Xalq artisti Tofiq Mirzəyev İsrailin Arad şəhərində dəfn edilib
23 iyul, 2026Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, görkəmli teatr və kino aktyoru, rejissor Tofiq Mirzəyev 22 iyul 2026-cı il tarixində ömrünün son illərini yaşadığı İsrailin Arad şəhərində torpağa tapşırılıb.
Dəfn mərasimində İsraildə yaşayan Azərbaycan icmasının nümayəndələri və Tofiq Mirzəyevin oğlu iştirak edib.
“Azİz” İsrail–Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyasının vitse-prezidenti, İsraildə fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Yeganə Salman çıxış edərək Azərbaycan icması adından mərhumun ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verib. O, Tofiq Mirzəyevin Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafındakı əvəzsiz xidmətlərindən, Vətəndən uzaqda yaşamasına baxmayaraq Azərbaycanla bağlılığını hər zaman qoruyub saxlamasından və diaspor fəaliyyətinə verdiyi töhfələrdən bəhs edib.
Çıxışlarda vurğulanıb ki, Tofiq Mirzəyevin Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına və diaspor fəaliyyətinə verdiyi töhfələr hər zaman minnətdarlıq hissi ilə xatırlanacaq, onun əziz xatirəsi Azərbaycan icmasının yaddaşında dərin hörmət və ehtiramla yaşayacaq.
Mərhumun məzarı üzərinə Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və “Azİz” İsrail–Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyası adından əklillər qoyulub, xatirəsi ehtiramla yad edilib.

Народный артист Тофик Мирзоев похоронен в израильском городе Арад
22 июля 2026 года народный артист Азербайджанской Республики, известный актер театра и кино, режиссер Тофик Мирзоев был похоронен в израильском городе Арад, где прожил последние годы жизни.
На церемонии похорон присутствовали представители азербайджанской общины, проживающие в Израиле, и сын Тофика Мирзоева.
Вице–президент Международной ассоциации Израиль-Азербайджан ”АзИз", руководитель действующего в Израиле Азербайджанского культурного центра Егяна Сальман от имени азербайджанской общины выразила глубокое соболезнование семье и близким покойного. Она говорила о неоценимых заслугах Тофика Мирзоева в развитии азербайджанской культуры, о том, что он всегда поддерживал связь с Азербайджаном, хотя и жил вдали от Родины, о его вкладе в диаспорскую деятельность.
В выступлениях было подчеркнуто, что вклад Тофика Мирзоева в развитие азербайджанской культуры и диаспорскую деятельность всегда будет отмечаться с чувством благодарности, что азербайджанская община с глубоким уважением и почтением будет чтить его светлую память.
На могилу покойного были возложены венки от имени Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и Международной ассоциации Израиль-Азербайджан ”АзИз", с глубоким уважением почтена его память.