Amerika Yəhudi Komitəsinin nümayəndə heyəti Dövlət Komitəsində olub
1 dekabr, 2022Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DİDK) sədri Fuad Muradovun Amerika Yəhudi Komitəsinin (AJC) Rusiya və Avrasiya üzrə direktoru Samuel Kliger, “Qafqaz Yəhudiləri Mədəniyyət Mərkəzi”nin rəhbəri Yakov Abramov və Nyu-Yorkda yaşayan iş adamı Mikayıl Davidovla görüşü keçirilib.
Qonaqları salamlayan Komitə sədri dövlətimizin İsraillə dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinə, dünyanın müxtəlif ölkələrində, o cümlədən ABŞ-da yaşayan yəhudi icmasının fəaliyyətinə xüsusi önəm verdiyini bildirib, Prezident İlham Əliyevin tapşırıqlarına əsasən, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin bu istiqamətdə həyata keçirdiyi layihələrdən danışıb.
Komitə ilə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu dilə gətirən Samul Kliger Azərbaycan üçün vacib olan məsələlərdə ölkəmizin yanında olduqlarını, xalqımızın Qarabağdakı Zəfəri ilə qürur duyduqlarını, Prezident İlham Əliyevin İsraildə (Təl-Əviv şəhərində) Azərbaycan səfirliyinin fəaliyyətinin təmin olunması barədə 26 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamını AJC-nin yeni icraçı direktoru Ted Deutchun böyük sevinc və minnətdarlıq hissi ilə qarşıladığını bildirib.
“Qafqaz Yəhudiləri Mədəniyyət Mərkəzi”nin rəhbəri Yakov Abramov bildirib ki, ABŞ-da yaşayan yəhudilər Azərbaycanın haqq səsini çatdırmaq, ölkəmizdə baş verən proseslərin ayrılmaz hissəsi olduqlarını göstərmək naminə ciddi səylər göstərirlər. “Bu, xüsusən də Vətən müharibəsi dövründə qabarıq hiss etdirildi. Biz Azərbaycanla bağlı məsələlərdən kənarda qala bilmərik. Çünki özümüzü hər zaman azərbaycanlı hiss edirik”, - deyə həmvətənimiz əlavə edib.
Yəhudilərin Azərbaycan sevgisinə Mikayıl Davidovun fəaliyyəti nümunə olaraq göstərilib. Qeyd edilib ki, 1990-cı illərdə Azərbaycan haqqında ABŞ-da çox məhdud məlumatın olduğu bir dövrdə Azərbaycandan gələn gənc yəhudi olaraq Mikayıl Davidov Bakıdakı 20 Yanvar faciəsinə görə BMT-nin iqamətgahı önündə etiraz aksiyası təşkil edib.
Sonra “Qafqaz Yəhudiləri Mədəniyyət Mərkəzi”nin təşəbbüsü ilə azad olunmuş torpaqlarımızda aparılan bərpa-quruculuq işlərinə töhfə kimi nəzərdə tutulan ekoloji layihədən söz açılıb.
Görüşdə iştirak edən Milli Məclisin üzvü, Azərbaycan-İsrail parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Anatoli Rafailov təşəbbüsü çox bəyəndiyini bildirib.
Sonra Azərbaycan diasporunun və AJC-nin birgə fəaliyyətinə və gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Делегация Американского еврейского комитета побывала в Государственном комитете
1 декабря, 2022Состоялась встреча председателя Государственного комитета по работе с диаспорой (ГКРД) Фуада Мурадова с директором Американского еврейского комитета (AJC) по России и Евразии Самуэлем Клигером, руководителем “Культурного центра евреев Кавказа” Яковом Абрамовым и предпринимателем Микаилом Давидовым, проживающим в Нью-Йорке.
Поприветствовав гостей, председатель комитета отметил, что наше государство придает особое значение отношениям дружбы и сотрудничества с Израилем, деятельности еврейской общины, проживающей в различных странах мира, в том числе в США, коснулся проектов, реализованных Государственным комитетом по работе с диаспорой в этом направлении в соответствии с поручениями Президента Ильхама Алиева.
Самуэль Клигер, выразив удовлетворение сотрудничеством с комитетом, подчеркнул, что они находятся рядом с Азербайджаном в вопросах, представляющих важность для нашей страны, что гордятся Победой нашего народа в Карабахе, констатировал, что новый исполнительный директор AJC Тед Дойч с чувством большой радости и признательности воспринял Распоряжение Президента Ильхама Алиева об обеспечении деятельности посольства Азербайджана в Израиле (городе Тель-Авив).
Руководитель “Культурного центра евреев Кавказа” Яков Абрамов сказал, что проживающие в США евреи прилагают серьезные усилия для доведения правого дела Азербайджана, демонстрации того, что являются неотъемлемой частью процессов, происходящих в нашей стране. “Это особенно отчетливо проявилось во время Отечественной войны. Мы не можем оставаться в стороне от вопросов, связанных с Азербайджаном, так как всегда чувствуем себя азербайджанцами”, - добавил наш соотечественник.
В качестве примера любви евреев к Азербайджану была приведена деятельность Микаила Давидова. Отмечено, что в 1990-х годах, когда в США располагали весьма ограниченной информацией об Азербайджане, Микаил Давидов, молодой еврей, приехавший из Азербайджана, организовал перед резиденцией ООН акцию протеста в связи с трагедией 20 Января в Баку.
Затем говорилось об экологическом проекте, предусмотренном по инициативе “Культурного центра евреев Кавказа” как вклад в восстановительно-созидательную работу, проводимую на наших освобожденных землях.
Принимавший участие во встрече член Милли Меджлиса, руководитель межпарламентской группы дружбы Азербайджан-Израиль Анатолий Рафаилов отметил, что инициатива заслуживает большого одобрения.
Затем состоялся обмен мнениями о совместной деятельности азербайджанской диаспоры и AJC и перспективах дальнейшего сотрудничества.
Председатель комитета пригласил нового президента и исполнительного директора AJC с визитом в Азербайджан.