Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsinin rəsmi bağlanış mərasimi keçirilib
“Heydər Əliyev İli" çərçivəsində Naxçıvanda baş tutan “Heydər Əliyev – 100” Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsinin rəsmi bağlanış mərasimi keçirilib.
Mərasimi açıq elan edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Vəsilə Vahidqızı ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş düşərgənin gənclərin yaddaşında silinməz iz buraxacağına inandığını bildirib.
Daha sonra bir həftə davam edən Yay Düşərgəsini əks etdirən videoxülasə nümayiş etdirilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli düşərgənin Naxçıvanda keçirilməsindən və iştirakçıların Naxçıvanda aparılan yenidənqurma və quruculuq işləri, eləcə də bu qədim diyarın tarixi yerləri ilə tanışlığından məmnun olduğunu söyləyib. O, Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiq olunmuş “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın icrası sayəsində yaxın beş ildə Naxçıvanda böyük işlər görüləcəyini vurğulayaraq, düşərgə iştirakçılarını beş ildən sonra yenidən Naxçıvana dəvət edib: “Mən sizinlə sağollaşmıram, “Aramıza xoş gəldiniz” deyirəm”.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov IV Yay Düşərgəsinin təşkilində göstərdikləri dəstəyə görə Heydər Əliyev Fonduna və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında səlahiyyətli nümayəndəliyinə təşəkkür edib. Komitə sədri artıq ənənə halını alan düşərgələrin Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın tövsiyələrinə uyğun olaraq xaricdə yaşayan azərbaycanlı gənclərin vətənlə əlaqələrini intensivləşdirmək və öz soykökünə, mədəniyyətinə bağlılığını qoruyub saxlamaq məqsədi daşıdığını vurğulayıb, gəncləri diaspor fəaliyyətində və Azərbaycan həqiqətlərininin təbliğində fəal olmağa çağırıb.
Düşərgə iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olunduqdan sonra tədbir bədii hissə ilə yekunlaşıb.
Qeyd edək ki, avqustun 12-dən 18-dək davam edən Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsi Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə gerçəkləşdirilib. Düşərgənin tərəfdaşı Heydər Əliyev Fondu, təşkilati dəstək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı xüsusi nümayəndəliyinə məxsus olub.
Diaspor tarixinin möhtəşəm layihələrindən biri hesab olunan IV Yay Düşərgəsində 53 ölkəni təmsil edən 100-dən çox gənc iştirak edib. Onların arasında həm dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar, həm də Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri var. Layihənin Heydər Əliyevin bir əsr öncə dünyaya gəldiyi qədim Naxçıvan şəhərində keçirilməsi xüsusi önəm daşıyıb.

Состоялась церемония официального закрытия IV Летнего лагеря диаспорской молодежи
Состоялась церемония официального закрытия IV Летнего лагеря диаспорской молодежи “Гейдар Алиев – 100”, проведенного в Нахчыване в рамках “Года Гейдара Алиева".
Объявив церемонию открытой, заведующая отделом Государственного комитета по работе с диаспорой Василя Вахидгызы выразила уверенность в том, что лагерь, посвященный 100-летнему юбилею великого лидера Гейдара Алиева, оставит неизгладимый след в памяти молодежи.
Затем был показан видеообзор продолжавшегося в течение недели Летнего лагеря.
Полномочный представитель Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике Фуад Наджафли отметил, что рад проведению лагеря в Нахчыване и ознакомлению участников с осуществляемой в Нахчыване работой по реконструкции и созиданию, а также историческими достопримечательностями этого древнего края. Подчеркнув, что благодаря исполнению утвержденной Президентом Ильхамом Алиевым “Государственной программы социально-экономического развития Нахчыванской Автономной Республики на 2023–2027 годы” в ближайшие пять лет в Нахчыване будет проделана большая работа, он пригласил участников вновь приехать в Нахчыван через пять лет: “Я не прощаюсь с вами, а говорю “Добро пожаловать к нам”.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов поблагодарил Фонд Гейдара Алиева и полномочное представительство Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике за поддержку, оказанную в организации IV Летнего лагеря. Председатель комитета сказал, что в соответствии с рекомендациями Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой лагеря, ставшие уже традицией, преследуют цель интенсификации связей проживающей за рубежом азербайджанской молодежи с родиной и сохранения привязанности к своим корням, культуре, призвал молодежь к активности в диаспорской деятельности и пропаганде азербайджанских реалий.
После вручения участникам лагеря сертификатов мероприятие завершилось художественной частью.
Отметим, что IV Летний лагерь диаспорской молодежи, продолжавшийся с 12 по 18 августа, был организован Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой. Партнером лагеря являлся Фонд Гейдара Алиева, организационную поддержку оказывало полномочное представительство Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике.
В IV Летнем лагере, считающемся одним из грандиозных проектов в истории диаспоры, приняли участие более 100 молодых людей, представляющих 53 страны. В их число входили как азербайджанцы, проживающие в различных странах мира, так и представители народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану. Реализация проекта в городе Нахчыван, где столетие назад родился Гейдар Алиев, представляла особое значение.