Kanadada “O olmasın, bu olsun” operettası səhnələşdirilib
Dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyi çərçivəsində məşhur “O olmasın, bu olsun” operettası Kanadanın Toronto şəhərində tamaşaya qoyulub. Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, “Təbriz” Azərbaycan Musiqi və Rəqs Ansamblının təşkilatçılığı ilə Kanadada müasir üslubda ərsəyə gələn tamaşanın premyerasında Azərbaycan icmasını və müxtəlif millətləri təmsil edən 300-dən çox izləyici iştirak edib.
“Təbriz” ansamblının milli və rəngarəng geyimli solistlərinin, rəqqaslarının, eləcə də musiqiçilərinin peşəkar çıxışları, vokalçıların əsrarəngiz səsləri alqışlarla qarşılanıb.
Azərbaycanın peşəkar musiqi sənətinin və milli operasının banisi, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin məşhur “Arşın mal alan” operettasının Toronto şəhərində ilk dəfə təqdim olunması ideyası Təbriz Azərbaycan Musiqi və Rəqs Ansamblının təsisçilərindən olan Şervin Şadpoura məxsusdur. O, layihəyə rəhbərlik etməklə yanaşı, musiqi və rejissorluq işlərini öz üzərinə götürüb.
Tamaşada rolları Rövşən Tağıoğlu (Məşədi İbad), Əməkdar artist Həsən Ənəmi (Sərvər), Şəhər Şərifian (Gülnaz), Məhəmməd Peyğəmbəri (Rüstəm bəy), Nasir Gözərçiyamin (hambal), Bəhzad Bolandi (Rza bəy), Vahid Əttari (Həsənqulu bəy), Məhəmməd Kəsbi (Qoçu Əsgər), Səid Şirazi (Məşədi Qəzənfər), Pərvin Razi (Sənəm) və Cavid İsmiyev (Həsən bəy) oynayıb.
“O olmasın, bu olsun” operettasının Torontoda səhnələşdirilməsi diasporumuzun mədəni uğuru olmaqla yanaşı, Kanadada yaşayan azərbaycanlıların istedadını və təşkilati bacarığını da nümayiş etdirib.

В Канаде поставлена оперетта “Не та, так эта”
В рамках 140-летия со дня рождения гениального азербайджанского композитора Узеира Гаджибейли в канадском городе Торонто поставлена его знаменитая оперетта “Не та, так эта”. На премьере спектакля, созданного в Канаде в современном стиле Азербайджанским музыкальным и танцевальным ансамблем “Tебриз” при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, присутствовали более 300 зрителей, представляющих азербайджанскую общину и различные национальности.
Профессиональное выступление солистов, танцоров, а также музыкантов ансамбля “Tебриз” в национальных и разнообразных костюмах, восхитительные голоса вокалистов были встречены аплодисментами.
Идея постановки впервые в городе Торонто знаменитой оперетты основоположника профессионального музыкального искусства и национальной оперы Азербайджана Узеира Гаджибейли “Aршин мал алан” принадлежит одному из учредителей Азербайджанского музыкального и танцевального ансамбля “Tебриз” Шервину Шадпоуру. Руководя проектом, он одновременно взял на себя работу музыкального руководителя и режиссера.
Роли в спектакле исполнили Ровшан Тагиоглу (Мешади Ибад), заслуженный артист Гасан Анами (Сервер), Шехер Шерифиан (Гюльназ), Мухаммед Пейгамбари (Рустам бек), Насир Гозерчиямин (хамбал), Бехзад Боланди (Рза бек), Вахид Аттари (Гасангулу бек), Мухаммед Кясби (Гочу Аскер), Саид Ширази (Мешади Газанфар), Первин Рази (Сенем) и Джавид Исмиев (Гасан бек).
Постановка в Торонто оперетты “Не та, так эта” не только явилась культурным успехом нашей диаспоры, но и продемонстрировала талант и организаторские способности проживающих в Канаде азербайджанцев.