Nyu Yorkda Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 103 illiyi münasibətilə şahmat turniri keçirilib
13 may, 2026
ABŞ-nin Nyu York ştatında xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 103 illiyi münasibətilə “Prezident kuboku” (“President Cup”) adlı şahmat turniri keçirilib.
Turnir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, uzun illər ABŞ-də yaşayan beynəlxalq dərəcəli şahmatçı Elvin Bağır-Pourun rəhbəri olduğu "Chess Father" şirkətinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Yarış Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsinin dərin ehtiramla yad edilməsi ilə başlayıb.
Turnirdə çıxış edən Elvin Bağır-Pour Ümummilli Liderin Azərbaycanda şahmatın inkişafındakı əvəzsiz rolundan danışıb. O, qeyd edib ki, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə respublikada ilk şahmat məktəbləri yaradılıb, istedadlı şahmatçılara müxtəlif yarışlarda iştirak etmələri üçün əlverişli şərait təmin olunub.
İsveçrə sisteminə əsasən keçirilən turnirdə 5-60 yaş arasında 100-ə yaxın idmançı hakimlərin nəzarəti altında mübarizə aparıblar.
Yarışda tanınmış qrossmeysterlər Aleksandr Lenderman, Mykola Bortnyk və Liam Henry ilə yanaşı, azərbaycanlı şahmatçı Şəmi Abdullayev də iştirak edib. Soydaşımız güclü rəqiblərlə qarşılaşdığını və belə beynəlxalq turnirlərin şahmat həvəskarları arasında böyük maraq doğurduğunu bildirib.
Yarışın yekun nəticələrinə görə Liam Henry 1-ci, James Blackr 2-ci, Aleksandr Lenderman isə 3-cü yerə layiq görülüb. Qaliblərə Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev və Azərbaycan Respublikasının BMT yanında daimi nümayəndəsi, səfir Tofiq Musayev tərəfindən kubok və medallar təqdim edilib.
Qeyd edək ki, “President Cup” şahmat turniri Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümündən etibarən artıq dördüncü dəfədir keçirilir və ABŞ Şahmat Federasiyası tərəfindən rəsmi olaraq qeydə alınıb.

Chess tournament dedicated to the 103rd anniversary of the birth of the Great Leader Heydar Aliyev held in New York
A chess tournament titled “President Cup,” dedicated to the 103rd anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people, was held in New York, USA.
The tournament was organized by Chess Father, a company headed by internationally-rated chess player Elvin Bagir-Pour, who has lived in the United States for many years, with the support of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan.
The tournament began with honouring the cherished memory of the Great Leader Heydar Aliyev with deep respect.
In his speech, Elvin Bagir-Pour highlighted the National Leader’s irreplaceable role in the development of chess in Azerbaijan. He noted that, at the initiative of the genius statesman Heydar Aliyev, the country’s first chess schools were established and favourable conditions were created for talented chess players to participate in various competitions.
Held under the Swiss system format, the tournament brought together nearly 100 participants between the ages of 5 and 60, who competed under the supervision of certified referees.
The tournament featured renowned grandmasters such as Alexander Lenderman, Mykola Bortnyk, and Liam Henry, as well as Azerbaijani chess player Shami Abdullayev. Remarking on the high calibre of his opponents, our compatriot highlighted that such international tournaments generate great interest among chess enthusiasts.
According to the final results of the tournament, Liam Henry clinched first place, followed by James Black in second, and Alexander Lenderman in third places. The winners were presented with cups and medals by Elshad Aliyev, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, and Tofig Musayev, the Permanent Representative and Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the United Nations.
It should be noted that the “President Cup” chess tournament has been held for the fourth time since the 100th anniversary of the birth of the National Leader Heydar Aliyev and has been officially registered by the United States Chess Federation.