Vyanada “Alov ritmləri” adlı konsert keçirilib
Avstriyanın paytaxtı Vyanada 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə “Cəngi” estrada folklor ansamblının təqdimatında “Alov ritmləri” adlı konsert keçirilib. Konsert Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi və Vyanada fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirə Avstriyada akkreditə olunmuş diplomatik korpusların, beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, yerli ictimaiyyət, media nümayəndələri, həmin ölkədə yaşayan soydaşlarımız və musiqisevərlər qatılıblar.
İncəsənət ustalarının çıxışdan əvvəl 28 May – Müstəqillik Günü barədə məlumat verilib, Vyananın ən müasir konsert salonlarından biri olan “MuTh“-da ilk dəfə Azərbaycan musiqisinin səslənəcəyi xüsusi vurğulanıb. Bu təşəbbüsə göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun icraçı direktoru Əkrəm Abdullayevə və Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Leyla Qasımovaya təşəkkür edilib.
Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, tarzən və ud ifaçısı Mircavad Cəfərovun rəhbərlik etdiyi “Cəngi” estrada folklor ansamblı Azərbaycan muğamları əsasında caz kompozisiyaları, bəstəkar və xalq mahnılarından ibarət repertuarla çıxış edib. Tar, ud, tütək, zurna, balaban və nağara kimi Azərbaycan milli musiqi alətlərinin səsi təqdim olunan əsərlərə xüsusi gözəllik verib.
Konsertdə ifa edilən əsərlər – istər klassik caz, istər estrada, istər etno-caz, istərsə də milli Azərbaycan musiqisi tamaşaçılarda xoş təəssürat yaradıb. Bəzi avstriyalı qonaqlar Azərbaycan musiqisini ilk dəfə eşitdiklərini və valeh olduqlarını bildiriblər.

В столице Австрии Вене по случаю 28 Мая – Дня независимости состоялся концерт под названием «Ритмы пламени» в представлении эстрадно-фольклорного ансамбля «Джанги». Концерт был организован функционирующим в Вене Азербайджанским культурным центром при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры.
В мероприятии приняли участие представители аккредитованного в Австрии дипломатического корпуса, международных организаций, местной общественности, медиа, а также проживающие в этой стране наши соотечественники и любители музыки.
Перед выступлением мастеров искусства была предоставлена информация о 28 Мая — Дне независимости, особо отмечено, что в одном из самых современных концертных залов Вены - "MuTh" впервые прозвучит азербайджанская музыка. Исполнительному директору Фонда поддержки азербайджанской диаспоры Экрему Абдуллаеву и директору Азербайджанского культурного центра Лейле Гасымовой была выражена признательность за поддержку данной инициативы.
Эстрадно-фольклорный ансамбль "Джанги" под управлением народного артиста Азербайджанской Республики, тариста и исполнителя на уде Мирджавада Джафарова выступил с репертуаром, включающим джазовые композиции на основе азербайджанских мугамов, композиторские и народные песни. Звучание таких национальных музыкальных инструментов, как тар, уд, тутек, зурна, балабан и нагара, придало представленным произведениям особую красоту.
Исполненные на концерте произведения – как классический джаз, эстрада, этно-джаз, так и национальная азербайджанская музыка - произвели на зрителей приятное впечатление. Некоторые австрийские гости сказали, что впервые услышали азербайджанскую музыку и были восхищены ею.