Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümü Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində qeyd edilib
9 may, 2025
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində Ümummilli Liderin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi və Ulu Öndər Heydər Əliyevin, eləcə də şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Sədr Fuad Muradov çıxışında Ulu Öndərin müstəqil Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin qorunması və möhkəmlənməsindəki yorulmaz fəaliyyətini xatırladıb. Azərbaycan diasporunun formalaşması, vahid diaspor şəbəkəsinin yaradılması üçün hərtərəfli düşünülmüş, məqsədyönlü siyasətindən bəhs edib. Prezident İlham Əliyevin tapşırıqları, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə milli-mədəni irsimizin qorunub saxlanması, xaricdə yaşayan azərbaycanlıların təşkilatlanması, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədilə ardıcıl və davamlı işlərin görüldüyünü, müxtəlif ölkələrdə Azərbaycan evlərinin açıldığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Ulu Öndərin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “Böyük sənət hamisi” sənədli filmindən bir hissə və “Heydər Əliyev və diaspor quruculuğu” adlı videoçarx nümayiş olunub.
Xalq rəssamı Ömər Eldarovun tələbəsi, heykəltəraş, kinorejissor Namiq Hüseynov “Heydər Əliyev: milli-mənəvi dəyərlərin hamisi” mövzusunda çıxış edib. Ulu Öndərin yalnız siyasi lider deyil, həm də xalqın mədəniyyətini, ənənələrini və dəyərlərini qorumağa və inkişaf etdirməyə çalışan bir şəxsiyyət olduğunu diqqətə çatdırıb. Heykəltəraş dahi lider Heydər Əliyevin büstünü komitəyə hədiyyə edib.
Daha sonra Komitənin gənc əməkdaşları, “Azərbaycan-Bolqarıstan Dostluğunun İnkişafına Kömək” İctimai Birliyinin sədri Mariya Atanasova-Hüseynova və digər çıxışçılar Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısındakı böyük tarixi xidmətlərini qeyd edib, əvəzolunmaz lider kimi yaddaşlarda əbədi yaşayacağını söyləyiblər.

The 102nd anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev was celebrated at the State Committee on Work with Diaspora
The event dedicated to the 102nd anniversary of the birth of the National Leader at the State Committee on Work with Diaspora, began with the playing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan and a minute of silence in memory of the Great Leader Heydar Aliyev, as well as our martyrs.
In his speech, Chairman Fuad Muradov recalled the tireless work of the Great Leader in protecting and strengthening the independence of the independent Republic of Azerbaijan. He spoke about the comprehensively thought-out, purposeful policy for the formation of the Azerbaijani diaspora and the creation of a unified diaspora network. He noted that consistent and continuous work has been carried out to preserve our national and cultural heritage, organized Azerbaijanis living abroad, and convey the realities of Azerbaijan to the world community, and that Azerbaijani houses have been opened in various countries.
An excerpt from the documentary film “The Great Patron of Art” dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader and a video clip “Heydar Aliyev and the Foundation of the Diaspora” were shown at the event.
Namig Huseynov, a student of People’s Artist Omar Eldarov, sculptor, and film director, delivered a speech on the topic “Heydar Aliyev: Patron of National and Spiritual Values.” He noted that the Great Leader was not only a political leader, but also a personality who strived to protect and develop the culture, traditions, and values of the people. The sculptor presented a bust of the great leader Heydar Aliyev to the committee.
Later, young employees of the Committee, the chairwoman of the «Support to the Development of Azerbaijan-Bulgaria Friendship» Public Union Mariya Atanasova-Huseynova, and other speakers noted the great historical services of the National Leader Heydar Aliyev to the Azerbaijani people and said that he will forever live in memory as an irreplaceable leader.