Finlandiyada “Xocalıya ədalət!” (“Justice for Khojaly!”) beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində maarifləndirici tədbirlər davam etdirilir.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, “Azər-Türk Gənclər” Təşkilatının və Finlandiya Azərbaycan Evinin rəhbəri Ülviyyə Cabbarovanın təşəbbüsü ilə növbəti tədbirlər keçirilir.
Finlandiyanın müxtəlif şəhərlərində 7 gün müddətində 70-ə yaxın avtobusda yerləşdirilən 150 monitorda “Xocalı yaddaşlarda” (Khojaly in Memory) adlı videoçarx yayımlanacaq.
Qeyd edək ki, bu cür tədbirlər Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasına, gənclərdə milli-tarixi yaddaşın möhkəmləndirilməsinə və tarixi hadisələrin nəsildən-nəslə ötürülməsinə mühüm töhfə verir.

Просветительская кампания в связи с Ходжалинским геноцидом в Финляндии
В Финляндии продолжаются просветительские мероприятия в рамках международной кампании “Справедливость к Ходжалы!” (“Justice for Khojaly!”).
Проводятся очередные акции, инициированные руководителем Организации “Азербайджано-турецкая молодежь” и Дома Азербайджана в Финляндии Ульвийей Джаббаровой при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
В течение 7 дней в различных городах Финляндии на 150 мониторах, установленных почти в 70 автобусах, будет транслироваться видеоролик под названием “Ходжалы в памяти” (Khojaly in Memory).
Отметим, что такие мероприятия вносят важный вклад в доведение Ходжалинского геноцида до мировой общественности, укрепление национально-исторической памяти молодежи и передачу исторических событий из поколения в поколение.