Antalyada xaricdəki Azərbaycan Evlərinin təqdimatı keçirilib
Antalya şəhərində keçirilən Azərbaycan Mədəniyyət Elçilərinin I Forumu çərçivəsində xaricdəki Azərbaycan Evlərinin təqdimatı keçirilib, fəaliyyətləri müzakirə olunub.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli, müxtəlif ölkələrdəki Azərbaycan Evlərinin və Mədəniyyət Mərkəzlərinin rəhbərləri, media təmsilçiləri iştirak edib.
Müzakirələr zamanı Azərbaycan Evlərinin fəaliyyəti ilə bağlı videoçarxlar nümayiş olunub, evlərin mədəniyyətimizi, dilimizi və milli kimliyimizi qorumaq istiqamətində həyata keçirdiyi layihələr barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Evləri soydaşlarımızın elmi və intellektual potensiallarının birləşdirilməsi, mədəni və ictimai əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, eləcə də Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması baxımından mühüm platforma rolunu oynayır.
Xaricdəki Azərbaycan Evlərinin rəhbərləri hesabat xarakterli çıxışlar edib, mədəniyyət diplomatiyasına verə biləcəkləri töhfələri bir daha xatırladıblar.
Daha sonra “Azərbaycan Evləri” konsepsiyasına yeni baxış bucaqlarını özündə ehtiva edən, yaxın illər üçün hədəfləri və işlək mexanizmləri müəyyən edən təqdimat iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Təqdimat böyük marağa səbəb olub və onun ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.
Görüşdə, həmçinin xaricdə yaşayan azərbaycanlılar üçün nəzərdə tutulan “Milli Dilli” onlayn dərs layihəsinin təqdimatı keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihənin ideya müəllifi və rəhbəri, Niderland Krallığında yaşayan soydaşımız Sevinc Əliyeva “Milli Dilli” haqqında geniş məlumat verib, gələcək inkişaf istiqamətlərini nəzərə çatdırıb, layihənin hər kəs üçün əlçatan olduğunu bildirib. Layihə barədə videoçarx təqdim olunub.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri xaricdəki Azərbaycan Evləri rəhbərlərinin çoxsaylı suallarını cavablandırıb.
Əlavə edək ki, hazırda dünyanın 20 ölkəsində 31 Azərbaycan Evi var. Hər bir Azərbaycan Evində həftəsonu məktəbləri fəaliyyət göstərir.

В Анталье проведена презентация домов Азербайджана за рубежом
В рамках проходящего в городе Анталья I Форума посланников культуры Азербайджана состоялась презентация домов Азербайджана за рубежом, обсуждена их деятельность.
В мероприятии приняли участие председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов, министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Керимли, руководители домов и культурных центров Азербайджана в различных странах, представители медиа. В ходе дискуссий был показан видеоролик о деятельности домов Азербайджана, подробно говорилось о проектах, реализованных ими в области сохранения нашей культуры, языка и национальной идентичности. Отмечено, что дома Азербайджана играют роль важной платформы с точки зрения объединения научного и интеллектуального потенциала наших соотечественников, укрепления культурных и общественных связей, а также доведения до мира азербайджанских реалий.
Выступления руководителей домов Азербайджана за рубежом носили характер отчета, они еще раз напомнили о вкладе, который могут внести в культурную дипломатию.
Затем до внимания участников была доведена презентация, включающая новые интерпретации концепции “Дома Азербайджана” и наметившая цели и рабочие механизмы на предстоящие годы. Презентация вызвала большой интерес, вокруг нее развернулись широкие дискуссии.
На встрече также состоялась презентация проекта онлайн-урока “На национальном языке”, предназначенного для азербайджанцев, проживающих за рубежом.
Автор идеи и руководитель проекта, осуществляемого при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, наша соотечественница Севиндж Алиева, живущая в Королевстве Нидерландов, подробно рассказала об онлайн-уроке “На национальном языке”, довела до внимания направления его дальнейшего развития, констатировала доступность проекта для каждого. Был показан видеоролик о проекте.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой ответил на многочисленные вопросы руководителей домов Азербайджана за рубежом.
Добавим, что в настоящее время в 20 странах мира функционирует 31 Дом Азербайджана, в каждом из которых действует воскресная школа.