Xankəndi şəhərində Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsi başlayır
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Heydər Əliyev Fondu ilə birgə təşkilatçılığı ilə “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunan Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsinin başlamasına iki gün qalıb.
Düşərgə avqustun 3-dən 9-dək ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün simvoluna çevrilən Xankəndi şəhərində keçiriləcək.
Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsinə dünyanın 61 ölkəsindən 128 azərbaycanlı və Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların gəncləri qatılacaq.
Düşərgənin açılış mərasimində rəsmi şəxslər, görkəmli ziyalılar, tanınmış elm,  mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak edəcək.
Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsinin proqramı olduqca zəngindir. Düşərgə iştirakçıları dövlət başçısının rəhbərliyi ilə həyata keçirilən diaspor siyasəti barədə müfəssəl məlumat alacaq, rəsmi şəxslər və diplomatlarla, müxtəlif sahələr üzrə ekspertlərlə, şəhid ailələrinin üzvləri və qəhrəman qazilərimizlə görüşəcək,  Qarabağla daha yaxından tanış olacaq, Ana dili dərslərində, əyləncəli proqramlarda, intellektual oyunlarda iştirak edəcəklər.
Prezident İlham Əliyev hər zaman dünya azərbaycanlılarını Vətənlə əlaqələrini kəsməməyə çağırıb. Müzəffər Ali Baş Komandan 2022-ci il aprelin 22-23-də Şuşada keçirilən Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayında bildirib ki, “Əlbəttə, biz hamımız – Azərbaycanda yaşayan azərbaycanlılar istəyirik ki, xaricdə yaşayan azərbaycanlılar öz tarixi Vətəni ilə sıx bağlı olsunlar. Heç olmasa, ildə bir dəfə hər bir azərbaycanlı öz ailəsi ilə Azərbaycana gəlsə, çox yaxşı olar - xüsusilə azad edilmiş torpaqlara getmək üçün”. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi bütün fəaliyyətində, o cümlədən Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrinin təşkilində dövlət başçısının həmin tövsiyələrini əldə rəhbər tutur.
Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələri layihəsi həm ölkə daxilində, həm də diaspor arasında böyük marağa səbəb olub və nüfuz qazanıb. Yay düşərgələrinə ildən-ilə daha böyük maraq göstərilməsi bunun bariz nümunəsidir.
Qeyd edək ki, bu günə kimi Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələri Şəki, Şamaxı, Şuşa, Naxçıvan və Laçın şəhərlərində baş tutub. Düşərgələrin təşkilat komitəsinə hər il 60-dan çox ölkədən ümumilikdə 3000 mindən artıq müraciət daxil olub, müraciət edən gənclərin 700-dən çoxu yay düşərgələrinin iştirakçısı olub.

В городе Ханкенди начинается VI Летний лагерь диаспорской молодежи
Осталось два дня до начала организованного Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой совместно с Фондом Гейдара Алиева VI Летнего лагеря диаспорской молодежи, посвященного “Году Конституции и суверенитета”.
Лагерь будет проведен с 3 по 9 августа в городе Ханкенди, ставшем символом суверенитета и территориальной целостности нашей страны.
В VI Летнем лагере диаспорской молодежи примут участие 128 азербайджанцев и представителей молодежи народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану, из 61 страны мира.
На церемонии открытия лагеря будут присутствовать официальные лица, видные представители интеллигенции, известные деятели науки, культуры и искусства.
Программа VI Летнего лагеря диаспорской молодежи чрезвычайно разнообразна. Участники лагеря получат подробную информацию о диаспорской политике, осуществляемой под руководством главы государства, встретятся с официальными лицами и дипломатами, экспертами по различным сферам, членами семей шехидов и нашими отважными гази, обстоятельнее ознакомятся с Карабахом, будут присутствовать на уроках по родному языку, примут участие в развлекательных программах, интеллектуальных играх.
Президент Ильхам Алиев всегда призывал азербайджанцев мира поддерживать связи с Родиной. На состоявшемся 22-23 апреля 2022 года в Шуше V Съезде азербайджанцев мира победоносный Верховный главнокомандующий сказал: “Конечно, все мы – азербайджанцы, проживающие в Азербайджане, хотим, чтобы азербайджанцы, проживающие за рубежом, были тесно связаны с исторической Родиной. Было бы очень хорошо, если бы каждый азербайджанец хотя бы раз в год приезжал в Азербайджан вместе с семьей, особенно для посещения освобожденных земель”. Государственный комитет по работе с диаспорой в своей деятельности, в том числе организации летних лагерей диаспорской молодежи, руководствуется этими рекомендациями главы государства.
Проект летних лагерей диаспорской молодежи вызвал большой интерес и снискал авторитет как в стране, так и среди диаспоры. Наглядным примером тому служит проявление с каждым годом все большего интереса к летним лагерям.
Отметим, что на сегодняшний день летние лагеря диаспорской молодежи были проведены в городах Шеки, Шамаха, Шуша, Нахчыван и Лачин. В организационный комитет лагерей ежегодно поступало свыше 3000 обращений из более, чем 60 стран, более 700 обратившихся представителей молодежи стали участниками летних лагерей.