Moldova Azərbaycanlıları Konqresinin nümayəndələri Moldova Respublikası Parlamentinin sədri ilə görüşüb
Moldova Azərbaycanlıları Konqresinin (MAK) nümayəndə heyəti ilə Moldova Respublikası Parlamentinin sədri İqor Qrosu arasında işgüzar görüş baş tutub.
Nümayəndə heyətinin tərkibinə MAK-ın sədri Elçin Bayramov, Şura sədri Ramil Adıgözəlov, Şura üzvləri Aynura Abdülrəhimova və Adil Osmanov daxil olublar.
Görüşdə Moldovada Azərbaycan diasporunun inkişafının əsas istiqamətləri, gənclərin ölkənin ictimai həyatında mövqeyinin möhkəmləndirilməsi müzakirə olunub. Tərəflər əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını ifadə ediblər.
MAK-ın sədri Elçin Bayramov Parlamentin sədri İqor Qrosunu seçkilərdəki qələbə münasibətilə təbrik edib, dövlət institutları ilə etno-mədəni təşkilatlar arasında konstruktiv dialoqun əhəmiyyətini vurğulayıb. O, diaspor təşkilatlarının bu cür müzakirələrdə iştirakının mədəniyyətlərarası anlaşmanı möhkəmləndirdiyini və inklüziv vətəndaş mühitinin formalaşmasına töhfə verdiyini deyib.
Tərəflər, həmçinin Kişineuda keçirilən Moldova Azərbaycanlı Gənclərinin II Forumunun əhəmiyyətinə toxunublar. MAK nümayəndələri forumun proqramını təqdim edib, tədbirin gənclərin birliyinin və fəallığının artırılmasında mühüm rol oynayacağını bildiriblər.

Представители Конгресса азербайджанцев Молдовы встретились с председателем парламента Республики Молдова
Состоялась рабочая встреча между делегацией Конгресса азербайджанцев Молдовы (КАМ) и председателем парламента Республики Молдова Игорем Гросу.
В состав делегации входили председатель КАМ Эльчин Байрамов, председатель совета Рамиль Адыгезалов, члены совета Айнура Абдулрагимова и Адиль Османов.
На встрече обсуждались основные направления развития азербайджанской диаспоры в Молдове, укрепление позиции молодежи в общественной жизни страны. Стороны выразили заинтересованность в сотрудничестве.
Председатель КАМ Эльчин Байрамов поздравил председателя парламента Игоря Гросу с победой на выборах, подчеркнул значение конструктивного диалога между государственными институтами и этнокультурными организациями. Oн сказал, что участие диаспоральных структур в таких дискуссиях укрепляет межкультурное взаимопонимание и вносит вклад в формирование инклюзивной гражданской среды.
Стороны также коснулись значения состоявшегося в Кишиневе II Азербайджано-молдавского молодежного форума. Представители КАМ представили программу форума и отметили, что данное мероприятие сыграет важную роль в повышении единства и активности молодежи.