Almaniyanın paytaxtı Berlində 28 May - Müstəqillik Gününə həsr olunan “Bir arzum vardı” (I Had A Dream) adlı konsert keçirilib.  Konsert Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Berlin Senatının Mədəniyyət və Sosial Həmrəylik Departamentinin dəstəyi ilə baş tutub.
Konsertin proqramına görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Fikrət Əmirovun “Şur” simfonik muğamı, Renessans dövrü ingilis bəstəkarı Con Doulendin “Yeddi göz yaşı” kompozisiyası və dahi şairimiz Məhəmməd Füzulinin poeziyasından seçilmiş nümunələr daxil edilib.
Konsertin əsas ideyası Məhəmməd Füzuli və Con Daulend yaradıcılığında sevginin həm həyatın mənası, həm də iztirab kimi təqdim edilməsinə əsaslanıb. Məhəmməd Füzulinin “Leyli və Məcnun” əsərindəki fəlsəfi yanaşma ilə Con Daulendin şəxsi böhran və duyğularının inikası olan musiqisi arasında paralellik böyük peşəkarlıqla nümayiş etdirilib.
Almaniyada məskunlaşan azərbaycanlı musiqiçi, “Bir arzum vardı” layihəsinin təşkilatçısı Tural İsmayılovun rəhbərlik etdiyi “Anima Şirvani” və “Oltremontano Antverpen” ansambllarının Qərb ilə Şərq musiqi ənənələrinin sintezindən ibarət konsert izləyicilərə unudulmaz anlar yaşadıb.

A concert titled “I Had a Dream,” dedicated to May 28 – Independence Day of Azerbaijan, was held in Berlin, the capital of Germany. The concert was supported by the State Committee on Work with Diaspora and the Berlin Senate Department for Culture and Social Cohesion.
The concert program included the symphonic mugham “Shur” by the prominent Azerbaijani composer Fikrat Amirov, the composition “Seven Tears” by the Renaissance-era English composer John Dowland, and selected works from the poetry of the great Azerbaijani poet Mahammad Fuzuli.
The concert’s central theme was the portrayal of love in the works of Mahammad Fuzuli and John Dowland as both the meaning of life and a source of suffering. A parallel between the philosophical approach in Fuzuli’s “Leyli and Majnun” and Dowland’s music, which reflects his personal crisis and emotions, was presented with great professionalism.
The concert, featuring a fusion of Western and Eastern musical traditions by the ensembles “Anima Shirvani” and “Oltremontano Antwerpen,” led by Tural Ismayilov, an Azerbaijani musician based in Germany and organizer of the “I Had a Dream” project, left an unforgettable impression on the audience.