Texas Universitetində azərbaycanlı musiqiçi Fərhad Xudiyevin konserti olub
Texas Universitetində ABŞ-də yaşayan azərbaycanlı musiqiçi Fərhad Xudiyevin konserti olub. Konsertdə Fərhad Xudiyevin dirijorluğu ilə Texas Universiteti Simfonik Orkestri dahi Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin “Yeddi gözəl” baletindən seçilmiş parçaları, eləcə də bəstəkarlar Donald Gransamın (Donald Grantham), İqor Stravinskinin əsərlərini ifa edib.
Fərhad Xudiyev 2010-2011-ci illərdə Konnektikut, 2011-2012-ci illərdə Nyu Cersi orkestrlərində dirijorluq edib. 2012-ci ildən 2020-ci ilədək Kaliforniya ştatının Gənclərin Musiqi Orkestrində baş dirijor və musiqi direktoru vəzifəsində çalışıb. Hazırda Texas Universitetində dirijorluq sənətini tədris etməklə yanaşı ali təhsil ocağının simfonik orkestrində musiqi rəhbəri vəzifəsində işləyir. Fərhad Xudiyev “Beethoven 25” qızıl medalına sahibdir, dünyanın müxtəlif ölkələrinin orkestrləri ilə çıxış edir.
Xatırladaq ki, 12 aprel 2024-cü ildə Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında Fərhad Xudiyevin dirijorluğu ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin “Musiqi Körpüsü ABŞ-Azərbaycan” adlı konserti keçirilib.
Texasdakı konsertdə Qara Qarayevin “Yeddi gözəl” baletindən seçilib səsləndirilən parçaları aşağıdakı linkdən dinləmək mümkündür:

The concert of Azerbaijani musician Farhad Khudiyev was held at Texas University
The concert of Azerbaijani musician Farhad Khudiyev, living in the USA was held at Texas university. Under Khudiyev's direction, the university's symphony orchestra took center stage, showcasing a medley of selected excerpts from the ballet "Seven Beauties" by the illustrious Azerbaijani composer Gara Garayev, alongside pieces by the talented Donald Grantham and the legendary Igor Stravinsky during the concert.
Farhad Khudiyev took the bull by the horns, conducting orchestras in Connecticut during the 2010-2011 season and in New Jersey the following year, 2011-2012. Khudiyev currently teaches conducting at Texas University and also works as the music director of the university's symphony orchestra. He has performed with orchestras from all around the globe and was honored with the "Beethoven 25" gold prize.
It should be noted that on April 12, 2024, a concert titled “Music bridge: USA – Azerbaijan” was held at the Muslim Magomayev Azerbaijan State Academic Philharmonic. The concert featured the Azerbaijan State Symphony Orchestra named after Uzeyir Hajibeyli, conducted by Farhad Khudiyev.
Excerpts from Gara Garayev's ballet "Seven Beauties" performed at the concert in Texas can be listened to via the provided link: