Qırğızıstanda Türk dünyası gənclərini bir araya gətirən II Yay Düşərgəsi keçirilib
24-26 iyul tarixində Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Qırğızıstanın İssık-Kul vilayətində 1926-cı ildə Bakıda keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunan Qırğızıstanda yaşayan türk xalqlarının gənclərinin II Yay Düşərgəsi təşkil edilib.
Açılış mərasimində Qırğız Respublikası Prezidenti yanında Dini Məsələlər və Millətlərarası Münasibətlər üzrə Milli Agentliyin sədr müavini Meder Karıbayev, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Əli Baytalov və komitənin əməkdaşı Rəşad Məmmədov, Qırğızıstan Xalqı Assambleyası Şurası Aparatının rəhbəri Tilek Urkunçiyev, Qırğızıstanda fəaliyyət göstərən “Birlik” Azərbaycanlılar İctimai Birliyinin sədri Xansıvar Baxşəliyev, eləcə də Qırğızıstan, Qazaxıstan və Özbəkistandan olan milli-mədəni birliklərin və gənclər təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Layihənin əsas məqsədi millətlərarası dialoqun möhkəmləndirilməsi, gənclər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, ümumtürk dəyərlərinin təbliği, mədəni-humanitar əlaqələrin inkişafına töhfə vermək və yeni təşəbbüslərin formalaşdırılması üçün əlverişli mühit yaratmaq olub.
Rəsmi açılış zamanı qonaqlar Birinci Türkoloji Qurultayın Türk dünyasının elmi-mədəni birliyinin möhkəmləndirilməsində oynadığı tarixi roldan bəhs edib, bu irsin gələcək nəsillərə çatdırılmasının vacibliyini vurğulayıblar. Mərasim çərçivəsində Qırğızıstanın, Azərbaycanın və Birinci Türkoloji Qurultayın tarixinə həsr olunmuş videoçarxlar nümayiş etdirilib.
Proqram çərçivəsində türk xalqlarının tarixi və mədəniyyəti, liderlik bacarıqlarının inkişafı, ətraf mühitin qorunması və iqlim dəyişiklikləri mövzularında maarifləndirici mühazirələr, interaktiv seminarlar, intellektual yarışlar, komanda oyunları, idman fəaliyyətləri və "Rux Ordo" Mədəniyyət Mərkəzinə ekskursiya təşkil olunub. Gənclər tematik qruplar üzrə çalışaraq fikir və təcrübə mübadiləsi aparıb, müxtəlif təşəbbüslər irəli sürüb, proqramın sonunda isə sertifikatlarla təltif ediliblər.
Bağlanış mərasimində fərqlənən iştirakçılar və təşkilatçılar mükafatlandırılıb. Proqram Türk dünyası gəncləri arasında dostluğun, həmrəyliyin və davamlı əməkdaşlığın rəmzinə çevrilən ənənəvi vida tonqalı ilə yekunlaşıb.
Təşkilatçılar bu təşəbbüsün gələcək illərdə də davam etdirilməsi Türk dünyası gəncləri arasında qarşılıqlı etimadın möhkəmlənməsinə, ortaq tarixi-mədəni irsin qorunmasına, mədəniyyətlərarası dialoqun genişlənməsinə və yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaranmasına mühüm töhfə verəcəyinə əminliklərini bildiriblər.

В Кыргызстане cостоялся II Летний лагерь, консолидировавший молодежь тюркского мира
24-26 июля в Иссык-Кульской области Кыргызстана при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой был организован II Летний лагерь молодежи проживающих в Кыргызстане тюркских народов, посвященный 100-летию Первого тюркологического съезда, проведенного в Баку в 1926 году.
В церемонии открытия приняли участие заместитель председателя Национального агентства по делам религий и межэтнических отношений при Президенте Кыргызской Республики Медер Карабаев, заведующий отделом Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Али Байталов и сотрудник комитета Рашад Мамедов, руководитель Аппарата Совета Ассамблеи народа Кыргызстана Тилек Уркунчиев, председатель действующего в Кыргызстане Общественного объединения азербайджанцев “Бирлик” Хансывар Бахшалиев, а также представители национально-культурных объединений и молодежных организаций из Кыргызстана, Казахстана и Узбекистана.
Основная цель проекта заключалась в укреплении межнационального диалога, расширении сотрудничества среди молодежи, пропаганде общетюркских ценностей, содействии развитию культурно-гуманитарных связей и создании благоприятной среды для формирования новых инициатив.
На официальном открытии гости говорили об исторической роли Первого тюркологического съезда в укреплении научно-культурного единства тюркского мира, подчеркнули важность передачи этого наследия грядущим поколениям. В рамках церемонии были показаны видеоролики, посвященные истории Кыргызстана, Азербайджана и Первого тюркологического съезда.
В ходе программы были организованы просветительские лекции на темы истории и культуры тюркских народов, развития лидерских навыков, охраны окружающей среды и изменения климата, интерактивные семинары, интеллектуальные соревнования, командные игры, спортивные мероприятия и экскурсия в Культурный центр "Рух Ордо". Молодежь, работая в тематических группах, обменялась мнениями и опытом, выдвинула различные инициативы, а по окончании программы ей были вручены сертификаты.
На церемонии закрытия состоялось награждение отличившихся участников и организаторов. Программа завершилась традиционным прощальным костром, ставшим символом дружбы, солидарности и прочного сотрудничества среди молодежи тюркского мира.
Организаторы выразили уверенность, что продолжение этой инициативы в предстоящие годы внесет важный вклад в укрепление взаимного доверия среди молодежи тюркского мира, сохранение общего историко-культурного наследия, расширение межкультурного диалога и создание новых возможностей для сотрудничества.