них является Дом Азербайджана, открытый в Штутгарте в начале этого года.