Soydaşımız Almaniyada yüksək vəzifəyə seçilib
Almaniyada yaşayan soydaşımız Hüseyn Kamalzadə Erlangen şəhərində keçirilən bələdiyyə seçkiləri nəticəsində Əcnəbilər və İnteqrasiya üzrə Məsləhət Şurasının rəsmi üzvü seçilib. Bu vəzifə Almaniya vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün şəhər idarəçiliyində əldə edilə bilən yüksək səviyyəli seçkili təmsilçilik mövqelərindən biri hesab olunur.
Hüseyn Kamalzadə Hindistan, İran, Suriya, Çin, Qazaxıstan, Ermənistan və Pakistandan olan namizədləri geridə qoyaraq seçicilərin etimadını qazanıb. Maraqlı məqamlardan biri də odur ki, ona verilən səslərin təxminən dörddə üçü müxtəlif millətlərin nümayəndələrindən gəlib. Bu nəticə soydaşımızın fərqli icmalar arasında qazandığı nüfuzun, qarşılıqlı hörmətə əsaslanan fəaliyyətinin və uğurlu əməkdaşlığının göstəricisi kimi qiymətləndirilib.
“Bu etimadı böyük məsuliyyət kimi qəbul edirəm. Qarşıdakı altı illik mandat dövründə şəhərimizdə yaşayan bütün insanların, xüsusilə də miqrantların, tələbələrin və ailələrin maraqlarını vicdanla təmsil etmək, inteqrasiyanı və bərabər imkanları təşviq etmək üçün əlimdən gələni edəcəyəm. Bu, Almaniyada yaşayan azərbaycanlıların səsinin daha yüksək eşidilməsi, cəmiyyətimizin layiqincə təmsil olunması və gələcək nəsillər üçün yeni imkanların açılması deməkdir,” - yeni seçildiyi vəzifə ilə bağlı fikirlərini bölüşən Hüseyn Kamalzadə bildirib.
Hüseyn Kamalzadənin bu uğuru təkcə şəxsi nailiyyət deyil, həm də Almaniyada yaşayan Azərbaycan icmasının nüfuzunun artmasının və diasporumuzun inkişafının növbəti uğurlu göstəricisi sayılıb. O həmçinin bu il FAU Erlangen–Nürnberg Universitetinin Tibb fakültəsinin doktorantı olaraq universitetin Doktorantlar Konvensiyasının sədr müavini seçilib.
Məlumat üçün bildirək ki, Erlangen və onun ətraf regionu Almaniyanın ən mühüm iqtisadi və elmi mərkəzlərindən biridir. Burada Adidas, Puma, Schaeffler və Siemens kimi dünya miqyasında tanınan beynəlxalq şirkətlər yerləşir. Bu baxımdan, şəhərin idarəçiliyində azərbaycanlı nümayəndənin təmsil olunması həm yerli, həm də beynəlxalq müstəvidə xüsusi əhəmiyyət daşıyır.

Наш соотечественник избран на высокую должность в Германии
31 июля, 2026Наш соотечественник Гусейн Кямалзаде, живущий в Германии, по итогам муниципальных выборов, проведенных в городе Эрланген, избран официальным членом Консультативного совета по иностранцам и интеграции. Эта должность считается одной из высоких позиций электорального представительства в городской администрации для лиц, не имеющих гражданства Германии.
Гусейн Кямалзаде завоевал доверие избирателей, опередив кандидатов из Индии, Ирана, Сирии, Китая, Казахстана, Армении и Пакистана. Один из интересных моментов заключается в том, что почти три четверти отданных за него голосов принадлежат представителям различных национальностей. Данный результат был расценен как показатель авторитета нашего соотечественника среди разных сообществ, его деятельности и успешного сотрудничества, основанных на взаимном уважении.
"Я воспринимаю это доверие как высокую ответственность. В течение предстоящего шестилетнего мандата сделаю все возможное, чтобы добросовестно представлять интересы всех жителей нашего города, в особенности, мигрантов, студентов и семей, а также поощрять интеграцию и равные возможности. Это означает, что азербайджанцы, проживающие в Германии, будут лучше услышаны, что наше общество будет достойно представлено, что откроются новые возможности для грядущих поколений”, - сказал Гусейн Кямалзаде, делясь мнением о новой должности.
Этот успех Гусейна Кямалзаде стал не только личным достижением, но и очередным успешным показателем роста авторитета азербайджанской общины, проживающей в Германии, и развития нашей диаспоры. Кроме того, как докторант медицинского факультета университета Эрлангена–Нюрнберга (FAU) он был избран в этом году заместителем председателя Конвенции докторантов университета.
Отметим, что Эрланген и прилегающий к нему регион являются одним из важнейших экономических и научных центров Германии. Здесь размещаются такие всемирно известные международные компании, как Adidas, Puma, Schaeffler и Siemens. Поэтому представленность азербайджанца в управлении городом имеет особое значение как на местном, так и международном уровне.