Texas Universitetində azərbaycanlı musiqiçi Fərhad Xudiyevin konserti olub
Texas Universitetində ABŞ-də yaşayan azərbaycanlı musiqiçi Fərhad Xudiyevin konserti olub. Konsertdə Fərhad Xudiyevin dirijorluğu ilə Texas Universiteti Simfonik Orkestri dahi Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin “Yeddi gözəl” baletindən seçilmiş parçaları, eləcə də bəstəkarlar Donald Gransamın (Donald Grantham), İqor Stravinskinin əsərlərini ifa edib.
Fərhad Xudiyev 2010-2011-ci illərdə Konnektikut, 2011-2012-ci illərdə Nyu Cersi orkestrlərində dirijorluq edib. 2012-ci ildən 2020-ci ilədək Kaliforniya ştatının Gənclərin Musiqi Orkestrində baş dirijor və musiqi direktoru vəzifəsində çalışıb. Hazırda Texas Universitetində dirijorluq sənətini tədris etməklə yanaşı ali təhsil ocağının simfonik orkestrində musiqi rəhbəri vəzifəsində işləyir. Fərhad Xudiyev “Beethoven 25” qızıl medalına sahibdir, dünyanın müxtəlif ölkələrinin orkestrləri ilə çıxış edir.
Xatırladaq ki, 12 aprel 2024-cü ildə Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında Fərhad Xudiyevin dirijorluğu ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin “Musiqi Körpüsü ABŞ-Azərbaycan” adlı konserti keçirilib.
Texasdakı konsertdə Qara Qarayevin “Yeddi gözəl” baletindən seçilib səsləndirilən parçaları aşağıdakı linkdən dinləmək mümkündür:

В Texaсском университете состоялся концерт азербайджанского музыканта Фархада Худиева
7 октября, 2024В Texaсском университете состоялся концерт проживающего в США азербайджанского музыканта Фархада Худиева. На концерте Симфонический оркестр Техасского университета под управлением Фархада Худиева исполнил избранные отрывки из балета выдающегося азербайджанского композитора Кара Караева “Семь красавиц”, а также произведения композиторов Дональда Грантэма (Donald Grantham) и Игоря Ставинского.
2010-2011 годах Фархад Худиев дирижировал оркестром Коннектикута, а в 2011-2012 годах – Нью-Джерси. С 2012 по 2020 год был главным дирижером и музыкальным директором Молодежного музыкального оркестра штата Калифорния. В настоящее время преподает дирижерское искусство в Техасском университете, а также является музыкальным руководителем симфонического оркестра вуза. Фархад Худиев – обладатель золотой медали “Beethoven 25”, выступает с оркестрами в различных стран мира.
Напомним, что 12 апреля 2024 года в Азербайджанской государственной академической филармонии имени Муслима Магомаева состоялся концерт “Mузыкальный мост США-Азербайджан” Азербайджанского государственного симфонического оркестра имени Узеира Гаджибейли под управлением Фархада Худиева.
Избранные отрывки из балета Кара Караева “Семь красавиц”, прозвучавшие на концерте в Техасе, можно послушать по ссылке: