Qlazqo Universitetində Xocalı faciəsinin qurbanları anılıb
26 fevral, 2024Şotlandiyanın Qlazqo universitetində Xocalı faciəsinin 32-ci ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib.
Qlazqo Universitetində təhsil alan tələbələr tərəfindən yaradılmış Azərbaycan Cəmiyyətinin rəhbəri Nərmin Əliyevanın təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə tələbələrə Xocalı soyqırımı haqqında geniş məlumat verilib, həmin gecə yaşanan dəhşətləri əks etdirən təqdimat və videolar tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb. Tədbirdə çıxış edən azərbaycanlı tələbələr tarixin ən dəhşətli faciəsi olan Xocalı qətliamının insanlıq əleyhinə cinayət olduğunu bildirib və dünya ictimaiyyətini bu amansız faciəyə biganə yanaşmamağa səsləyiblər. Tədbirin sonunda litvalı rejissor Andreas Brokasın Xocalı soyqırımından bəhs edən “Sonsuz Dəhliz” (“Endless Corridor”) sənədli filmi nümayiş olunub. Film əcnəbi tələbələrin böyük marağına səbəb olub.
Qeyd edək ki, Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsi hər il olduğu kimi bu il də dünyanın müxtəlif ölkələrində ehtiramla yad edilir. “Xocalıya Ədalət” təbliğat və təşviqat kampaniyası çərçivəsində diaspor təşkilatları tərəfindən Xocalı həqiqətlərini dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmaq, erməni işğalçılarının mənfur əməllərini beynəlxalq müstəvidə tanıtmaq məqsədilə müxtəlif səpkili tədbirlər həyata keçirilir.

В Университете Глазго почтена память жертв Ходжалинской трагедии
26 февраля, 2024В связи с 32-й годовщиной Ходжалинской трагедии в Университете Глазго в Шотландии состоялось мероприятие почтения памяти.
На церемонии, организованной руководителем Общества Азербайджана, созданного студентами, обучающимися в Университете Глазго, Нармин Алиевой, студенты были подробно проинформированы о Ходжалинском геноциде, до внимания участников мероприятия доведены презентация и видео, отражающие пережитые в ту ночь ужасы.
Выступая на церемонии, азербайджанские студенты отметили, что Ходжалинская резня – самая страшная трагедия в истории, является преступлением против человечности, и призвали мировую общественность не оставаться безучастной к этой чудовищной трагедии. В заключение мероприятия был показан документальный фильм литовского режиссера Андреаса Брокаса “Бесконечный коридор”, повествующий о Ходжалинском геноциде. Фильм вызвал большой интерес у иностранных студентов.
Отметим, что в этом году, как всегда, в различных странах мира с глубоким почтением отдают дань памяти жертвам Ходжалинской трагедии. Диаспоральные организации проводят в рамках агитационно-пропагандистской кампании “Справедливость к Xoджалы” различные мероприятия в целях доведения до мировой общественности правды о Ходжалы, с тем чтобы грязные деяния армянских захватчиков получили известность в международной плоскости.