Marneulidəki soydaşlarımızın təhsili diqqət mərkəzindədir
Gürcüstanın Marneuli rayonunda fəaliyyət göstərən “Gürcüstan Azərbaycanlılarının İnteqrasiya Mərkəzi”ndə (GAİM) dərs ilinin yekun tədbiri təşkil edilib. Mərkəzin icraçı direktoru Murad Muradov ötən dərs ilində mərkəzdə 1000-dən çox uşaq və yeniyetmənin təhsil aldığını bildirib. Gənclərin il ərzində təhsil, idman və fərdi inkişaf sahəsində qazandıqları uğurlardan bəhs edib. Həmçinin GAİM-in yeni veb-səhifəsi gaim.ge təqdim olunub. Tədbir rəngarəng və yaddaqalan anlarla davam edib. Gənc istedad Rəsul Xəlilov özü yazdığı rep deyib.  Ardınca güləşçilər məharətlərini sərgiləyiblər. Mərkəzin gimnastı və “Enquri” ansamblının rəqqasəsi Alisa Krivoşeyeva “Jeirani” rəqsi ilə səhnəyə gözəllik qatıb, cüdoçular isə çıxışları ilə çeviklik və istedadlarını göstəriblər. Gənclərin çıxışları böyük maraq və alqışlarla qarşılanıb. Sonda məktəbəqədər hazırlıq kursunun 18 nəfər balaca məzununa diplomlar və hədiyyələr təqdim edilib.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Marneuli rayonunun Sadaxlı kəndində yeni fəaliyyətə başlayan Təhsil və İnteqrasiya Mərkəzində isə şagirdlərin bilik və bacarıqlarının qiymətləndirilməsi günü keçirilib. Mərkəzdə təhsil alan 89 nəfər şagirddən 63-ü sertifikat, 4-ü diplom və medal, eyni zamanda pul mükafatına layiq görülüb. Tədbirdə çıxış edən Mərkəzin rəhbəri Samir Şərifov şagirdlərin düzgün qiymətləndirilməsinin tədris prosesinin əsas tərkib hissəsi olduğunu bildirib. Bu cür monitorinqlərin həm şagirdlər, həm də müəllimlər üçün təkmilləşmə və inkişaf imkanları yaratdığını, məqsədin isə zəif cəhətlərin müəyyənləşdirilərək onların aradan qaldırılması olduğunu deyib. Tədbirdə Azərbaycan dili müəllimi Hümmət Əhmədov və gürcü dili müəllimi Bilnur Ağacanova da şagirdləri təbrik edib, onlara gələcək təhsillərində uğurlar arzulayıblar. Valideynlər mərkəzin kollektivi və müəllim heyətinə təşəkkürlərini bildirərək belə təşəbbüslərin davamlı olmasının vacibliyini vurğulayıblar.

В центре внимания – образование наших соотечественников в Марнеули
В “Центре интеграции азербайджанцев Грузии” (ЦИАГ), функционирующем в Марнеульском районе Грузии, организовано итоговое мероприятие учебного года. Исполнительный директор центра Мурад Мурадов сообщил, что в минувшем учебном году здесь получили образование более 1000 детей и подростков. Он отметил успехи, достигнутые молодежью в течение года в области образования, спорта и индивидуального развития, кроме того, состоялась презентация новой веб-страницы ЦИАГ gaim.ge. Мероприятие продолжилось разнообразными и незабываемыми моментами. Молодой талант Расул Халилов исполнил написанный им рэп. Затем свое мастерство продемонстрировали борцы. Гимнастка центра и танцовщица ансамбля “Энгури” Алиса Кривошеева украсила сцену танцем “Джейрани”, а дзюдоисты показали свой талант и мастерство. Выступление молодежи было встречено с большим интересом и аплодисментами. В заключение 18 юным выпускникам дошкольного подготовительного курса были вручены дипломы и подарки.
А в Центре образования и интеграции, начавшем функционировать в селе Садахлы Марнеульского района при поддержке Государственного комитета Aзербайджанской Республики по работе с диаспорой, состоялся день оценки знаний и умений учащихся. 63 из обучающихся в центре 89 человек были удостоены сертификатов, четверо – дипломов и медалей, а также денежной премии. Выступивший на мероприятии руководитель центра Самир Шарифов подчеркнул, что правильная оценка учащихся является главной составной частью учебного процесса. Он сказал, что такие мониторинги создают возможности усовершенствования и развития как для учащихся, так и педагогов, а цель заключается в выявлении и устранении слабых сторон. На мероприятии учитель азербайджанского языка Гуммет Ахмедов и учитель грузинского языка Билнур Агаджанова также поздравили участников, пожелали им успехов в дальнейшей учебе. Родители поблагодарили коллектив и педагогический состав, констатировали важность продолжения таких инициатив.