Varşavada Müstəqillik Gününə həsr olunan konsert keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Gününün 108-ci ildönümü münasibətilə Varşava Milli Filarmoniyasında musiqili tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Azərbaycan Respublikasının Polşa Respublikasındakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Polşa Nazirlər Kabinetinin üzvü, nazir Tomaş Şemonyak, hökumət, seym və senat nümayəndələri, diplomatik korpusun rəhbərləri, akademik, biznes və media dairələrinin təmsilçiləri, dini icmaların nümayəndələri, eləcə də Polşada yaşayan soydaşlarımız iştirak edib.
Tədbir Azərbaycan və Polşanın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Azərbaycanın Polşadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nərgiz Qurbanova Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Türk və müsəlman dünyasında ilk demokratik respublikanın yaranması ilə nəticələnən mühüm tarixi hadisə olduğunu bildirib. O, cümhuriyyətin qısa müddətdə güclü dövlət institutlarının formalaşdırılması və hüququn aliliyinə əsaslanan dünyəvi dövlət quruculuğu istiqamətində mühüm addımlar atdığını qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev çıxış edərək Komitə sədrinin bayram təbriklərini tədbir iştirakçılarına çatdırıb. Belə tədbirlərin Azərbaycan–Polşa dostluq əlaqələrinin inkişafına, milli-mədəni irsimizin tanıdılmasına və dövlətçilik ənənələrimizin beynəlxalq səviyyədə təbliğinə mühüm töhfə verdiyini bildirib. Sədr müavini qeyd edib ki, müasir Azərbaycanın inkişafı Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi strateji kurs əsasında Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir.
Çıxışlar zamanı Polşadakı Azərbaycan diasporunun milli kimliyin qorunması, mədəniyyətimizin təbliği və Azərbaycan həqiqətlərinin yerli ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində fəaliyyətini yüksək qiymətləndirilib.
Polşalı nazir Tomaş Şemonyak Azərbaycan ilə Polşa arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin tarixinə diqqət çəkərək, iki ölkə arasında əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Azərbaycanın regionda sabitlik və təhlükəsizliyin təmin edilməsində mühüm rol oynadığını bildirib, ölkəmizin Polşa ilə tərəfdaşlığının genişlənməsindən məmnunluğunu ifadə edib.
Tədbir bədii hissə ilə davam edib. Türk dövlətlərini təmsil edən “Yeddi gözəl” musiqi qrupunun ifasında Azərbaycan və türk xalqlarının zəngin musiqi irsinə aid əsərlər qardaş xalqların ortaq dəyərlərini, tarixi bağlarını və mənəvi birliyini musiqinin dili ilə nümayiş etdirib.

A musical event was held at the Warsaw National Philharmonic to mark the 108th anniversary of the Independence Day of the Republic of Azerbaijan.
The event was organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Poland with the support of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan.
The event was attended by Tomasz Siemoniak, Minister and a member of the Polish Council of Ministers, representatives of the government, the Sejm and the Senate, heads of diplomatic missions, representatives of academic, business, and media circles, religious community leaders, and members of the Azerbaijani diaspora living in Poland.
The event began with playing of the national anthems of Azerbaijan and Poland.
Nargiz Gurbanova, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Poland, described the Azerbaijan Democratic Republic as an important historical event that resulted in the foundation of the first democratic republic in the Turkic and Muslim world. She noted that, despite its short existence, the republic took significant steps toward building strong state institutions and establishing a secular state based on the rule of law.
Speaking at the event, Elshad Aliyev, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, conveyed the Committee Chairman’s holiday greetings to the participants. He noted that such events make an important contribution to the development of Azerbaijani-Polish friendship, the promotion of Azerbaijan’s national and cultural heritage, and the international dissemination of the country’s statehood traditions. He also emphasized that the development of modern Azerbaijan continues successfully under the leadership of President Ilham Aliyev, based on the strategic course established by National Leader Heydar Aliyev.
During the speeches, speakers highly appreciated the activities of the Azerbaijani diaspora at preserving national identity, promoting Azerbaijani culture, and raising awareness of the realities of Azerbaijan among the local public.
Polish Minister Tomasz Siemoniak highlighted the history of friendship and cooperation between Azerbaijan and Poland, stressing the importance of further strengthening bilateral relations. He noted Azerbaijan’s significant role in ensuring stability and security in the region and expressed satisfaction with the expansion of partnership between the two countries.
The event continued with a cultural program. Performances by the musical group “Seven Beauties” (Yeddi Gözəl), representing Turkic states, featured works from the rich musical heritage of Azerbaijan and other Turkic peoples, showcasing the shared values, historical ties, and spiritual unity of brotherly nations through the language of music.