Almaniyanın paytaxtı Berlində 28 May - Müstəqillik Gününə həsr olunan “Bir arzum vardı” (I Had A Dream) adlı konsert keçirilib.  Konsert Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Berlin Senatının Mədəniyyət və Sosial Həmrəylik Departamentinin dəstəyi ilə baş tutub.
Konsertin proqramına görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Fikrət Əmirovun “Şur” simfonik muğamı, Renessans dövrü ingilis bəstəkarı Con Doulendin “Yeddi göz yaşı” kompozisiyası və dahi şairimiz Məhəmməd Füzulinin poeziyasından seçilmiş nümunələr daxil edilib.
Konsertin əsas ideyası Məhəmməd Füzuli və Con Daulend yaradıcılığında sevginin həm həyatın mənası, həm də iztirab kimi təqdim edilməsinə əsaslanıb. Məhəmməd Füzulinin “Leyli və Məcnun” əsərindəki fəlsəfi yanaşma ilə Con Daulendin şəxsi böhran və duyğularının inikası olan musiqisi arasında paralellik böyük peşəkarlıqla nümayiş etdirilib.
Almaniyada məskunlaşan azərbaycanlı musiqiçi, “Bir arzum vardı” layihəsinin təşkilatçısı Tural İsmayılovun rəhbərlik etdiyi “Anima Şirvani” və “Oltremontano Antverpen” ansambllarının Qərb ilə Şərq musiqi ənənələrinin sintezindən ibarət konsert izləyicilərə unudulmaz anlar yaşadıb.

В столице Германии Берлине состоялся концерт под названием “У меня была мечта” (I Had A Dream), посвященный 28 Мая - Дню независимости. Он прошел при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и Департамента культуры и социальной солидарности Сената Берлина.
В концертную программу были включены симфонический мугам “Шур” выдающегося азербайджанского композитора Фикрета Амирова, композиция “Семь слез” английского композитора эпохи Возрождения Джона Доуленда и избранные образцы поэзии нашего гениального поэта Мухаммеда Физули.
Основная идея концерта основывалась на представлении любви как смысла жизни и страдания в творчестве Мухаммеда Физули и Джона Доуленда. С высоким профессионализмом был показан параллелизм между философскими взглядами Мухаммеда Физули в произведении “Лейли и Меджнун” и музыкой Джона Доуленда, являющейся источником его личного кризиса и эмоций.
Концерт, на котором ансамбли “Aнима Ширвани” и “Ольтремонтано Антверпен” под руководством проживающего в Германии азербайджанского музыканта, организатора проекта “У меня была мечта” Турала Исмайлова синтезировали западные и восточные музыкальные традиции, подарил зрителям незабываемые минуты.