Azərbaycan diasporu Ukraynada milli-mənəvi dəyərlərimizi yaşadır
Ukraynada davam edən müharibə şəraitinə baxmayaraq Azərbaycan diasporu ölkənin müxtəlif bölgələrində, xüsusilə də Odessa şəhərində mədəni irsimizin tanıdılması istiqamətində aktiv fəaliyyət göstərməkdədir. Qara dəniz sahilində yerləşən və Ukraynanın turistik mərkəzlərindən biri sayılan Odessada həyata keçirilən layihələr Azərbaycan-Ukrayna münasibətlərinə mühüm töhfələr verir.
Hazırda Odessada salınması planlaşdırılan “Azərbaycan” parkı bu təşəbbüslər sırasında xüsusi yer tutur. Odessa meri Qennadi Truxanovun razılığı ilə icrasına başlanılan bu layihəyə diaspor nümayəndələri də maliyyə dəstəyi göstərirlər. Sahəsi 3 hektardan artıq olacaq parkda Azərbaycanın tarixini və mədəniyyətini əks etdirən guşələr, uşaqlar və böyüklər üçün istirahət zonaları, idman sahələri, tanıtım muzeyi və “Azərbaycan” fotozonasının yaradılması nəzərdə tutulur. Şəhər ictimaiyyəti bu layihəni yüksək dəyərləndirir və parkın həm şəhər sakinləri, həm də turistlər üçün maraqlı məkan olacağına inanır.
“Bu park Odessa sakinlərinə Azərbaycan Respublikası, onun uğurları, qəhrəmanları, bu illər ərzində Ukrayna ilə Azərbaycan arasında olan əlaqələr haqqında məlumat verəcək. Ümid edirəm ki, park şəhərimizin bəzəyinə çevriləcək”, - deyə Odessa Milli İqtisadi Universitetinin professoru Mixail Zveryakov bildirib.
Bununla yanaşı “Birlik” Təşkilatının İdarə Heyətinin üzvü Şamil Quliyevin təşəbbüsü ilə Odessada Ukraynanın ən böyük məscidlərindən birinin tikintisi həyata keçirilir. Ümumi sahəsi 2758 kvadratmetr olan kompleksdə kişi və qadınlar üçün ayrı ibadət zalları, mərasim otaqları, qonaq evi və digər funksional bölmələr nəzərdə tutulub. “Birlik” Təşkilatının İdarə Heyətinin üzvü Ayaz Əliyev açıqlamasında tikinti işlərinin tamamlanma mərhələsində olduğunu və məscidin təkcə azərbaycanlılar üçün deyil, ümumilikdə Odessada yaşayan müsəlmanlar üçün xidmət göstərəcəyini deyib.
Azərbaycanın Ukraynadakı Səfirliyinin dəstəyi ilə şəhərin mərkəzində yerləşən məsafə nişanları sırasında artıq Gəncə şəhərinin adı da yer alıb. Lövhədə Odessadan Azərbaycanın qədim şəhəri Gəncəyə olan 1410 kilometrlik məsafə qeyd olunub. Məlumat üçün qeyd edək ki, Gəncə və Odessa 2019-cu ildə Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenskinin Azərbaycana rəsmi səfəri zamanı qardaşlaşmış şəhər olaraq elan edilib. Bu cür təşəbbüslər həm şəhərlərarası əlaqələrin güclənməsinə, həm də Azərbaycan mədəniyyətinin Ukraynada tanıdılmasına xidmət edir.

Aзербайджанская диаспора хранит наши национально-духовные ценности в Украине
Несмотря на продолжающиеся в Украине условия войны, азербайджанская диаспора проводит активную деятельность, направленную на популяризацию нашего культурного наследия в различных регионах страны, в частности, городе Одесса. Проекты, осуществляемые в Одессе, расположенной на берегу Черного моря и считающейся одним из туристических центров Украины, вносят важный вклад в азербайджано-украинские отношения.
Особое место в числе данных инициатив занимает парк “Aзербайджан”, который планируется в настоящее время создать в Одессе. Представители диаспоры также оказывают финансовую поддержку этому проекту, реализация которого началась с согласия мэра Одессы Геннадия Труханова. В парке, площадь которого превышает 3 гектара, планируется создать уголки, отражающие историю и культуру Азербайджана, зоны отдыха для детей и взрослых, спортивные площадки, музей популяризации и фотозону “Aзербайджан”. Общественность города высоко оценивает данный проект и верит, что парк станет интересным местом как для жителей города, так и туристов.
“Этот парк будет информировать жителей Одессы об Азербайджанской Республике, ее успехах, героях, связях, поддерживаемых в эти годы между Украиной и Азербайджаном. Надеюсь, что он станет украшением нашего города”, - сказал профессор Одесского национального экономического университета Михаил Зверяков.
Одновременно по инициативе члена правления организации “Бирлик” Шамиля Гулиева в Одессе идет строительство одной из крупнейших мечетей Украины. В комплексе общей площадью 2758 квадратных метров предусмотрены отдельные церемониальные залы для мужчин и женщин, помещения для отправления культа, гостевой дом и другие функциональные подразделения. Член правления организации “Бирлик” Аяз Алиев отметил, что строительные работы находятся на стадии завершения, что мечеть будет служить не только азербайджанцам, но и проживающим в Одессе мусульманам в целом.
При поддержке посольства Азербайджана в Украине среди расположенных в центре города маркеров расстояния отражено и название города Гянджа. На щите указано, что расстояние от Одессы до древнего азербайджанского города Гянджа составляет 1410 километров. Отметим, что во время состоявшегося в 2019 году официального визита Президента Украины Володимира Зеленского в Азербайджан Гянджа и Одесса были объявлены городами-побратимами. Такие инициативы служат как укреплению связей между городами, так и популяризации азербайджанской культуры в Украине.