ABŞ-də Qərbi Azərbaycandan bəhs edən yeni kitablar işıq üzü görüb
ABŞ-nin Şimali Karolina Universitetinin professoru, əslən Qərbi Azərbaycandan olan Əli Əsgərovun XX əsrdə azərbaycanlıların Ermənistandan deportasiyası və orada yaşayan Azərbaycan icmasının həyatı haqqında iki yeni kitabı işıq üzü görüb.
Əli Əsgərovun Tenessi Texnologiya Universitetinin professoru Maykl Gunterlə birgə qələmə aldığı “Forgotten Exile: The Deportations of Azerbaijanis by the Armenians in the Caucasus during the Twentieth Century” (“Unudulmuş sürgün: XX əsrdə Qafqazda azərbaycanlıların ermənilər tərəfindən deportasiyası”) adlı kitab bu ilin oktyabr ayında “Brill” nəşriyyatında buraxılıb. Nəşrdə XX əsr boyunca Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdiyi deportasiyalar arxiv sənədləri, müsahibələr və geniş elmi mənbələr əsasında araşdırılıb. Kitabın mühüm özəlliyi müəllifin 1988-ci ildə öz ailəsi ilə birlikdə doğma yurdundan məcburi köçürülməsinə dair xatirələrə də yer verməsidir. Əsər bölgədə azərbaycanlıların etnik tərkibinin dəyişdirilməsi proseslərini faktlarla təqdim edir. Kitabın ərsəyə gəlməsinə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi də dəstək göstərib.
“Roots and Ruins: Life in a Lost Village and Twenty-One Years of Soviet Citizenship” (“Köklər və xarabalıqlar: İtirilmiş kənddə həyat və Sovet vətəndaşlığının iyirmi bir ili”) adlı ikinci kitabda müəllif doğulduğu Qarabağ kəndinin və Ermənistanda yaşayan azərbaycanlıların gündəlik həyatından, sosial quruluşundan, təhsilindən, təsərrüfat fəaliyyətindən və etnik gərginliklərin yüksəldiyi dövrdə baş verən hadisələrdən bəhs edib. Nəşr sovet dövründə azərbaycanlıların öz yurdlarından çıxarılması və mədəni irsin məhvi ilə bağlı dəyərli məlumatlarla zəngindir.
Hər iki kitab Qərbi Azərbaycanda tarixi, demoqrafik və sosial proseslərin elmi tədqiqi baxımından dəyərli mənbə hesab oluna bilər.

В США увидели свет новые книги о Западном Азербайджане
Изданы две новые книги профессора Университета Северной Каролины США, уроженца Западного Азербайджана Али Аскерова о депортациях азербайджанцев из Армении в XX столетии и жизни проживающей там азербайджанской общины.
Книга “Forgotten Exile: The Deportations of Azerbaijanis by the Armenians in the Caucasus during the Twentieth Century” (“Забытое изгнание: депортации азербайджанцев армянами на Кавказе в XX веке”), написанная Али Аскеровым совместно с профессором Технологического университета Тенесси Майклом Гюнтером, выпущена в октябре этого года в издательстве “Brill”. В издании на основе архивных документов, интервью и фундаментальных научных источников исследованы депортации, осуществленные Арменией против азербайджанцев в течение XX столетия. Важная особенность книги заключается в том, что автор отводит место воспоминаниям о насильственном переселении его вместе с семьей из родного края в 1988 году. В работе на фактах описываются процессы изменения этнического состава азербайджанцев в регионе. Поддержку в создании книги оказал также Государственный комитет по работе с диаспорой.
Во второй работе под названием “Roots and Ruins: Life in a Lost Village and Twenty-One Years of Soviet Citizenship” (“Корни и руины: жизнь в заброшенной деревне и двадцать один год советского гражданства”) автор повествует о повседневной жизни села Карабах, в котором родился, и проживавших в Армении азербайджанцев, их социальном укладе, образовании, хозяйственной деятельности и событиях, которые произошли в период обострения этнической напряженности. Издание содержит ценную информацию об изгнании азербайджанцев из родных очагов и уничтожении культурного наследия в советский период.
Обе книги могут считаться ценным источником с точки зрения научного исследования исторических, демографических и социальных процессов в Западном Азербайджане.