Toronto şəhərində Kanada Azərbaycanlı Gənclər Birliyi yaradılıb
1 noyabr, 2024Kanadanın Toronto şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evinin nəzdində Kanada Azərbaycanlı Gənclər Birliyi (Youth Unity of Azerbaijani Canadians) yaradılıb.
Azərbaycan Evində baş tutan açılışa dünya şöhrətli azərbaycanlı alim, Əməkdar elm xadimi, Humboldt mükafatı alan ilk azərbaycanlı professor Məsud Əfəndiyev, Ontario əyalətinin keçmiş deputatı, nüfuzlu siyasətçi Reza Moridi və professor İlqar Məmmədov qatılıb. Onlar birliyin yaradılması münasibətilə azərbaycanlı gəncləri təbrik edib və onlara uğurlar arzulayıblar.
Məsud Əfəndiyev Kanada Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin yaradılmasının önəmli və doğru bir addım olduğunu vurğulayıb. O, yeni yaradılan birliyin ölkəmizlə sıx əlaqədə olmasının, eyni zamanda digər ölkələrdə yerləşən Azərbaycan Evlərində fəaliyyət göstərən birliklərlə ortaq tədbirlər, görüşlər keçirməsinin əhəmiyyətindən danışıb.
Kanada Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin təşkilatçıları Fərid Məlikov və Fidan Əliyeva qeyd ediblər ki, birliyin əsas hədəfi Kanadada yaşayan azərbaycanlı gəncləri bir araya gətirmək, elmi və digər vacib mövzularla əlaqədar görüşlər həyata keçirməkdir. Yaxın günlərdə gənclərlə bağlı böyük bir tədbirin keçiriləcəyi və bu barədə ictimaiyyətə daha geniş məlumat veriləcəyi də bildirilib.
Görüşdə Məsud Əfəndiyev, Reza Moridi və İlqar Məmmədov elm, siyasət, şəxsi inkişaf haqqında öz dəyərli fikirlərini gənclərlə bölüşüblər.

В городе Toронто создан Союз азербайджанской молодежи Канады
1 ноября, 2024При Доме Азербайджана, функционирующем в канадском городе Торонто, создан Союз азербайджанской молодежи Канады (Youth Unity of Azerbaijani Canadians).
В открытии, состоявшемся в Доме Азербайджана, приняли участие всемирно известный азербайджанский ученый, заслуженный деятель науки, первый азербайджанский профессор, получивший премию Гумбольдта, Масуд Эфендиев, бывший депутат провинции Онтарио, влиятельный политик Реза Мориди и профессор Ильгар Мамедов. Oни поздравили азербайджанскую молодежь с созданием союза и пожелали ей успехов.
Mасуд Эфендиев подчеркнул, что создание Союза азербайджанской молодежи Канады является важным и верным шагом. Он говорил о значении тесных связей новосозданного союза с нашей страной, а также проведения им совместных мероприятий и встреч с союзами, функционирующими в домах Азербайджана, расположенными в других странах.
Организаторы Союза азербайджанской молодежи Канады Фарид Меликов и Фидан Алиева отметили, что основная цель союза заключается в консолидации проживающей в Канаде азербайджанской молодежи, проведении встреч, связанных с научными и другими важными темами. Подчеркнуто, что в ближайшее время планируется организация крупного мероприятия, связанного с молодежью, о чем общественность будет подробно проинформирована.
На встрече Mасуд Эфендиев, Реза Мориди и Ильгар Мамедов поделились с молодежью ценными мыслями о науке, политике, личностном развитии.