Toronto şəhərində Kanada Azərbaycanlı Gənclər Birliyi yaradılıb
1 noyabr, 2024Kanadanın Toronto şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evinin nəzdində Kanada Azərbaycanlı Gənclər Birliyi (Youth Unity of Azerbaijani Canadians) yaradılıb.
Azərbaycan Evində baş tutan açılışa dünya şöhrətli azərbaycanlı alim, Əməkdar elm xadimi, Humboldt mükafatı alan ilk azərbaycanlı professor Məsud Əfəndiyev, Ontario əyalətinin keçmiş deputatı, nüfuzlu siyasətçi Reza Moridi və professor İlqar Məmmədov qatılıb. Onlar birliyin yaradılması münasibətilə azərbaycanlı gəncləri təbrik edib və onlara uğurlar arzulayıblar.
Məsud Əfəndiyev Kanada Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin yaradılmasının önəmli və doğru bir addım olduğunu vurğulayıb. O, yeni yaradılan birliyin ölkəmizlə sıx əlaqədə olmasının, eyni zamanda digər ölkələrdə yerləşən Azərbaycan Evlərində fəaliyyət göstərən birliklərlə ortaq tədbirlər, görüşlər keçirməsinin əhəmiyyətindən danışıb.
Kanada Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin təşkilatçıları Fərid Məlikov və Fidan Əliyeva qeyd ediblər ki, birliyin əsas hədəfi Kanadada yaşayan azərbaycanlı gəncləri bir araya gətirmək, elmi və digər vacib mövzularla əlaqədar görüşlər həyata keçirməkdir. Yaxın günlərdə gənclərlə bağlı böyük bir tədbirin keçiriləcəyi və bu barədə ictimaiyyətə daha geniş məlumat veriləcəyi də bildirilib.
Görüşdə Məsud Əfəndiyev, Reza Moridi və İlqar Məmmədov elm, siyasət, şəxsi inkişaf haqqında öz dəyərli fikirlərini gənclərlə bölüşüblər.

Youth Unity of Azerbaijani Canadians was established in Toronto, Canada
Youth Unity of Azerbaijani Canadians was established under the Azerbaijani House, operates in Toronto, Canada.
The first Azerbaijani scientist to receive the Humboldt Prize, Honored Scientist, Doctor of Physical and Mathematical Sciences Masud Afandiyev, former member of Parliament of Ontario, politician Reza Moridi, and professor Ilgar Mammadov attended the opening ceremony. The opening ceremony was held in Azerbaijani House. They congratulated the Azerbaijani youth on the occasion of the establishment of the Unity and wished them success.
Masud Afandiyev emphasized that the establishing of Youth Unity of Azerbaijani Canadians is very essential and right step. He spoke about the importance of the close relations of newly established association with our country.
Farid Malikov and Fidan Aliyeva, organizers of Youth Unity of Azerbaijani Canadians, stated that the main purpose of the Organization is to unite the Azerbaijani youth living in Canada and hold meetings related to scientific and other important topics.
At the meeting Masud Afandiyev, Reza Moridi and Ilgar Mamadov shared their useful thoughts about science, policy, and personal improvement with the youth.