Xankəndi şəhərində Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsi başlayır
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Heydər Əliyev Fondu ilə birgə təşkilatçılığı ilə “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunan Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsinin başlamasına iki gün qalıb.
Düşərgə avqustun 3-dən 9-dək ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün simvoluna çevrilən Xankəndi şəhərində keçiriləcək.
Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsinə dünyanın 61 ölkəsindən 128 azərbaycanlı və Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların gəncləri qatılacaq.
Düşərgənin açılış mərasimində rəsmi şəxslər, görkəmli ziyalılar, tanınmış elm,  mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak edəcək.
Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsinin proqramı olduqca zəngindir. Düşərgə iştirakçıları dövlət başçısının rəhbərliyi ilə həyata keçirilən diaspor siyasəti barədə müfəssəl məlumat alacaq, rəsmi şəxslər və diplomatlarla, müxtəlif sahələr üzrə ekspertlərlə, şəhid ailələrinin üzvləri və qəhrəman qazilərimizlə görüşəcək,  Qarabağla daha yaxından tanış olacaq, Ana dili dərslərində, əyləncəli proqramlarda, intellektual oyunlarda iştirak edəcəklər.
Prezident İlham Əliyev hər zaman dünya azərbaycanlılarını Vətənlə əlaqələrini kəsməməyə çağırıb. Müzəffər Ali Baş Komandan 2022-ci il aprelin 22-23-də Şuşada keçirilən Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayında bildirib ki, “Əlbəttə, biz hamımız – Azərbaycanda yaşayan azərbaycanlılar istəyirik ki, xaricdə yaşayan azərbaycanlılar öz tarixi Vətəni ilə sıx bağlı olsunlar. Heç olmasa, ildə bir dəfə hər bir azərbaycanlı öz ailəsi ilə Azərbaycana gəlsə, çox yaxşı olar - xüsusilə azad edilmiş torpaqlara getmək üçün”. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi bütün fəaliyyətində, o cümlədən Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrinin təşkilində dövlət başçısının həmin tövsiyələrini əldə rəhbər tutur.
Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələri layihəsi həm ölkə daxilində, həm də diaspor arasında böyük marağa səbəb olub və nüfuz qazanıb. Yay düşərgələrinə ildən-ilə daha böyük maraq göstərilməsi bunun bariz nümunəsidir.
Qeyd edək ki, bu günə kimi Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələri Şəki, Şamaxı, Şuşa, Naxçıvan və Laçın şəhərlərində baş tutub. Düşərgələrin təşkilat komitəsinə hər il 60-dan çox ölkədən ümumilikdə 3000 mindən artıq müraciət daxil olub, müraciət edən gənclərin 700-dən çoxu yay düşərgələrinin iştirakçısı olub.

The 6th Summer Camp of Diaspora Youth begins
There are only two days left until the start of the 6th Summer Camp of Diaspora Youth, dedicated to the "Year of Constitution and Sovereignty," which is organized jointly by the State Committee on Work with Diaspora and the Heydar Aliyev Foundation.
The camp will be held in Khankendi, which symbolizes the restoration of our territorial integrity and state sovereignty, from August 3 to 9, 2025.
The 6th Summer Camp of Diaspora Youth will be attended by 128 young Azerbaijanis and youth from nations friendly to Azerbaijan from 61 countries around the world.
The program of the 6th Summer Camp of Diaspora Youth features a wide range of engaging activities. The camp participants will receive detailed information about the diaspora policy pursued under the leadership of the head of state. They will meet with government officials and diplomats, experts from various fields, family members of martyrs, and heroic veterans. In addition, they will have the opportunity to get better acquainted with Karabakh, attend mother tongue classes, take part in entertainment programs, and participate in intellectual games.
President Ilham Aliyev has consistently called on Azerbaijanis around the world to maintain strong ties with their homeland. During the 5th Congress of World Azerbaijanis held in Shusha on April 22–23, 2022, the victorious Commander-in-Chief stated: “Of course, all of us — Azerbaijanis living in Azerbaijan — want our compatriots abroad to stay closely connected to their historical homeland. It would be wonderful if every Azerbaijani could visit Azerbaijan at least once a year, especially to travel to the liberated territories.” The State Committee on Work with Diaspora takes these recommendations of the head of state as guiding principles in all its activities, including the organization of the Summer Camps for Diaspora Youth.
The Summer Camps of Diaspora Youth have achieved significant interest and earned widespread recognition both within the country and among the diaspora communities. The growing number of applicants and increasing enthusiasm each year clearly reflect this success.
It should be noted that the cities of Sheki, Shamakhi, Shusha, Nakhchivan, and Lachin have hosted the previous five Summer Camps of Diaspora Youth. Each year, the organizing committee of the camps receives more than 3,000 applications from over 60 countries, and more than 700 of the applicants have participated in the summer camps.