Türkiyənin Kayseri şəhərində Şuşa Azərbaycan Evinin açılış mərasimi keçirilib
Türkiyənin Kayseri şəhərindəki Azərbaycan Qardaşlıq Parkında Şuşa Azərbaycan Evinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Azərbaycan Prezidentinin Şuşa şəhəri üzrə xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, Kayseri Böyükşəhər Bələdiyyə başqanı, Talas Bələdiyyə başqanı, Türkiyə parlamentinin Kayseridən olan millət vəkilləri, yerli ictimaiyyətin nümayəndələri, bu şəhərdə yaşayan və təhsil alan soydaşlarımız iştirak ediblər.
Tədbirdən əvvəl Azərbaycan Qardaşlıq Parkında Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidə ziyarət olunub. Daha sonra Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himnləri səsləndirilib, iki qardaş ölkənin ulu öndərləri Heydər Əliyev və Mustafa Kamal Atatürkün, eləcə də şəhidlərin xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Talas qəsəbəsinin bələdiyyə başqanı Mustafa Yalçın mərasim iştirakçılarını Kayseridə Şuşa Azərbaycan Evinin açılışı münasibətilə təbrik edib, Şuşa ilə qardaşlaşmış şəhər olan Kayseridə Azərbaycan Qardaşlıq Parkının və Şuşa Azərbaycan Evinin yaradılması ideyası haqqında məlumat verib.
Şuşa Azərbaycan Evinin koordinatoru Nəcəf Qəmbərov bu mədəniyyət ocağının iki qardaş ölkəyə xeyirli olmasını arzuladığını söyləyib.
Kayseri Böyükşəhər Bələdiyyəsinin başqanı Memduh Büyükkılıç qeyd edib ki, bir zamanlar Qarabağın azadlığı xəyal idi, amma bu gün Qarabağ zəfərinin simvolu olan Şuşanın adını daşıyan Azərbaycan Evi açılır: “Bu da iki ölkənin prezidentləri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və İlham Əliyevin uzaqgörən siyasətinin, “bir millət, iki dövlət, tək yumruq” olmağın nəticəsidir”.
Azərbaycan Prezidentinin Şuşa rayonundakı səlahiyyətli nümayəndəsi Aydın Kərimov deyib ki, Şuşa Azərbaycan Evi iki qardaş şəhər arasında ilk layihə olaraq tarixə düşdü: “Son üç ildə Şuşa şəhəri ilə dünyanın müxtəlif ölkələrinin 9 şəhəri arasında qardaşlaşma və əməkdaşlıq əlaqələri qurulub. Təsadüfi deyil ki, bu şəhərlərdən ikisi məhz Türkiyənin Ərzurum və Kayseri şəhərləridir”.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Kayseridə Şuşa Azərbaycan Evinin açılmasını mühüm hadisə adlandırıb: “Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə biz xarici ölkələrdə yaşayan soydaşlarımızı bir araya gətirəcək mədəniyyət ocağı kimi Azərbaycan evlərinin açılmasına start verdik. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan evlərində həftəsonu Azərbaycan məktəbləri fəaliyyət göstərir, bu məktəblərdə hər il yüzlərlə azyaşlı soydaşımız ana dilini öyrənir. Şuşa Azərbaycan Evi artıq dünyanın 15 ölkəsində açılan 29-cu, Türkiyədə isə üçüncü Azərbaycan Evidir”.
Komitə sədri Şuşa zəfərinin İkinci Qarabağ savaşına son qoyan tarixi hadisə olduğunu vurğulayıb: “O tarixi günlərdə Azərbaycan xalqı ilə yanaşı olduğu üçün Türkiyə xalqına bir daha təşəkkür edirəm. İnanıram ki, Kayseri şəhərində Şuşa Azərbaycan Evinin açılması Azərbaycan mədəniyyətinin tanıdılmasına öz töhfəsini verəcək”.
Çıxışlardan sonra Şuşa Azərbaycan Evinin rəsmi açılışını bildirən lent kəsilib. Tədbir iştirakçıları Şuşa Azərbaycan Evi ilə tanış olublar.

Opening of Shusha Azerbaijani House was held in Kayseri
The opening ceremony of Shusha Azerbaijani House was held in Azerbaijan Brotherhood Park in Kayseri, Türkiye.
The event was attended by Fuad Muradov, the chairman of the State Committee on Work with Diaspora, Aydin Karimov, the Special Representative of President of the Republic of Azerbaijan in Shusha, Kayseri Metropolitan Municipality mayor, the Talas Municipality mayor, deputies of the Turkish Parliament from Kayseri, representatives of the local community, our compatriots living and studying in this city.
Before the event, the guests visited the monument erected in memory of the victims of the Khojaly genocide in the Azerbaijan Brotherhood Park. Then, one minute silence was observed to honour the memories of the great leaders of the two brotherly countries Heydar Aliyev and Mustafa Kemal Ataturk and the martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of Azerbaijan.
Mayor of Talas Mustafa Yalchin congratulated the participants on the opening of Shusha Azerbaijani House.
Najaf Gambarov, the coordinator of Shusha Azerbaijani House, delivered his best wishes to both fraternal countries.
“Our biggest dream has become true and today we are opening Azerbaijani House named after Shusha, the symbol of the Karabakh victory. This is the result of the far-sighted policy of presidents of the two countries Recep Tayyip Erdogan and Ilham Aliyev”- told Memduh Buyukkilich, chairman of Kayseri Metropolitan Municipality.
Aydin Karimov stated that the Shusha Azerbaijani House went down in history as the first project between the two twinned cities. “Over the past three years, Shusha became twinned with 9 world cities. It is no coincidence that Erzurum and Kayseri are among them”, - he noted.
Welcoming the participants of the event, Fuad Muradov called the opening of the Shusha Azerbaijani House an important event. “Under the instructions of President Ilham Aliyev, we have launched Azerbaijani houses across the world that will bring together our compatriots living abroad. On the initiative of first vice-president Mehriban Aliyeva, weekend schools started to operate in Azerbaijani houses, where hundreds of our compatriots learn their native language every year” – he added.
Then, the ribbon symbolizing the official opening was cut and the participants got acquainted with the House.