Gürcüstanda Azərbaycan dili üzrə I Regional Olimpiada keçirilib
Gürcüstan Azərbaycanlılarının İnteqrasiya Mərkəzinin (GAİM) təşkilatçılığı ilə azərbaycandilli məktəblərin şagirdləri arasında ilk dəfə Azərbaycan dili üzrə I Regional Olimpiada baş tutub.
Olimpiadaya Tbilisi, Qardabani, Dmanisi, Bolnisi, Marneuli və Kaxeti bölgələrindəki 116 azərbaycandilli məktəbdən 300-dən çox şagird qatılıb.
Şagirdlərin mükafatlandırılması mərasimində GAİM-in icraçı direktoru Murad Muradov, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Cahid Kazımov, Azərbaycanın Gürcüstandakı səfirliyinin məsul əməkdaşı Cavid Məhərrəmov və başqaları çıxış edərək olimpiadanın təşkilini yüksək qiymətləndiriblər. Bu cür tədbirlərin Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlıların milli kimliyinin qorunmasına, ana dilində təhsilin təşviqinə və ictimai inteqrasiyanın gücləndirilməsinə xidmət etdiyini bildiriblər.
GAİM-in icraçı direktoru Murad Muradov olimpiadanın əsas məqsədinin ana dilimizin təbliği, daha dərindən öyrənilməsi, eləcə də qorunub saxlanması və gələcək nəsillərə çatdırılması olduğunu söyləyib. Murad Muradov belə tədbirlərin davamlı keçiriləcəyini deyib.
Tədbirin təşkilatçılarından olan “Maarif” təşkilatının rəhbəri, gənc fəal Aygül İsayeva olimpiadanın ilk dəfə belə geniş coğrafiyanı əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb. Sualların Azərbaycan məktəblərində dərs deyən müəllimlər tərəfindən hazırlandığı, qaliblərin seçilməsində şəffaflığın təmin olunması üçün isə qiymətləndirmənin başqa məktəblərin müəllimləri tərəfindən keçirildiyi qeyd edilib.
105 şagirdin iştirak etdiyi olimpiadanın yekun turu iyunun 14-də Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Gürcüstan Azərbaycanlılarının İnteqrasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Marneulidəki Azərbaycan Evində baş tutub.

В Грузии состоялась I Региональная олимпиада по азербайджанскому языку
Центр интеграции азербайджанцев Грузии (ЦИАГ) впервые организовал I Региональную олимпиаду по азербайджанскому языку среди учащихся азербайджаноязычных школ.
В олимпиаде приняли участие более 300 учащихся 116 азербайджаноязычных школ Тбилиси, регионов Гардабани, Дманиси, Болниси, Марнеули и Кахетии.
Выступая на церемонии награждения учащихся, исполнительный директор ЦИАГ Мурад Мурадов, заведующий отделом Государственного комитета по работе с диаспорой Джахид Кязымов, ответственный сотрудник посольства Азербайджана в Грузии Джавид Магеррамов и другие высоко оценили организацию олимпиады. Они отметили, что такие мероприятия служат сохранению национальной идентичности проживающих в Грузии азербайджанцев, поощрению получения образования на родном языке и усилению общественной интеграции.
Исполнительный директор ЦИАГ Мурад Мурадов довел до внимания, что основная цель олимпиады заключалась в пропаганде родного языка, более глубоком его изучении, а также сохранении и передаче грядущим поколениям. M.Mурадов сказал, что подобные мероприятия будут проводиться постоянно.
Руководитель организации “Maaриф”, являющейся одним из организаторов мероприятия, молодая активистка Айгюль Исаева подчеркнула, что олимпиада впервые охватила столь широкую географию. Она сообщила, что вопросы были подготовлены учителями, преподающими в азербайджанских школах, а оценивание -для обеспечения прозрачности отбора победителей - проводилось учителями других школ.
Заключительный тур олимпиады с участием 105 учащихся был организован Центром интеграции азербайджанцев Грузии 14 июня в Доме Азербайджана в Марнеули при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.