Nyu Yorkda Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 103 illiyi münasibətilə şahmat turniri keçirilib
13 may, 2026
ABŞ-nin Nyu York ştatında xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 103 illiyi münasibətilə “Prezident kuboku” (“President Cup”) adlı şahmat turniri keçirilib.
Turnir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, uzun illər ABŞ-də yaşayan beynəlxalq dərəcəli şahmatçı Elvin Bağır-Pourun rəhbəri olduğu "Chess Father" şirkətinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Yarış Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsinin dərin ehtiramla yad edilməsi ilə başlayıb.
Turnirdə çıxış edən Elvin Bağır-Pour Ümummilli Liderin Azərbaycanda şahmatın inkişafındakı əvəzsiz rolundan danışıb. O, qeyd edib ki, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə respublikada ilk şahmat məktəbləri yaradılıb, istedadlı şahmatçılara müxtəlif yarışlarda iştirak etmələri üçün əlverişli şərait təmin olunub.
İsveçrə sisteminə əsasən keçirilən turnirdə 5-60 yaş arasında 100-ə yaxın idmançı hakimlərin nəzarəti altında mübarizə aparıblar.
Yarışda tanınmış qrossmeysterlər Aleksandr Lenderman, Mykola Bortnyk və Liam Henry ilə yanaşı, azərbaycanlı şahmatçı Şəmi Abdullayev də iştirak edib. Soydaşımız güclü rəqiblərlə qarşılaşdığını və belə beynəlxalq turnirlərin şahmat həvəskarları arasında böyük maraq doğurduğunu bildirib.
Yarışın yekun nəticələrinə görə Liam Henry 1-ci, James Blackr 2-ci, Aleksandr Lenderman isə 3-cü yerə layiq görülüb. Qaliblərə Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev və Azərbaycan Respublikasının BMT yanında daimi nümayəndəsi, səfir Tofiq Musayev tərəfindən kubok və medallar təqdim edilib.
Qeyd edək ki, “President Cup” şahmat turniri Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümündən etibarən artıq dördüncü dəfədir keçirilir və ABŞ Şahmat Federasiyası tərəfindən rəsmi olaraq qeydə alınıb.

В Нью-Йорке состоялся шахматный турнир по случаю 103-й годовщины со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева
В американском штате Нью-Йорк состоялся шахматный турнир под названием “Кубок Президента” (“President Cup”), посвященный 103-й годовщине со дня рождения общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева.
Турнир был организован компанией "Chess Father", возглавляемой давно живущим в США шахматистом международного класса Эльвином Багир-Поуром, при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
Соревнования начались с почтения с глубоким уважением светлой памяти великого лидера Гейдара Алиева.
Выступая перед началом турнира, Эльвин Багир-Поур говорил о неоценимой роли общенационального лидера в развитии шахмат в Азербайджане. Он отметил, что по инициативе гениальной личности Гейдара Алиева в республике были созданы первые шахматные школы, талантливым шахматистам обеспечены благоприятные условия для участия в различных соревнованиях.
Около 100 спортсменов в возрасте от 5 до 60 лет под руководством судей вели борьбу в турнире по швейцарской системе.
В соревнованиях, наряду с известными гроссмейстерами Александром Лендерманом, Миколой Бортником и Лиамом Генри, принял участие азербайджанский шахматист Шами Абдуллаев. Наш соотечественник сказал, что встретился с сильными соперниками, и что такие международные турниры вызывают большой интерес у любителей шахмат.
По итогам соревнований Лиам Генри занял 1-е, Джеймс Блэкр - 2-е, а Александр Лендерман – 3-е место. Заместитель председателя Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Эльшад Алиев и постоянный представитель Азербайджанской Республики при ООН, посол Тофиг Мусаев вручили победителям кубки и медали.
Отметим, что шахматный турнир “Кубок Президента”, проводимый уже в четвертый раз, начиная со 100-летия со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева, официально зарегистрирован Федерацией шахмат США.