Birləşmiş Krallıqdakı icmamız “Amnesty International UK” təşkilatını müstəqil araşdırma aparmağa və təcili hərəkətə keçməyə çağırıb
25 avqust, 2023
Birləşmiş Krallıqda yaşayan Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurası (CCAUK) Azərbaycanın Qarabağ regionu ətrafındakı narrativlərin müstəqil araşdırılması və kritik narahatlıqların aradan qaldırılması məqsədilə “Amnesty International” beynəlxalq insan hüquqları təşkilatına müraciət edib.
CCAUK adından “Amnesty International UK” təşkilatının daimi icraçı  direktoru Saşa Deşmuka (Sacha Deshmukh) ünvanlanmış müraciətlərdə  bildirilib ki, Azərbaycan əsilli britaniyalılar Ermənistanda mövcud olan revanşist əhval-ruhiyyəli qüvvələrin və erməni diasporunun yolverilməz əməlləri nəticəsində Cənubi Qafqaz regionunda yaranmış mövcud vəziyyətdən dərin narahatlıq hissi keçirirlər.
2020-ci ildə baş vermiş müharibədən sonrakı aktual problemlərin həll olunmamasına, Ermənistanın 30 illik işğal illərində və post-müharibə dövründə ölkəmizə qarşı törətdiyi hərbi və ekoloji cinayətlərə, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən basdırılmış minalar nəticəsində bu günədək Azərbaycanın 300-dən çox günahsız mülki vətəndaşının və hərbi qulluqçusunun həlak olmasına və yaralanmasına diqqət cəlb edilib.
Ermənistan tərəfinin dəqiq mina xəritələrini Bakıya verməməsinin kobud qanun pozuntusu olması, Qarabağdakı qızıl və mis-molibden yataqlarının qeyri-qanuni istismar edilməsi, 60 min hektardan çox meşə sahəsinin talan edilməsi, çaylarımızın çirkləndirilməsi, erməni KİV-lərinin azərbaycanlılara qarşı pis rəftarla bağlı pərakəndə sübutlar yaymasının III Cenevrə Konvensiyasına zidd olması, bir neçə azərbaycanlı əsgərin girov götürülərkən fiziki, mənəvi işgəncələrə və təhqirlərə məruz qalması xüsusilə vurğulanıb.
Regional əməkdaşlığa sadiqliyini qonşu Gürcüstanın timsalında sübut edən Azərbaycanın beynəlxalq hüquq normlarına uyğun olaraq öz ərazilərində, o cümlədən nəqliyyat-kommunikasiya yolları üzərində suverenliyini qorumağa çalışdığı, Xankəndi-Laçın yolunun açıq olduğu bir daha nəzərə çatdırılıb.
CCAUK bu kritik və önəmli mərhələdə “Anmesty International  UK” beynəlxalq təşkilatını erməni yalanlarına  inanmamağa, regionda sülhün, təhlükəsizliyin və sabitliyin bərqərar olması naminə Ermənistanın hərbi və ekoloji cinayətlərini ədalətli şəkildə araşdırmağa və təcili hərəkətə keçməyə çağırıb.
Qeyd edək ki, bu müraciətlər Londonda keçirilmiş etiraz aksiyası zamanı "Amnesty International" beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatının ofisinə təqdim edilib.

Our community in the UK has called on Amnesty International UK to carry out an independent investigation and take urgent action
25 August, 2023
The Coordinating Council of Azerbaijanis living in the United Kingdom (CCAUK) appealed to "Amnesty International" for the fair investigation of the narratives surrounding the Karabakh region of Azerbaijan and elimination of the critical concerns.
The appeal addressed to the permanent executive director of Amnesty International UK, Sacha Deshmukh, on behalf of CCAUK, highlights that British people of Azerbaijani origin are deeply concerned about the current situation in the South Caucasus region occurred as a result of the unacceptable actions of revanchist forces in Armenia and the Armenian diaspora.
Attention was drawn to issues remaining unsolved after War, to the military and environmental crimes committed by Armenia against our country during the 30 years of occupation. It was underlined that mines buried by the Armenian armed forces killed or injured at least 300 innocent people.
It was emphasized that the Armenian side's failure to provide accurate mine maps to Baku is a gross violation of the law.
The appeal also mentions the illegal exploitation of gold and copper-molybdenum deposits in Karabakh, the looting of more than 60 thousand hectares of forest land, the pollution of our rivers, and the dissemination of detailed evidence by the Armenian mass media about ill-treatment towards several Azerbaijani soldiers, which proves the violation of III. Geneva Convention.
It was once again brought to mind that Azerbaijan, which has proved its commitment to regional cooperation on the example of neighbouring Georgia, is trying to protect its sovereignty in its territories and on the transport and communication routes, in accordance with international legal norms. It was underlined that Khankendi-Lachin road is open.
At this critical and important stage, CCAUK called on "Amnesty International UK" not to believe the Armenian lies, to investigate the military and environmental crimes of Armenia fairly and to take immediate action for the sake of establishing peace, security and stability in the region.
It should be noted that the appeal was submitted to the office of the international non-governmental organization "Amnesty International" .