“STMEGİ” Fondunun vitse-prezidentinə “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı təqdim edilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev  “STMEGİ” Dağ Yəhudilərinin Beynəlxalq Xeyriyyə Fondunun vitse-prezidenti İsay Zaxaryayevlə görüşüb.
Qonağı məmnunluqla salamlayan Komitə sədrinin birinci müavini “STMEGİ”nin soydaşlarımızın bir araya gəlməsi, dostluq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi,  Azərbaycan həqiqətlərinin və mədəniyyətinin təbliğ olunması istiqamətində həyata keçirdiyi işləri yüksək qiymətləndirib.
Hazırda Rusiya Federasiyasında yaşayan həmyerlimizi qarşıdan gələn 50 illik yubileyi münasibətilə təbrik edən V.Hacıyev Azərbaycan diasporunun inkişafına verdiyi töhfələrinə görə “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalını ona təqdim edib.
İ.Zaxaryayev fəaliyyətinin yüksək qiymətləndirilməsinə görə Azərbaycan dövlətinə  minnətdarlığını bildirib.
Görüşdə Komitənin Aparat rəhbəri Daşqın Rəcəbli də iştirak edib.
Qeyd edək ki, İsay Raşbiloviç  Zaxaryayev 1973-cü ildə Quba rayonunun Qırmızı qəsəbəsində tanınmış jurnalist Raşbil Xaqayeviç Zaxaryayevin ailəsində anadan olub. Ali hüquq təhsili alıb. Xeyriyyəçilik, sahibkarlıq və investorluq fəaliyyəti ilə məşğuldur. 2001-ci ildə Zaxaryayevlər ailəsinin Moskvada yaratdığı Dağ Yəhudilərinin Beynəlxalq Xeyriyyə Fondu – “STMEGİ”-nin əsas fəaliyyət istiqaməti dünyanın müxtəlif şəhərlərində icma həyatının təbliği, dağ yəhudilərinin adət və ənənələrinin qorunmasıdır.
İsay Zaxaryayevin vitse-prezidenti olduğu “STMEGİ” Fondu İsraildə fəaliyyət göstərən “Azİz” İsrail-Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyası ilə sıx əməkdaşlıq edir və dost ölkədə Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği, mədəni irsimizin gənc nəslə ötürülməsi istiqamətində həyata keçirilən layihələri dəstəkləyir. Fond ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün bərpası uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin ailələrinə kömək edir və işğaldan azad edilmiş Azərbaycan ərazilərinin bərpası prosesində fəal iştirak edir.

Вице-президенту Фонда “СТМЭГИ” вручена медаль “За заслуги в диаспорской деятельности”
Первый заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Валех Гаджиев встретился с вице-президентом Международного благотворительного фонда горских евреев “СТМЭГИ” Исаем Захарьяевым.
Тепло поприветствовав гостя, первый заместитель председателя комитета высоко оценил проводимую СТМЭГИ работу, направленную на консолидацию наших соотечественников, укрепление дружественных связей, пропаганду азербайджанских реалий и культуры.
Поздравив нашего соотечественника, проживающего в настоящее время в Российской Федерации, с наступающим 50-летним юбилеем, В.Гаджиев вручил ему за вклад в развитие азербайджанской диаспоры медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”.
И.Захарьяев поблагодарил Азербайджанское государство за высокую оценку его деятельности.
На встрече также присутствовал руководитель Аппарата комитета Дашгын Раджабли.
Отметим, что Исай Рашбилович Захарьяев родился в 1973 году в поселке Красная Слобода Губинского района в семье известного журналиста Рашбиля Хагаевича Захарьяева. Получил высшее юридическое образование. Занимается благотворительной, предпринимательской и инвесторской деятельностью. Основное направление деятельности Международного благотворительного фонда горских евреев “СТМЭГИ”, созданного семьей Захарьяевых в 2001 году в Москве, заключается в пропаганде жизни общины в различных городах мира, сохранении обычаев и традиций горских евреев.
Фонд “СТМЭГИ”, вице-президентом которого является Исай Захарьяев, тесно сотрудничает с функционирующей в Израиле Международной ассоциацией Израиль-Азербайджан “AзИз” и поддерживает осуществляемые в дружественной стране проекты, направленные на пропаганду азербайджанской культуры, передачу нашего культурного наследия молодому поколению. Фонд оказывает помощь семьям шехидов, отдавших жизнь за суверенитет и восстановление территориальной целостности нашей страны, и принимает активное участие в процессе восстановления освобожденных от оккупации азербайджанских территорий.