Komitə əməkdaşları Nyu Yorkda “My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq İnkişaf Mərkəzində olublar
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları ABŞ-nin Nyu York şəhərində fəaliyyət göstərən “My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq İnkişaf Mərkəzini ziyarət edib, mərkəzin nəzdindəki məktəbin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar.
“My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq İnkişaf Mərkəzinin rəhbəri Alyona Bədəlova göstərilən diqqətə görə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə təşəkkür edib. Məktəbdə sənət və rəsm proqramlarında təhsil alan müxtəlif etnik mənşəli amerikalı uşaqların fəaliyyəti barədə məlumat verib. Mərkəzin yetirmələrinin tədbirlərdə iştirakının onlarda özünəinam hissi yaratdığını, eləcə də digər xalqların mədəniyyətlərini öyrənərək inkişaf etdiklərini vurğulayıb.
Mərkəzin sənət rəhbəri, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü, rəssam-heykəltəraş Emin Quliyev “My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq İnkişaf Mərkəzində şagirdlərin dərslərə marağından danışıb. Heç vaxt Azərbaycanda olmayanların belə vətənlərinin gözəlliklərini, tarixini və mədəni irsini öz əsərlərində həssaslıqla əks etdirdiklərini diqqətə çatdırıb. Onların Qarabağ, Şuşa, Xarıbülbül, Qız qalası kimi mövzularda çəkdikləri rəsmlərin müxtəlif beynəlxalq müsabiqələrdə mükafata layiq görüldüyünü deyib.
Daha sonra mart ayında Bakıda keçirilən Novruz sərgisində əsərləri nümayiş etdirilən “My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq İnkişaf Mərkəzinin şagirdləri diplom və hədiyyələrlə təltif edilib. Komitə əməkdaşları onlarla səmimi söhbət aparıblar.
Qeyd edək ki, “My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq İnkişaf Mərkəzi artıq 14 ildir Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin yerli və beynəlxalq ictimaiyyətə tanıdılması istiqamətində fəaliyyət göstərir. Mərkəzin təşəbbüsü ilə Azərbaycanın tanınmış futbolçusu Anatoli Banişevski adına futbol turniri, uşaqlar üçün Novruz şənlikləri, “Azərbaycana məhəbbətlə” adlı rəsm sərgisi, habelə ABŞ-dəki müxtəlif icmalar üçün Azərbaycan rəqsləri üzrə davamlı dərslər və seminarlar təşkil olunub. Mərkəzin təşkilatçılığı ilə keçirilən “İpək Yolu” Beynəlxalq Festivalını Nyu York şəhər meriyası böyük rəğbətlə qarşılayıb.

Сотрудники комитета побывали в Центре развития детско-юношеского творчества “My Way” в Нью-Йорке
Сотрудники Государственного комитета по работе с диаспорой побывали в Центре развития детско-юношеского творчества “My Way”, функционирующего в американском городе Нью-Йорк, и обстоятельно ознакомились с деятельностью находящейся при центре школы.
Руководитель Центра развития детско-юношеского творчества “My Way” Алена Бадалова поблагодарила Государственный комитет по работе с диаспорой за проявленное внимание. Она рассказала о деятельности американских детей различного этнического происхождения, обучающихся в школе по программам искусства и рисования, подчеркнула, что участие воспитанников центра в мероприятиях вселяет в них чувство уверенности в себе, а также способствует их развитию через изучение культуры других народов.
Арт-руководитель центра, член Союза художников Азербайджана, художник-скульптор Эмин Гулиев рассказал об интересе учащихся к занятиям в Центре развития детско-юношеского творчества “My Way”. Он отметил, что что даже те, кто никогда не был в Азербайджане, с пониманием отразили в своих работах красоту, историю и культурное наследие родины, сообщил, что созданные ими рисунки на такие темы, как Карабах, Шуша, Харыбюльбюль, Девичья башня, удостоены наград на различных международных конкурсах.
Затем учащиеся Центра развития детско-юношеского творчества “My Way”, работы которых экспонировались на состоявшейся в марте в Баку выставке по случаю праздника Новруз, были награждены дипломами и подарками. Сотрудники комитета тепло побеседовали с ними.
Отметим, что Центр развития детско-юношеского творчества “My Way” уже 14 лет осуществляет деятельность, направленную на популяризацию среди местной и международной общественности богатого культурного наследия Азербайджана. По инициативе центра были организованы футбольный турнир имени известного азербайджанского футболиста Анатолия Банишевского, торжества для детей по случаю праздника Новруз, выставка рисунков под названием “С любовью к Азербайджану”, a также постоянные уроки азербайджанских танцев для различных общин в США и семинары. Организованный центром Международный фестиваль “Шелковый путь” был встречен мэрией Нью-Йорка с большим одобрением.