Hatayda “Zəfərə gedən yol” adlı anım mərasimi keçirilib
Türkiyənin Hatay vilayətinin Payas şəhərində 27 Sentyabr – Anım Günü münasibətilə “Zəfərə gedən yol” adlı anım mərasimi keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun, Payas Bələdiyyəsinin və Hatay Azərbaycan Evinin birgə təşkilatçılığı ilə qədim tarixə malik Sokullu Mehmet Paşa Külliyyesində baş tutub.
Mərasimdə  iki qardaş ölkənin şəhidlərin əziz xatirəsi ehtiramla yad edildikdən sonra Türkiyə və Azərbaycanın Dövlət himnləri səsləndirilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Anım Günü ilə əlaqədar sosial mediada paylaşdığı video və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin hazırladığı, şanlı Zəfərimizdən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbiri açıq elan edən Payas Bələdiyyəsinin sədri Bekir Altan qonaqları salamlayaraq, 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın qazandığı tarixi qələbənin önəmi, şəhidlərin əziz xatirəsi, iki qardaş ölkə arasındakı münasibətlərdən bəhs edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev, Payas kaymakamı Kürşad Karaca və Hatay Azərbaycan Evinin rəhbəri Başar Kömür çıxışlarında Azərbaycanın haqq savaşında göstərdiyi iradənin və Türkiyənin bu müddətdə verdiyi mənəvi dəstəyin əhəmiyyətindən bəhs ediblər. İki qardaş ölkənin sarsılmaz qardaşlıq və dostluq əlaqələrinə toxunaraq, istər xoş günlərdə, istərsə də çətin vaxtlarda birlik nümayiş etdirdiyi faktlarla diqqətə çatdırılıb.
Çıxış edənlər iki xalqın Ümummilli liderləri Mustafa Kamal Atatürkün “Azərbaycanın sevinci sevincimiz, kədəri kədərimizdir” və Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” fikirlərini xatırladaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın ölkələrimiz arasındakı münasibətləri bu tarixi düstur əsasında uğurla davam etdirdiyini vurğulayıblar.
Dövlət qurumlarının, diasporun fəallarının və yerli ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirin sonunda Xalq artisti Azərinin ifasında "Çırpınırdın, Qara dəniz" mahnısının sədaları altında Azərbaycan və Türkiyənin şanlı bayraqları dalğalandırılıb.

В Хатае состоялась церемония почтения памяти под названием “Путь, ведущий к Победе”
В городе Паяс турецкой провинции Хатай состоялась церемония почтения памяти под названием “Путь, ведущий к Победе”, посвященная 27 Сентября – Дню памяти.
Мероприятие было организовано в древнем комплексе Сокуллу Мехмет-паша Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой совместно с Фондом поддержки азербайджанской диаспоры, Муниципалитетом Паяса и Домом Азербайджана в Хатае.
После того, как на церемонии с глубоким уважением была почтена светлая память шехидов двух братских стран, прозвучали государственные гимны Турции и Азербайджана. Продемонстрированы видео, опубликованное Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в социальных медиа в связи с Днем памяти, и подготовленный Государственным комитетом по работе с диаспорой видеоролик, повествующий о нашей славной Победе.
Открывая мероприятие, председатель Муниципалитета Паяса Бекир Алтан поприветствовал гостей и рассказал о значении исторической победы, одержанной Азербайджаном в 44-дневной Отечественной войне, светлой памяти шехидов и отношениях между двумя братскими странами.
Первый заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Валех Гаджиев, каймакам Паяса Кюршад Караджа и руководитель Дома Азербайджана в Хатае Башар Кёмюр говорили о значении воли, проявленной Азербайджаном в справедливой войне, и моральной поддержки, оказанной Турцией в этот период. Коснувшись нерушимых тесных и дружественных связей двух братских стран, они довели до внимания факты демонстрации этими государствами единства как в радостные дни, так и в сложные времена.
Напомнив высказывания общенациональных лидеров двух народов – Мустафы Кемаля Ататюрка - “Радость Азербайджана – наша радость, горе его – наше горе” и Гейдара Алиева - “Одна нация, два государства”, выступавшие отметили, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган, руководствуясь этой исторической формулой, успешно продолжают отношения между нашими странами.
По окончании церемонии с участием представителей государственных структур, местной общественности и активистов диаспоры под звуки песни "Чырпынырдын Кара дениз" в исполнении народной артистки Азерин были подняты национальные флаги Азербайджана и Турции.