Amerika Yəhudi Komitəsinin nümayəndə heyəti Dövlət Komitəsində olub
1 dekabr, 2022Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DİDK) sədri Fuad Muradovun Amerika Yəhudi Komitəsinin (AJC) Rusiya və Avrasiya üzrə direktoru Samuel Kliger, “Qafqaz Yəhudiləri Mədəniyyət Mərkəzi”nin rəhbəri Yakov Abramov və Nyu-Yorkda yaşayan iş adamı Mikayıl Davidovla görüşü keçirilib.
Qonaqları salamlayan Komitə sədri dövlətimizin İsraillə dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinə, dünyanın müxtəlif ölkələrində, o cümlədən ABŞ-da yaşayan yəhudi icmasının fəaliyyətinə xüsusi önəm verdiyini bildirib, Prezident İlham Əliyevin tapşırıqlarına əsasən, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin bu istiqamətdə həyata keçirdiyi layihələrdən danışıb.
Komitə ilə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu dilə gətirən Samul Kliger Azərbaycan üçün vacib olan məsələlərdə ölkəmizin yanında olduqlarını, xalqımızın Qarabağdakı Zəfəri ilə qürur duyduqlarını, Prezident İlham Əliyevin İsraildə (Təl-Əviv şəhərində) Azərbaycan səfirliyinin fəaliyyətinin təmin olunması barədə 26 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamını AJC-nin yeni icraçı direktoru Ted Deutchun böyük sevinc və minnətdarlıq hissi ilə qarşıladığını bildirib.
“Qafqaz Yəhudiləri Mədəniyyət Mərkəzi”nin rəhbəri Yakov Abramov bildirib ki, ABŞ-da yaşayan yəhudilər Azərbaycanın haqq səsini çatdırmaq, ölkəmizdə baş verən proseslərin ayrılmaz hissəsi olduqlarını göstərmək naminə ciddi səylər göstərirlər. “Bu, xüsusən də Vətən müharibəsi dövründə qabarıq hiss etdirildi. Biz Azərbaycanla bağlı məsələlərdən kənarda qala bilmərik. Çünki özümüzü hər zaman azərbaycanlı hiss edirik”, - deyə həmvətənimiz əlavə edib.
Yəhudilərin Azərbaycan sevgisinə Mikayıl Davidovun fəaliyyəti nümunə olaraq göstərilib. Qeyd edilib ki, 1990-cı illərdə Azərbaycan haqqında ABŞ-da çox məhdud məlumatın olduğu bir dövrdə Azərbaycandan gələn gənc yəhudi olaraq Mikayıl Davidov Bakıdakı 20 Yanvar faciəsinə görə BMT-nin iqamətgahı önündə etiraz aksiyası təşkil edib.
Sonra “Qafqaz Yəhudiləri Mədəniyyət Mərkəzi”nin təşəbbüsü ilə azad olunmuş torpaqlarımızda aparılan bərpa-quruculuq işlərinə töhfə kimi nəzərdə tutulan ekoloji layihədən söz açılıb.
Görüşdə iştirak edən Milli Məclisin üzvü, Azərbaycan-İsrail parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Anatoli Rafailov təşəbbüsü çox bəyəndiyini bildirib.
Sonra Azərbaycan diasporunun və AJC-nin birgə fəaliyyətinə və gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

The delegation of the American Jewish Committee visited the State Committee
1 December, 2022Fuad Muradov, the chairman of the State Committee on Work with Diaspora met with Samuel Kliger, the director of the American Jewish Committee (AJC) for Russia and Eurasia Affairs, Yakov Abramov, the head of the "Culture Center of Caucasian Jews", and Mikail Davidov, a businessman living in New York.
Welcoming the guests, the chairman of the Committee has told that Azerbaijan attaches importance to the friendly and cooperative relations with Israel, the activity of the Jewish community living in different countries of the world, including the United States. The chairman gave detailed information about the projects implemented by the State Committee on Work with Diaspora in this direction in accordance with the recommendation of the President Ilham Aliyev.
Expressing his satisfaction Samul Kliger has told that Ted Deutchun, a newly appointed executive director of AJC, met with gratitude and appreciation President Ilham Aliyev's decree dated November 26, 2022 on ensuring the activity of the Azerbaijani embassy in Israel (Tel Aviv).
Yakov Abramov, head of the “Caucasian Jewish Cultural Center”, has told that Jews living in the United States are making serious efforts to convey the true voice of Azerbaijan to the world community. "We cannot stay out of issues related to Azerbaijan. Because we always feel ourselves as Azerbaijanis," added our compatriot.
It was noted that in the 1990s, when there was very limited information about Azerbaijan in the United States, Mikail Davidov, a young Jew from Azerbaijan, organized a protest in front of the UN headquarters in accordance with the January 20 tragedy in Baku.
Then, the “ecological project” initiative by the of the "Culture Center of Caucasian Jews, was debated at the meeting.
Anatoli Rafailov, a member of the Milli Majlis, head of the Azerbaijan-Israel inter-parliamentary friendship group, also expressed his satisfaction about the project, which would be a contribution to the restoration and construction works carried out in the liberated lands.
Then there was an exchange of views on the joint activity of the Azerbaijani diaspora and AJC and their future cooperation prospects.
The chairman of the committee invited the new president and executive director of AJC to Azerbaijan.