ABŞ-də Qərbi Azərbaycandan bəhs edən yeni kitablar işıq üzü görüb
ABŞ-nin Şimali Karolina Universitetinin professoru, əslən Qərbi Azərbaycandan olan Əli Əsgərovun XX əsrdə azərbaycanlıların Ermənistandan deportasiyası və orada yaşayan Azərbaycan icmasının həyatı haqqında iki yeni kitabı işıq üzü görüb.
Əli Əsgərovun Tenessi Texnologiya Universitetinin professoru Maykl Gunterlə birgə qələmə aldığı “Forgotten Exile: The Deportations of Azerbaijanis by the Armenians in the Caucasus during the Twentieth Century” (“Unudulmuş sürgün: XX əsrdə Qafqazda azərbaycanlıların ermənilər tərəfindən deportasiyası”) adlı kitab bu ilin oktyabr ayında “Brill” nəşriyyatında buraxılıb. Nəşrdə XX əsr boyunca Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdiyi deportasiyalar arxiv sənədləri, müsahibələr və geniş elmi mənbələr əsasında araşdırılıb. Kitabın mühüm özəlliyi müəllifin 1988-ci ildə öz ailəsi ilə birlikdə doğma yurdundan məcburi köçürülməsinə dair xatirələrə də yer verməsidir. Əsər bölgədə azərbaycanlıların etnik tərkibinin dəyişdirilməsi proseslərini faktlarla təqdim edir. Kitabın ərsəyə gəlməsinə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi də dəstək göstərib.
“Roots and Ruins: Life in a Lost Village and Twenty-One Years of Soviet Citizenship” (“Köklər və xarabalıqlar: İtirilmiş kənddə həyat və Sovet vətəndaşlığının iyirmi bir ili”) adlı ikinci kitabda müəllif doğulduğu Qarabağ kəndinin və Ermənistanda yaşayan azərbaycanlıların gündəlik həyatından, sosial quruluşundan, təhsilindən, təsərrüfat fəaliyyətindən və etnik gərginliklərin yüksəldiyi dövrdə baş verən hadisələrdən bəhs edib. Nəşr sovet dövründə azərbaycanlıların öz yurdlarından çıxarılması və mədəni irsin məhvi ilə bağlı dəyərli məlumatlarla zəngindir.
Hər iki kitab Qərbi Azərbaycanda tarixi, demoqrafik və sosial proseslərin elmi tədqiqi baxımından dəyərli mənbə hesab oluna bilər.

New books on Western Azerbaijan have been published in the USA
Two new books by Ali Asgarov, a professor at the University of North Carolina of the USA and originally from Western Azerbaijan, have been published. The books focus on the deportation of Azerbaijanis from Armenia in the 20th century and the life of the Azerbaijani community that lived there.
The book titled “Forgotten Exile: The Deportations of Azerbaijanis by the Armenians in the Caucasus during the Twentieth Century”, co-authored by Ali Asgarov and Michael Gunter, a professor at Tennessee Tech University, was published at Brill Publishing in October of this year. The publication examines the deportations carried out by Armenia against Azerbaijanis throughout the 20th century, based on archival documents, interviews, and extensive scholarly sources. An important feature of the book is that it also includes the author’s personal recollections of being forcibly displaced from his native land together with his family in 1988. The work presents factual evidence of the processes of altering the ethnic composition of Azerbaijanis in the region. The State Committee on Work with Diaspora also supported the publication of the book.
The second book, titled “Roots and Ruins: Life in a Lost Village and Twenty-One Years of Soviet Citizenship”, explores the author’s native village of Karabakh and describes the daily life, social structure, education, economic activities of Azerbaijanis living in Armenia, as well as the events that occurred during the period of rising ethnic tensions. The publication is rich in valuable information about the displacement of Azerbaijanis from their homeland and the destruction of Azerbaijani cultural heritage during the Soviet era.
Both books can be considered valuable sources for the scholarly study of historical, demographic, and social processes in Western Azerbaijan.