Şəhid övladları Vaşinqtonda keçirilən “Zəfər” Yay Düşərgəsində iştirak edirlər
Amerika Birləşmiş Ştatlarının paytaxtı Vaşinqton şəhərində Vətən müharibəsi şəhidlərinin övladları üçün “Zəfər” Yay Düşərgəsi təşkil olunub.
Düşərgə Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi, “Zəfər” Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı və ADA Universitetinin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilib.
Düşərgənin uğurla həyata keçirilməsində və proqramın səmərəli təşkilində Virciniya ştatındakı Azərbaycan Evi fəal iştirak edib. Həmçinin, düşərgənin beşinci günündə Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı ilə iştirakçılar üçün ziyafət təşkil olunub.
ADA Universiteti, Xəzər Universiteti və Azərbaycan Tibb Universitetində təhsil alan, yüksək akademik göstəriciləri ilə seçilən 10 şəhid övladının qatıldığı düşərgənin məqsədi iştirakçıların ABŞ-nin dövlət idarəçiliyi sistemi, ali təhsil, STEM və innovasiya, hüquq, tarix və mədəniyyət sahələri ilə yaxından tanış olmalarını təmin etmək, onların beynəlxalq bilik və təcrübələrini zənginləşdirməkdir.
Düşərgə çərçivəsində ABŞ Konqresi, Konqres Kitabxanası, ABŞ Ali Məhkəməsi, Corc Vaşinqton Universiteti, Amerika Universiteti və Corctaun Universitetinə, eləcə də müxtəlif muzey və mədəniyyət müəssisələrinə səfərlər, ekspert təqdimatları, maarifləndirici görüşlər, mədəni proqramlar, tarixi-mədəni abidələrə ekskursiyalar təşkil olunub.
Proqramın ilk günü İndiana Universitetinin iqtisadiyyat üzrə doktorantı Xətai Alıyevin təqdimatında “Amerikada təhsil imkanları” mövzusunda təlim keçirilib. Təlimdə ABŞ-də ali təhsil sistemi, qəbul prosesi, təqaüd proqramları və beynəlxalq tələbələr üçün mövcud imkanlar barədə ətraflı məlumat verilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
İştirakçılar, həmçinin Ağ Evin tarixi və ABŞ prezidentlik institutu haqqında interaktiv ekspozisiyaların sərgiləndiyi “The People’s House: A White House Experience” muzeyində olublar. Daha sonra Renvik Qalereyasında ABŞ-nin 250 illiyinə həsr olunan “State Fairs Tour: Growing American Craft” sərgisinə baş çəkib, Amerika sənətkarlığının inkişaf tarixini əks etdirən eksponatları izləyiblər. Onlar həmçinin Lafayette Meydanı və Ağ Evin ətrafında gəzərək Vaşinqtonun tarixi-mədəni mühitini yaxından müşahidə ediblər.
Amerika Tarixi Milli Muzeyinə təşkil olunan səfərdə “Prezidentlər pavilyonu”, “Birinci xanımlar” pavilyonu, Corc Vaşinqtonun heykəli, ABŞ Dövlət Himninə ilham vermiş tarixi bayraq və ölkənin 250 illiyinə həsr olunan “Həyat, azadlıq və xoşbəxtlik axtarışında” sərgisi iştirakçıların marağı ilə qarşılanıb.
Proqram çərçivəsində Milli İncəsənət Qalereyasında “Amerika İncəsənətinin Tərənnümü” (“Celebrating American Art”), “Əziz Amerika” (“Dear America”) və “Amerika Simvolu: ABŞ Bayrağı İncəsənətdə” (“The American Flag in Art”) sərgiləri də ziyarət olunub. Burada iştirakçılar Amerika təsviri incəsənətinin müxtəlif dövrlərini əks etdirən sənət nümunələrini izləyiblər.
Şəhid övladları Virciniya ştatının Aleksandriya şəhərində yerləşən “Torpedo Factory Art Center”də fəaliyyət göstərən rəssam emalatxanalarına baş çəkiblər. Onlar əslən Təbrizdən olan azərbaycanlı rəssam Əbülfəz Bahadurinin emalatxanasında yaradıcılıq prosesini yaxından izləyib, sənətkarla fikir mübadiləsi aparıblar. Daha sonra Aleksandriya şəhərinin tarixi küçələri və memarlıq irsi ilə tanışlıq imkanı əldə ediblər.
Qeyd edək ki, “Zəfər” Yay Düşərgəsi cari ilin 16 iyul tarixində başlayıb və 26 iyul tarixinədək davam edəcək.

Дети шехидов принимают участие в летнем лагере “Зафар” в Вашингтоне
В столице Соединенных Штатов Америки Вашингтоне проходит Летний лагерь “Зафар” для детей шехидов Отечественной войны.
Лагерь организован Общественным объединением поддержки семей шехидов “Зафар”при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и Министерства молодежи и спорта и партнерстве Университета АДА.
Активное участие в успешном проведении лагеря и эффективной организации программы принял Дом Азербайджана в штате Вирджиния. На пятый день лагеря Дом Азербайджана также организовал прием для участников.
Задача лагеря, в котором участвуют 10 детей шехидов, обучающихся в Университете АДА, Университете Хазар и Азербайджанском медицинском университете и отличающихся высокими академическими показателями, заключается в обеспечении обстоятельного ознакомления их с системой государственного управления США, сферами высшего образования, STEM и инноваций, права, истории и культуры, обогащении их международных знаний и опыта.
В рамках лагеря были организованы посещения Конгресса США, Библиотеки Конгресса, Верховного суда США, Университета Джорджа Вашингтона, Американского университета и Джорджтаунского университета, а также различных музеев и учреждений культуры, экспертные презентации, просветительские встречи, культурные программы, экскурсии по историко-культурным памятникам.
В первый день программы в рамках презентации докторанта Университета Индианы по экономике Хатаи Алиева был проведен тренинг на тему “Возможности получения образования в Америке”. Здесь была представлена подробная информация о системе высшего образования в США, процессе приема, стипендиальных программах и возможностях для иностранных студентов, а также даны ответы на вопросы участников.
Участники также посетили музей “The People’s House: A White House Experience”, где были представлены интерактивные экспозиции, повествующие об истории Белого дома и институте президентства США. Затем в галерее Ренвик они побывали на выставке “State Fairs Tour: Growing American Craft”, посвященной 250-летию США, и ознакомились с экспонатами, отражающими историю развития американского ремесла, совершив прогулку по площади Лафайет и вокруг Белого дома, поближе узнали историко-культурную среду Вашингтона.
Во время посещения Национального музея американской истории большой интерес у участников вызвали ”Павильон президентов“, ”Павильон первых леди“, статуя Джорджа Вашингтона, исторический флаг, вдохновивший государственный гимн США, и выставка ”В поисках жизни, свободы и счастья", посвященная 250-летию страны.
В рамках программы в Национальной галерее искусства также состоялось посещение выставок ”Воспевание американского искусства“ (“Celebrating American Art”), ”Дорогая Америка“ (“Dear America”) и ”Символ Америки: флаг США в искусстве“ (“The American Flag in Art”). Здесь участники ознакомились с образцами искусства, отражающими различные периоды американского изобразительного искусства.
Дети шехидов побывали в художественных мастерских, функционирующих в “Torpedo Factory Art Center” в городе Александрия штата Вирджиния. Они внимательно понаблюдали за творческим процессом в мастерской азербайджанского художника Абульфаза Бахадури, уроженца Тебриза, обменялись мнениями с мастером. Затем участники смогли познакомиться с историческими улицами и архитектурным наследием города Александрия.