Avstraliya və Okeaniya ölkələri üzrə Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurası təsis olunub
Sidney şəhərində Avstraliya və Okeaniya ölkələri üzrə Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının təsis toplantısı keçirilib.
Azərbaycanın və Avstraliyanın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və dövlət sərhədlərinin toxunulmazlığı uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Gəncə, Naftalan, Bərdə, Tərtər, Mingəçevir və digər şəhərlərinə raket hücumları nəticəsində həlak olan mülki vətəndaşlarımızın xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri açıq elan edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov 2021-ci il üzrə DİDK-nın göstərdiyi fəaliyyət istiqamətləri və həyata keçirdiyi layihələr barədə geniş videohesabatla çıxış edib. Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurası formatının diaspor quruculuğunda özünü doğrultduğuna diqqəti cəlb edib.
Ölkəmizin Avstraliya İttifaqı, Fici Respublikası və Yeni Zelandiyadakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Ramil Qurbanov çıxış edərək, soydaşlarımızı erməni diasporunun Azərbaycan həqiqətlərini təhrif olunmuş şəkildə Avstraliya ictimaiyyətinə çatdırmasının qarşısının alınması istiqamətində fəal iştirak etməyə dəvət edib.
Toplantıda Avstraliya və Okeaniya ölkələri üzrə Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının təsis olunması barəqə qərar qəbul edilib. Avstraliya-Azərbaycan Türk Dostluq Birliyinin sədri İmaməddin Qasımov, Avstraliya Azərbaycanlıları Assosiasiyasının sədri Mikayıl Oyta, Avstraliya-Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının sədri Elxan Məmmədov və Viktoriya Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin üzvü Rauf Şükürov Avstraliya və Okeaniya ölkələri üzrə Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının əlaqələndiriciləri seçiliblər.
Bundan başqa, Avstraliya və Okeaniya ölkələri üzrə Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının zoom vasitəsilə seçilən Sinqapur, Malayziya, İndoneziya və Yeni Zelandiya üzrə əlaqələndiriciləri də təsdiqlənib.
Tədbir Avstraliyadakı diaspor təşkilatlarının fəaliyyətinin gücləndirilməsi yollarına dair interaktiv müzakirələrin aparılması ilə davam edib.
Tədbirin bədii hissəsində Brisben şəhərində yaşayan avstraliyalı musiqiçi Con Varninin tarda ifasında Azərbaycanın “Sarı gəlin”, “Aman ovçu” və Bəri bax” xalq mahnıları səsləndirilib. Avstraliyada yaşayan milli geyimli azərbaycanlı uşaqların ifasında xalqımızın həmrəylik və birlik rəmzi olan “Yallı” rəqsi təqdim olunub.
Qeyd edək ki, bununla da dünyanın 36 ölkəsini əhatə edən Azərbaycanlıların Koordinasiya şuralarının sayı 15-ə çatıb.

Учрежден Координационный совет азербайджанцев по Aвстралии и странам Океании
В городе Сидней состоялось учредительное заседание Координационного совета азербайджанцев по Aвстралии и странам Океании.
На мероприятии, начавшемся с исполнения государственных гимнов Азербайджана и Австралии, минутой молчания была почтена память шехидов, отдавших жизнь за суверенитет, территориальную целостность нашей страны и неприкосновенность государственных границ, мирных граждан, погибших в результате ракетных атак армянских вооруженных сил на Гянджу, Нафталан, Барду, Тертер, Мингячевир и другие азербайджанские города.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, объявив заседание открытым, выступил с подробным видеоотчетом о направлениях деятельности ГКРД в 2021 году и реализованных им проектах. Он отметил, что формат Координационного совета азербайджанцев оправдывает себя в диаспорском строительстве.
Временный поверенный в делах посольства нашей страны в Австралийском Союзе, Республике Фиджи и Новой Зеландии Рамиль Гурбанов призвал наших соотечественников к активному участию в деле предотвращения доведения армянской диаспорой азербайджанских реалий до австралийской общественности в искаженной форме.
На мероприятии было принято решение об учреждении Координационного совета азербайджанцев по Aвстралии и странам Океании. Координаторами Координационного совета азербайджанцев по Австралии и странам Океании избраны председатель Объединения дружбы Австралия-Азербайджан Имамеддин Гасымов, председатель Ассоциации азербайджанцев Австралии Микаил Ойта, председатель Ассоциации культуры Австралия-Азербайджан Эльхан Мамедов и член Азербайджанского культурного центра «Виктория» Рауф Шукюров.
Кроме того, были утверждены избранные через zoom координаторы Координационного совета азербайджанцев по Австралии и странам Океании в Сингапуре, Малайзии, Индонезии и Новой Зеландии.
Заседание продолжалось проведением интерактивных обсуждений относительно путей усиления деятельности диаспорских организаций в Австралии.
В художественной части мероприятия прозвучали азербайджанские народные песни “Сары гялин”, “Aман oвчу” и “Бяри бах” в исполнении австралийского музыканта Джона Варни, живущего в городе Бриссбен, на таре. В исполнении проживающих в Австралии азербайджанских детей в национальных костюмах был представлен танец “Яллы” – символ солидарности и единства нашего народа.
Отметим, что таким образом число координационных советов азербайджанцев, охватывающих 36 стран, достигло 15-ти.