Avropada Yaşayan Azərbaycanlı Mühəndislərin Forumu müxtəlif mövzulu təqdimatlarla və çıxışlarla davam edib
24 iyun, 2024Berlində keçirilən “Avropada Yaşayan Azərbaycanlı Mühəndislərin Forumu” müxtəlif mövzulu təqdimatlarla və çıxışlarla davam edib.
Forumda dövlət qurumlarının nümayəndələri, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev və Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin əməkdaşı Əli Xəlilov təqdimatlarla çıxış ediblər.
Alman Azərbaycan Mədəniyyət Evinin həmtəsisçisi, Köln Azərbaycan Evinin həmsədri Altay Rüstəmov Almaniya modeli enerji qənaətli evlərdən danışıb.
Tədqiqat və İnkişaf sahəsi üzrə Baş ekspert, İrəvan xanının Almaniyada yaşayan varisi Əmir Əli Sərdari İrəvani “Odlar Yurdu və Texnologiya” mövzusunda təqdimat edib.
“Verallia Deutschland AG” şirkətinin Almaniya və Şərqi Avropa Texniki Mərkəzində Proseslərin Optimallaşdırılması şöbəsinin rəhbəri Rafiq Hüseynov süni intellektin şüşə qablar istehsalında tətbiqinin ətraf mühitə potensial təsir imkanları haqqında məlumat verib.
Swiss Alternative Financing AG-nin təsisçisi və baş direktoru; Azərbaycan şöbəsinin rəhbəri, İsveçrə-Şərqi Avropa, Mərkəzi Asiya, Cənubi Qafqaz Birgə Ticarət Palatalarının İdarə Heyətinin üzvü, İsveçrə Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının koordinatoru Leyla Bağırzadə iqlim maliyyəsi və davamlı investisiyalar üçün blokçeyn və süni intellekt texnologiyalarından danışıb.
“Alterric Deutschland GmbH” şirkətində istismar dövründə olan külək stansiyalarının texniki meneceri Nurlan Rəhimli Azərbaycan külək turbinlərinin səmərəli və effektiv istismarından bəhs edib.
Fraunhofer IKTS (Institut für keramische Technologien und Systeme), Kognitive Materialdiagnostik qrupunun süni intellekt ilə materialların diaqnostikası üzrə elmi işçisi İlkin Alxaslı dağıdıcı olmayan testlərdə süni zəka mövzusuna toxunub.
Təqdimatlar mövzuların müzakirələri ilə davam edib.
Qeyd edək ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə ilk dəfədir Avropada yaşayan azərbaycanlı mühəndislərin Forumu keçirilir. Komitə son illər xarici ölkələrdə yaşayan mütəxəssislərin iştirakı ilə müxtəlif mövzularda ixtisaslaşmış forumlar təşkil edir. Bu günədək xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlərin və həkimlərin bir neçə forumu baş tutub. Həmin forumlar Azərbaycan diasporu arasında böyük rəğbətlə qarşılanıb.

The Forum of Azerbaijani engineers living in Europe continued with presentations and speeches on various topics
24 June, 2024The “Forum of Azerbaijani engineers living in Europe” held in Berlin continued with presentations and speeches on various topics.
Representatives of government agencies, Executive Director of the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan – AZPROMO Yusif Abdullayev and employee of the State Agency for Citizen Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Ali Khalilov made presentations at the forum.
Altay Rustamov, co-founder of the German-Azerbaijani House of Culture and co-chairman of the Cologne Azerbaijan House, spoke about energy-efficient houses of the German model.
Amir Ali Sardari Iravani, chief expert on research and development, Iravan Khan's great-grandson living in Germany, made a presentation on topic “Land of Fire and Technology”.
Rafig Huseynov, director of the process optimization department at the German and Eastern European Technical Center of “Verallia Deutschland AG”, informed about the potential impact of artificial intelligence on the environment in the production of glassware.
Leyla Baghirzade, founder and general director of Swiss Alternative Financing AG, Head of Azerbaijan branch, member of the Board of the Joint Chambers of Commerce of Switzerland-Eastern Europe, Central Asia and the South Caucasus, coordinator of the Coordination Council of Swiss Azerbaijanis, spoke about blockchain and artificial intelligence technologies for climate finance and sustainable investments.
Technical manager of wind farms in “Alterric Deutschland GmbH” company Nurlan Rahimli spoke about the efficient and effective operation of wind turbines in Azerbaijan.
Ilkin Alkhasli, a researcher at the Fraunhofer IKTS (Institut für keramische Technologien und Systeme) and Kognitive Materialdiagnostik group on the diagnosis of materials with artificial intelligence, touched on the topic of artificial intelligence in non-destructive tests.
The presentations continued with discussions of topics.
It should be noted that in recent years the State Committee on work with Diaspora has been organizing specialized forums with the participation of specialists living in foreign countries. To date, several forums of Azerbaijani scientists and doctors living abroad have been organized. These forums were met with great interest among the Azerbaijani diaspora.