Avstraliya və Okeaniya ölkələri üzrə Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurası təsis olunub
Sidney şəhərində Avstraliya və Okeaniya ölkələri üzrə Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının təsis toplantısı keçirilib.
Azərbaycanın və Avstraliyanın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və dövlət sərhədlərinin toxunulmazlığı uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Gəncə, Naftalan, Bərdə, Tərtər, Mingəçevir və digər şəhərlərinə raket hücumları nəticəsində həlak olan mülki vətəndaşlarımızın xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri açıq elan edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov 2021-ci il üzrə DİDK-nın göstərdiyi fəaliyyət istiqamətləri və həyata keçirdiyi layihələr barədə geniş videohesabatla çıxış edib. Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurası formatının diaspor quruculuğunda özünü doğrultduğuna diqqəti cəlb edib.
Ölkəmizin Avstraliya İttifaqı, Fici Respublikası və Yeni Zelandiyadakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Ramil Qurbanov çıxış edərək, soydaşlarımızı erməni diasporunun Azərbaycan həqiqətlərini təhrif olunmuş şəkildə Avstraliya ictimaiyyətinə çatdırmasının qarşısının alınması istiqamətində fəal iştirak etməyə dəvət edib.
Toplantıda Avstraliya və Okeaniya ölkələri üzrə Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının təsis olunması barəqə qərar qəbul edilib. Avstraliya-Azərbaycan Türk Dostluq Birliyinin sədri İmaməddin Qasımov, Avstraliya Azərbaycanlıları Assosiasiyasının sədri Mikayıl Oyta, Avstraliya-Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının sədri Elxan Məmmədov və Viktoriya Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin üzvü Rauf Şükürov Avstraliya və Okeaniya ölkələri üzrə Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının əlaqələndiriciləri seçiliblər.
Bundan başqa, Avstraliya və Okeaniya ölkələri üzrə Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının zoom vasitəsilə seçilən Sinqapur, Malayziya, İndoneziya və Yeni Zelandiya üzrə əlaqələndiriciləri də təsdiqlənib.
Tədbir Avstraliyadakı diaspor təşkilatlarının fəaliyyətinin gücləndirilməsi yollarına dair interaktiv müzakirələrin aparılması ilə davam edib.
Tədbirin bədii hissəsində Brisben şəhərində yaşayan avstraliyalı musiqiçi Con Varninin tarda ifasında Azərbaycanın “Sarı gəlin”, “Aman ovçu” və Bəri bax” xalq mahnıları səsləndirilib. Avstraliyada yaşayan milli geyimli azərbaycanlı uşaqların ifasında xalqımızın həmrəylik və birlik rəmzi olan “Yallı” rəqsi təqdim olunub.
Qeyd edək ki, bununla da dünyanın 36 ölkəsini əhatə edən Azərbaycanlıların Koordinasiya şuralarının sayı 15-ə çatıb.

Coordinating Council of Azerbaijanis for Australia and the countries in Oceania was established
The founding meeting of the Coordinating Council of Azerbaijanis for Australia and the countries in Oceania was held in Sydney.
The event started with the national anthems of Azerbaijan and Australia and a minute of silence was honored in memory of the martyrs, who gave their lives for the sovereignty, territorial integrity of our country and civilians who died as a result of Armenia’s rocket attacks on Ganja, Naftalan, Barda , Terter, Mingachevir and other Azerbaijani cities.
The Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov declared the meeting open and gave detailed information about the activity of the State Committee in 2021. He has noted that the Coordinating Council of Azerbaijanis is of great importance from the standpoint of diasporabuilding.
Chargé d'Affaires of our country's embassy in the Australian Union, the Republic of Fiji and New Zealand Ramil Gurbanov called on our compatriots to be active and prevent the Armenian diaspora to spread false information about Azerbaijan.
Chairman of the Australia-Azerbaijan Friendship Association Imameddin Gasimov, chairman of the Australian Azerbaijanis Association Mikayil Oita, chairman of the Australia-Azerbaijan Cultural Association Elkhan Mammadov and member of the Azerbaijan Cultural Center "Victoria" Rauf Shukurov were elected coordinators of the newly established Coordinating Council of Azerbaijanis for Australia and countries in Oceania.
In addition, the coordinators from Singapore, Malaysia, Indonesia and New Zealand, elected via zoom, were approved at the event.
Interactive discussions in the direction of widening the activities of diaspora organizations in Australia were held.
In the artistic part of the event, Azerbaijani folk songs “Sari gelin”, “Aman ovchu” and “Bari bah” were performed on tar by Australian musician John Varney, who lives in the city of Brisbane. Azerbaijani children living in Australia performed “Yalli” - a symbol of solidarity and unity of our people.
It should be noted that the number of Coordinating Councils of Azerbaijanis, covering 36 countries, has reached 15.