Aida Hüseynovaya həsr olunan konfrans başa çatıb
Azərbaycan əsilli amerikalı musiqişünas, pedaqoq, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Aida Hüseynovanın yaradıcılığına həsr olunan “Musiqi körpülərinin qurulması. Tədqiqatlarla və alimlərin birliyi ilə.” adlı onlayn konfrans başa çatıb.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Azərbaycan-Amerika Musiqi Fondunun (AAMF) təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda Azərbaycan, ABŞ, Yaponiya, Böyük Britaniya, Rusiya və Kanadadan olan alim və tədqiqatçılar iştirak ediblər.
Konfransın açılışında Azərbaycan-Amerika Musiqi Fondunun təsisçisi və icraçı direktoru Cəmilə Cavadova-Şpitsberq çıxış edərək Aida Hüseynovanın zəngin elmi fəaliyyətindən və yaradıcılığından danışıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Elşad Əliyev tədbirin mədəniyyətlərarası musiqi dialoquna verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirib və iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Ümumilikdə 80-dən çox şəxsin qatıldığı tədbirdə “Aida Hüseynova – Ən Yaxşı Məqalə Mükafatı” uğrunda yarış keçirilib. Qiymətləndirmə nəticəsində ən yaxşı məqalə müəllifləri seçilib. Birinci yerə Rena Fəxrəddova və Tina Mohandas, ikinci yerə Aleksandriya Sultan fon Bruseldorf və Humay Əhmədova, üçüncü yerə isə Aleksey Rumyantsev və Behrang Nikaeen layiq görülüblər. Həvəsləndirici mükafat Polina Desyatniçenkoya təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Aida Hüseynova “Azərbaycan Musiqisi: Muğamdan Operaya” (Indiana Universiteti Nəşriyyatı) adlı fundamental monoqrafiyanın müəllifidir. Bu əsər Azərbaycan klassik musiqisi haqqında ingilis dilində yazılan yeganə əhatəli tədqiqat əsəri kimi böyük elmi və mədəni əhəmiyyət daşıyır.

Завершилась конференция, посвященная Аиде Гусейновой
Завершилась конференция под названием “Налаживание музыкальных мостов. Исследованиями и единством ученых”, посвященная творчеству американского музыковеда азербайджанского происхождения, педагога, доктора философии по искусствоведению Aиды Гусейновой.
В мероприятии, организованном Азербайджано-американским музыкальным фондом (ААМФ) при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, приняли участие ученые и исследователи из Азербайджана, США, Японии, Великобритании, России и Канады.
Выступая на открытии конференции, учредитель и исполнительный директор Азербайджано-американского музыкального фонда Джамиля Джавадова-Шпицберг рассказала о многогранной научной деятельности и творчестве Аиды Гусейновой.
Заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев высоко оценил вклад мероприятия в межкультурный музыкальный диалог и пожелал участникам успехов.
На конференции с участием более 80 человек состоялся конкурс на соискание “Премии за лучшую статью – Aида Гусейнова”. По итогам оценивания были отобраны авторы лучших статей. Первое место заняли Рена Фахраддова и Тина Мохандас, второе – Александрия Султан фон Брусельдорф и Хумай Ахмедова, третье – Алексей Румянцев и Бехранг Никаеен. Поощрительная премия была вручена Полине Десятниченко.
Отметим, что Аида Гусейнова является автором фундаментальной монографии “Aзербайджанская музыка: от мугама к опере” (Издательство Университета Индианы). Этот труд, как единственная комплексная исследовательская работа об азербайджанской классической музыке на английском языке, представляет большое научное и культурное значение.