Silikon Vadisindəki azərbaycanlı informasiya texnologiyaları mütəxəssisləri ilə görüş
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları ABŞ-nin Kaliforniya ştatının Silikon Vadisində fəaliyyət göstərən azərbaycanlı informasiya texnologiyaları mütəxəssisləri ilə görüşüblər. Əsas məqsəd xaricdə yaşayan yüksək ixtisaslı soydaşlarımızla əlaqələrin gücləndirilməsi, informasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi və Azərbaycan diasporunun intellektual potensialının bir araya gətirilməsi olub.
Komitə əməkdaşları əvvəlcə “Google” şirkətində çalışan soydaşımız Aynur Ağayevanın müşayiəti ilə şirkətin fəaliyyət prinsipləri, innovativ iş metodları və texnoloji imkanları barədə geniş məlumat əldə ediblər. Ardınca tibbi robottexnologiyalar sahəsində dünyanın aparıcı şirkətlərindən biri olan “Intuitive Surgical”ın əməkdaşı Amy Khagan şirkətin tətbiq etdiyi innovativ cərrahi texnologiyalar və robot sistemləri ilə bağlı komitə əməkdaşlarını məlumatlandırıb.
Daha sonra azərbaycanlı informasiya texnologiyaları mütəxəssisləri ilə görüş keçirilib. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev bildirib ki, Silikon Vadisində fəaliyyət göstərən yüksək ixtisaslı soydaşlarımız Azərbaycanın inkişafı və innovasiya sahəsində irəliləyişləri üçün əvəzsiz resursdur. Onların bilik və təcrübəsi əsasında qurulacaq əməkdaşlıq yeni texnoloji layihələrin reallaşmasına və diasporumuzun birgə potensialının güclənməsinə zəmin yaradacaq.
Azərbaycanın Los Ancelesdəki baş konsulu Vüqar Qurbanov soydaşlarımızın peşəkar potensialından səmərəli istifadə olunmasının əhəmiyyətinə diqqət çəkib. Xaricdə yaşayan azərbaycanlıların birgə əməkdaşlıq və şəbəkələşmə imkanlarının vacibliyindən danışıb.
Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Nurlan Şükürlü isə Silikon Vadisində çalışan azərbaycanlı İT mütəxəssisləri ilə əlaqələrin qurulması və onların şəbəkələşməsi istiqamətində görülən işləri diqqətə çatdırıb.
Görüşdə, həmçinin ABŞ-də fəaliyyət göstərən azərbaycanlı informasiya texnologiyaları mütəxəssislərinin iştirakı ilə ABŞ-Azərbaycan İnformasiya Texnologiyaları Mütəxəssisləri Forumunun keçirilməsi məsələsi müzakirə olunub. Forumun fəaliyyət mexanizmləri, məqsədləri və gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələrin yekununda forumun təşkili ilə bağlı ilkin işçi qrupunun yaradılması qərara alınıb.

Встреча с азербайджанскими специалистами по информационным технологиям в Силиконовой долине
20 мая, 2026Сотрудники Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой встретились с азербайджанскими специалистами по информационным технологиям, работающими в Силиконовой долине американского штата Калифорния. Основная цель заключалась в укреплении связей с нашими высококвалифицированными соотечественниками, проживающими за рубежом, обсуждении возможностей сотрудничества в области информационных технологий и консолидации интеллектуального потенциала азербайджанской диаспоры.
Сначала сотрудники комитета в сопровождении нашей соотечественницы Айнур Агаевой, работающей в “Google”, получили подробную информацию о принципах деятельности, инновационных методах работы и технологических возможностях компании. Затем сотрудник “Intuitive Surgical” - одной из ведущих мировых компаний в области медицинских робототехнологий Ами Хаган проинформировал сотрудников комитета о применяемых компанией инновационных хирургических технологиях и роботизированных системах.
Далее состоялась встреча с азербайджанскими специалистами по информационным технологиям. Заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев отметил, что наши высококвалифицированные соотечественники, работающие в Силиконовой долине, являются незаменимым ресурсом для развития Азербайджана и его продвижения в области инноваций. Сотрудничество, которое будет налажено на основе их знаний и опыта, создаст основу для реализации новых технологических проектов и укрепления совместного потенциала нашей диаспоры.
Генеральный консул Азербайджана в Лос-Анджелесе Вюгар Гурбанов подчеркнул значение эффективного использования профессионального потенциала наших соотечественников. Он говорил о важности возможностей совместного сотрудничества и сетевого взаимодействия азербайджанцев, проживающих за рубежом.
А руководитель Азербайджанского культурного центра Северной Калифорнии Нурлан Шукюрлю довел до внимания работу, проводимую для налаживания связей с азербайджанскими IT-специалистами, осуществляющими деятельность в Силиконовой долине, и их сетевого взаимодействия.
На встрече также обсуждался вопрос проведения Американо-азербайджанского форума специалистов по информационным технологиям с участием азербайджанских специалистов в этой области, работающих в США. Состоялся обмен мнениями о механизмах деятельности форума, его целях и направлениях дальнейшего сотрудничества. По итогам обсуждений было принято решение о создании рабочей группы по организации данного мероприятия.