Komitə əməkdaşları Nyu Yorkda “My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq İnkişaf Mərkəzində olublar
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları ABŞ-nin Nyu York şəhərində fəaliyyət göstərən “My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq İnkişaf Mərkəzini ziyarət edib, mərkəzin nəzdindəki məktəbin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar.
“My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq İnkişaf Mərkəzinin rəhbəri Alyona Bədəlova göstərilən diqqətə görə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə təşəkkür edib. Məktəbdə sənət və rəsm proqramlarında təhsil alan müxtəlif etnik mənşəli amerikalı uşaqların fəaliyyəti barədə məlumat verib. Mərkəzin yetirmələrinin tədbirlərdə iştirakının onlarda özünəinam hissi yaratdığını, eləcə də digər xalqların mədəniyyətlərini öyrənərək inkişaf etdiklərini vurğulayıb.
Mərkəzin sənət rəhbəri, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü, rəssam-heykəltəraş Emin Quliyev “My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq İnkişaf Mərkəzində şagirdlərin dərslərə marağından danışıb. Heç vaxt Azərbaycanda olmayanların belə vətənlərinin gözəlliklərini, tarixini və mədəni irsini öz əsərlərində həssaslıqla əks etdirdiklərini diqqətə çatdırıb. Onların Qarabağ, Şuşa, Xarıbülbül, Qız qalası kimi mövzularda çəkdikləri rəsmlərin müxtəlif beynəlxalq müsabiqələrdə mükafata layiq görüldüyünü deyib.
Daha sonra mart ayında Bakıda keçirilən Novruz sərgisində əsərləri nümayiş etdirilən “My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq İnkişaf Mərkəzinin şagirdləri diplom və hədiyyələrlə təltif edilib. Komitə əməkdaşları onlarla səmimi söhbət aparıblar.
Qeyd edək ki, “My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq İnkişaf Mərkəzi artıq 14 ildir Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin yerli və beynəlxalq ictimaiyyətə tanıdılması istiqamətində fəaliyyət göstərir. Mərkəzin təşəbbüsü ilə Azərbaycanın tanınmış futbolçusu Anatoli Banişevski adına futbol turniri, uşaqlar üçün Novruz şənlikləri, “Azərbaycana məhəbbətlə” adlı rəsm sərgisi, habelə ABŞ-dəki müxtəlif icmalar üçün Azərbaycan rəqsləri üzrə davamlı dərslər və seminarlar təşkil olunub. Mərkəzin təşkilatçılığı ilə keçirilən “İpək Yolu” Beynəlxalq Festivalını Nyu York şəhər meriyası böyük rəğbətlə qarşılayıb.

Committee staff visited the “My Way” Child-Youth Development Center in New York
The employees of the State Committee on Work with Diaspora visited the “My Way” Child-Youth Development Center operating in New York, USA, and got closely acquainted with the activities of the school operating under the center.
Head of the “My Way” Child-Youth Development Center, Alyona Badalova thanked the State Committee on Work with Diaspora for the attention shown. She provided information regarding the activities of American children from diverse ethnic backgrounds enrolled in art and drawing programs. She emphasized that the participation of the center's students in various events helped them build self-confidence and contributed to their development through learning about the cultures of other nations.
The center’s artistic director, member of the Azerbaijan Union of Artists, painter-sculptor Emin Guliyev spoke about the students’ interest in the lessons at the “My Way” Children's and Youth Creativity Development Center. He emphasized that even students who have never been to Azerbaijan manage to sensitively reflect the beauty of their homeland, its history, and cultural heritage in their artworks. He also noted that their paintings on themes such as Karabakh, Shusha, the Khari Bulbul flower, and the Maiden Tower have received awards at various international competitions.
Afterwards, the students of “My Way” Child-Youth Development Center whose works were showcased at the Novruz exhibition convened in Baku during the month of March, received accolades in the form of diplomas and commemorative gifts. The employees of the committee had a cordial conversation with them.
It should be noted that the “My Way” Child-Youth Development Center has been working to introduce the rich cultural heritage of Azerbaijan to the local and international communities for 14 years. At the center’s initiative, a football tournament named after the famous Azerbaijani football player Anatoly Banishevsky, Novruz festivities for children, and an art exhibition titled "With Love for Azerbaijan," as well as ongoing classes and seminars on Azerbaijani dances for various communities in the US, were organized. The "Silk Road" International Festival organized by the center, was warmly welcomed by New York City Hall.