Marneulidəki Azərbaycan Evində Anım Günü tədbiri keçirilib
“Azərbaycan Evi”nin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun (ADDF) dəstəyi ilə 27 Sentyabr - Anım Günü ilə əlaqədar “Azərbaycan Evi”ndə “Zəfərə Gedən Yol” adlı tədbir və eyni adlı qısa tamaşa nümayiş etdirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev və səfirlik əməkdaşları, Gürcüstan Parlamentinin deputatı Zaur Darğallı, Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin müftisi hacı Etibar Eminov, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Gürcüstandakı səlahiyyətli nümayəndəsi Məhəmməd Şamilov, Marneuli Bələdiyyə məclisinin sədr müavini Tariyel Məmmədov eləcədə Marneuli meriyasının və bələdiyyə məclisinin struktur bölmələrinin rəhbərləri, ictimaiyyət nümayəndələri, gənclər, din xadimləri, 44 günlük Vətən müharibəsində Gürcüstan əsilli şəhidlərin ailə üzvləri və ziyalılar iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycanın və Gürcüstanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğurunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
“Azərbaycan Evi”nin direktoru Məhəbbət İmanov çıxış edərək 1990-cı illərdən davam edən Azərbaycan-Ermənistan münaqişəsi haqqında məlumat verib, tarixi torpaqlarımızın qısa müddət ərzində işğaldan azad edildiyini bildirib.
Azərbaycanın Gürcüstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlıların müharibə dövründə və ondan sonrakı müddətdə Azərbaycana mənəvi dəstək göstərdiklərini, Marneulidə, eləcə də Gürcüstanın digər bölgələrində keçirilən aksiyalarda Azərbaycanla həmrəylik nümayiş etdirdiklərini qeyd edib.
Gürcüstan Parlamentinin deputatı Zaur Darğallı uzun illər işğal altında olan torpaqların Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin qətiyyətli və uzaqgörən rəhbərliyi ilə azad olunmasını böyük tarixi nailiyyət adlandırıb və Ağ Evdə baş tutan tədbirin bu zəfərin təntənəsinə çevrildiyini bildirib.
Tədbirdə iştirak edən şəhid Orxan Məhərrəmovun nənəsi Nazan Məhərrəmova və şəhid Bilal Qənbərovun bibisi Qiyafət Qənbərova da çıxış edərək şəhidlərin əziz xatirəsinin unudulmadığını və daim hörmətlə anıldığını bildiriblər.
Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin müftisi Etibar Eminov və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Gürcüstandakı səlahiyyətli nümayəndəsi Məhəmməd Şamilov şəhid ailələrinə göstərilən diqqət və qayğının dinimizin və milli-mənəvi dəyərlərimizin ayrılmaz bir hissəsi olduğunu xüsusi qeyd etdilər.
Tədbirin davamında ictimai-siyasi xadimlər — Azər Süleymanov, Ruslan Hacıyev, Gürcüstan Azərbaycanlıları Konqresinin sədri Hüseyn Yusibov və digər çıxışçılar söz alaraq, 44 günlük Vətən müharibəsinin Azərbaycan xalqının tarixində qızıl hərflərlə yazıldığını vurğulayıblar.
Tədbirin ikinci hissəsində Gürcüstandakı Azərbaycandilli Məktəblər Birliyinin rəhbəri Esmira Ələkbərlinin müəllifi olduğu “Zəfərə gedən yol” adlı qısametrajlı tamaşa nümayiş etdirilib. Tamaşa Vətən müharibəsində Azərbaycan əsgərinin göstərdiyi qəhrəmanlıq, xalqın birliyi və şəhidlərin fədakarlığı mövzusunda həsr olunub. Məktəblilərin ifasında təqdim olunan səhnə əsəri tamaşaçılara duyğulu anlar yaşadıb və alqışlarla qarşılanıb.

В Марнеули состоялось мероприятие, посвященное Дню памяти
В “Доме Азербайджана” состоялись инициированные и организованные им при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры (ФПАД) мероприятие под названием “Путь, ведущий к Победе” и одноименная миниатюра, посвященные 27 Сентября – Дню памяти.
В церемонии приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Грузии Фаиг Гулиев и сотрудники посольства, депутат парламента Грузии Заур Даргаллы, муфтий Управления мусульман Грузии гаджи Этибар Эминов, полномочный представитель Управления мусульман Кавказа в Грузии Мухаммед Шамилов, заместитель председателя Муниципального совета Марнеули Tариель Мамедов, а также руководители структурных подразделений мэрии и Муниципального совета Марнеули, представители общественности, молодежь, религиозные деятели, члены семей уроженцев Грузии, ставших шехидами во время 44-дневной Отечественной войны, интеллигенция.
Сначала минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность и суверенитет Азербайджана и Грузии.
Директор “Дома Aзербайджана” Мохаббат Иманов рассказал об армяно-азербайджанском конфликте, продолжавшемся с 1990-х годов, отметил, что наши земли в короткий срок были освобождены от оккупации.
Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Грузии Фаиг Гулиев констатировал, что проживающие в Грузии азербайджанцы как во время войны, так и в поствоенный период оказывали моральную поддержку Азербайджану, демонстрировали солидарность с ним на акциях, проведенных в Марнеули, а также других регионах Грузии.
Депутат парламента Грузии Заур Даргаллы назвал освобождение земель от длительной оккупации благодаря решительному и дальновидному руководству Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева большим историческим достижением, подчеркнув, что мероприятие, состоявшееся в Белом Доме, явилось торжеством этой победы.
Участвовавшие в церемонии бабушка шехида Орхана Магеррамова Назан Магеррамова и тетя шехида Билала Ганбарова Гияфет Ганбарова сказали, что светлая память о шехидах будет жить вечно в наших сердцах, что они никогда не будут забыты.
Муфтий Управления мусульман Грузии гаджи Этибар Эминов и полномочный представитель Управления мусульман Кавказа в Грузии Мухаммед Шамилов особо отметили, что внимание и забота о семьях шехидов является неотъемлемой частью нашей религии и национально-духовных ценностей.
В продолжение мероприятия общественно-политические деятели – Азер Сулейманов, Руслан Гаджиев, председатель Конгресса азербайджанцев Грузии Гусейн Юсибов и другие выступавшие подчеркнули, что 44-дневная Отечественная война золотыми буквами вписана в историю азербайджанского народа.
Во второй части церемонии была показана миниатюра “Путь, ведущий к Победе”, автором которой является руководитель Объединения азербайджаноязычных школ в Грузии Эсмира Алекберли. Спектакль посвящен теме героизма азербайджанского солдата в Отечественной войне, единства народа и самоотверженности шехидов. Сценическое произведение в исполнении школьников вызвало у зрителей невероятные эмоции и было встречено аплодисментами.