Gürcüstanda azərbaycandilli məktəblərin müəllimlərinin ikinci qurultayı keçirilib
Diaspor İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Tbilisidə Gürcüstanda fəaliyyət göstərən azərbaycandilli məktəblərin müəllimlərinin ikinci qurultayı keçirilib. Qurultayda 300-dən çox müəllim iştirak edib.
Tədbirdə birinci qurultaydan keçən dövrdə görülən işlər, qazanılan uğurlar və qarşıda duran vəzifələr müzakirə olunub. "Maarif" təşkilatının hesabatı dinlənilib. Azərbaycan dilli məktəblərdə tədrisin vəziyyəti, ikidilli təhsil sisteminin təkmilləşdirilməsi və müəllimlərin peşəkar inkişafı istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Qurultayda Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycanın Gürcüstandakı Səfirliyinin, Gürcüstan parlamentinin Təhsil elm və gənclərlə iş üzrə komitəsinin, Gürcüstanın Müəllimlər Evinin, Gürcüstan Beynəlxalq “Maarif” Məktəbləri Marneuli Məktəbinin əməkdaşları çıxış ediblər.
Çıxışlarda bu cür tədbirlərin təhsilə, gənclərin inkişafına təkan verdiyi bildirilib. Azərbaycan dövlətinin Gürcüstandan yaşayan soydaşlarımıza daim diqqət və qayğı göstərdiyi qeyd olunub. Xalqlarımız arasındakı dostluq əlaqələrinin keçmişindən bəhs edilib, iki ölkə arasındakı münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyi diqqətə çatdırılıb. Komitənin layihələri çərçivəsində Gürcüstanda həyata keçirilən birgə tədbirlərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Qurultayın işinə uğurlar arzulanıb.
Qurultay daha sonra panel iclasları ilə davam edib.
Birinci paneldə Gürcüstanda ikidilli təhsil sisteminin səmərəliliyi və mövcud tətbiq mexanizmləri barədə məlumat verilib. İkinci paneldə azərbaycandilli məktəblərdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) tədrisə inteqrasiyası məsələsi diqqət mərkəzində olub. Üçüncü paneldə isə Gürcüstanda fəaliyyət göstərən azərbaycandilli məktəblərdə mövcud problemlər və onların həlli yolları diqqətə çatdırılıb.
Tədbir iştirakçıları bu cür tədbirlərin müəllimlərin bir araya gələrək təcrübə mübadiləsi aparmasına, Azərbaycan dillində təhsilin davamlı inkişafına mühüm töhfə verdiyini bildiriblər.
Qurultayda təhsildə və gənclərimizin təlim-tərbiyəsində fərqlənən Tbilisi 73 nömrəli məktəbin direktoru Salman Pirməmmədova “Maarif” təşkilatı tərəfindən diplom və hədiyyə təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Gürcüstanda fəaliyyət göstərən azərbaycandilli məktəblərin müəllimlərinin ilk qurultayı 2023-cü ildə keçirilib.

В Грузии состоялся второй съезд учителей азербайджаноязычных школ
В Тбилиси при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой состоялся второй съезд учителей функционирующих в Грузии азербайджаноязычных школ. В работе съезда приняли участие более 300 педагогов.
На мероприятии обсуждались работа, проделанная в период после первого съезда, достигнутые успехи и предстоящие задачи. Был заслушан отчет организации "Maaриф". Подробно говорилось о состоянии обучения в азербайджаноязычных школах, работе, проводимой в области усовершенствования двуязычной системы образования и профессионального развития учителей.
На съезде выступили сотрудники Государственного комитета по работе с диаспорой, посольства Азербайджана в Грузии, комитета образования, науки и работы с молодежью парламента Грузии, Дома учителей Грузии, Международной школы "Maarif Schools" в Марнеули.
В выступлениях было отмечено, что такие мероприятия придают импульс образованию, развитию молодежи. Подчеркнуто, что Азербайджанское государство постоянно проявляет внимание и заботу о наших соотечественниках, проживающих в Грузии. Говорилось о прошлом дружественных связей между нашими народами, было доведено до внимания, что отношения двух стран достигли уровня стратегического партнерства. В рамках проектов комитета отмечено значение проведенных в Грузии совместных мероприятий. Выражено пожелание успеха работе съезда.
Затем съезд был продолжен панельными заседаниями.
На первой панели говорилось об эффективности двуязычной системы образования в Грузии и механизмах ее применения. На второй панели в центре внимания находился вопрос интеграции информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) в обучение в азербайджаноязычных школах. А на третьей панели были доведены до внимания проблемы, существующие в функционирующих в Грузии азербайджаноязычных школах, и пути их решения.
Делегаты съезда подчеркнули, что подобные мероприятия вносят важный вклад в организацию встречи учителей и проведение ими обмена опытом, устойчивое развитие образования на азербайджанском языке.
На съезде директору тбилисской школы номер 73 Салману Пирмамедову, отличившемуся в образовании, обучении и воспитании нашей молодежи, были вручены диплом и подарок организации “Maaриф”.
Отметим, что первый съезд учителей функционирующих в Грузии азербайджаноязычных школ состоялся в 2023 году.