Sənətin yaddaşında yaşayan tarix: Ştutqartda “Cənnət yuxusu”
Almaniyanın Ştutqart şəhərində Azərbaycan təsviri sənətinin görkəmli nümayəndəsi, milli dəzgah boyakarlığının banisi Mirzə Qədim İrəvaninin zəngin həyat və yaradıcılığına həsr olunan "Cənnət yuxusu" bədii-sənədli filminin nümayişi olub.
Təqdimat “Arthaus Filmtheater Stuttgart” kinoteatrında baş tutub.
Təqdimatın təşkilatçılarından biri Ştutqart Azərbaycan Evinin rəhbəri, Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyətinin üzvü Günay Mirzəyeva çıxışında Almaniyada Azərbaycan mədəniyyətinin, tarixinin və milli-mənəvi dəyərlərinin təbliğində Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihələrin uğurlu nəticələrindən bəhs edib.
Berlindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri, tədbirin təşkilatçılarından biri İsa Məmmədov bildirib ki, “Cənnət yuxusu” filmi Mirzə Qədim İrəvaninin bənzərsiz yaradıcılığı ilə yanaşı, Qərbi Azərbaycanın zəngin tarixi, mədəni irsi və mənəvi dəyərləri haqqında da dolğun məlumat verir.
Daha sonra İrəvan xanının Almaniyada yaşayan varisi, Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyətinin üzvü Əmir Əli Sərdari İrəvani ailə tarixindən qaynaqlanan xatirələrini iştirakçılarla bölüşərək, filmin onda yaratdığı dərin təəssüratlardan danışıb. O vurğulayıb ki, bu ekran əsəri tarixi yaddaşın yaşadılması, keçmişə obyektiv baxışın formalaşdırılması və gələcək nəsillərə milli irsin çatdırılması baxımından olduqca qiymətli mədəni layihədir.
Filmin nümayiş olunduğu məkanda Azərbaycanın zəngin tarixini, mədəni irsini və milli-mənəvi dəyərlərini əks etdirən kitablar, nəşrlər və dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrindən ibarət xüsusi sərgi də təşkil olunub. Sərgidə təqdim edilən eksponatlar böyük maraqla qarşılanıb, iştirakçılarda Azərbaycan mədəniyyətinin qədim ənənələri və incəsənət nümunələri haqqında geniş fikir formalaşdırıb.
Sonda filmin ərsəyə gəlməsində və təqdimatının təşkilində əməyi olan hər kəsə təşəkkür ifadə edilib.

В германском городе Штутгарт состоялся показ художественно-документального фильма "Райский сон", посвященного богатому жизненному и творческому пути видного представителя азербайджанского изобразительного искусства, основоположника национальной станковой живописи Мирзы Кадыма Иревани.
Презентация прошла в кинотеатре “Arthaus Filmtheater Stuttgart”.
Одна из организаторов мероприятия, руководитель Дома Азербайджана в Штутгарте, член правления Альянса азербайджанцев Германии Гюнай Мирзоева говорила об успешных результатах проектов, осуществляемых при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, в пропаганде азербайджанской культуры, истории и национально-духовных ценностей в Германии.
Руководитель Азербайджанского культурного центра в Берлине, один из организаторов презентации Иса Мамедов отметил, что фильм “Райский сон", наряду с уникальным творчеством Мирзы Кадыма Иревани, одновременно представляет полную информацию о богатой истории, культурном наследии и духовных ценностях Западного Азербайджана.
Затем живущий в Германии наследник Иреванского хана, член правления Альянса азербайджанцев Германии Амир Али Сардари Иревани поделился с участниками воспоминаниями из истории своей семьи и сказал, что фильм произвел на него глубокое впечатление. Он подчеркнул, что данная экранизация является очень ценным культурным проектом с точки зрения сохранения исторической памяти, формирования объективного взгляда на прошлое и передачи национального наследия грядущим поколениям.
В кинотеатре, где состоялся показ фильма, также была организована специальная выставка книг, изданий и образцов декоративно-прикладного искусства, отражающих богатую историю, культурное наследие и национально-духовные ценности Азербайджана. Представленные на выставке экспонаты, встреченные с большим интересом, сформировали у участников широкое представление о древних традициях азербайджанской культуры и образцах искусства.
В заключение была выражена признательность всем, кто внес вклад в создание фильма и организацию его презентации.