Norveç Nobel Komitəsinə 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı bəyanat ünvanlanıb
İsveçdə fəaliyyət göstərən "Qobustan - Azərbaycan Aydınlar Ocağı"nın təşkilatçılığı ilə keçirilən "Qanlı 20 Yanvar" adlı videokonfransın yekununda Norveç Nobel Komitəsinə bəyanat qəbul edilib.
Videokonfransın 100-dən çox iştirakçısı – "Qobustan - Azərbaycan Aydınlar Ocağı"nın üzvləri, Azərbaycan diaspor fəalları, 20 Yanvar şəhidlərinin ailə üzvləri, 20 Yanvar veteranları Norveç Nobel Komitəsinin sədri Jorgen Vatne Frydnesə və Komitənin üzvləri - Asle Tojeyə, Anne Engerə, Kristin Klemetə, Qry Larsenə bəyanat ünvanlayıblar.
Bəyanatda Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Baş katibi Mixail Qorbaçova 1990-cı ilin oktyabrında Norveç Nobel Komitəsi tərəfindən verilən Nobel Sülh Mükafatına etiraz yer alıb. 1990-cı il 20 Yanvar qətliamında əli Azərbaycan xalqının qanına bulaşmış Mixail Qorbaçova Nobel Sülh Mükafatının verilməsinin ədalətsiz qərar olduğu diqqətə çatdırılıb.
20 Yanvar faciəsini törədən cinayətkarların məsuliyyətə cəlb edilməsi üçün kifayət qədər hüquqi əsaslar olduğu bildirilib. Onların BMT-nin Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin, Mülki və Siyasi Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Paktın və digər beynəlxalq hüquqi konvensiyaların tələblərini pozduğu qeyd olunub.
Bəyanatda dünya ictimaiyyətinin ədalətə inamı və Nobel Sülh Mükafatının mənəvi nüfuzunun güclənməsi baxımından Mixail Qorbaçovun bu mükafatdan məhrum olunmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.

Норвежскому Нобелевскому комитету направлено заявление в связи с трагедией 20 Января
30 января, 2025По итогам видеоконференции под названием "Кровавое 20 Января", организованной функционирующим в Швеции Обществом азербайджанской интеллигенции "Гобустан", принято заявление к Норвежскому Нобелевскому комитету.
Более 100 участников видеоконференции – члены Общества азербайджанской интеллигенции "Гобустан", активисты азербайджанской диаспоры, члены семей шехидов 20 Января, ветераны 20 Января направили заявление председателю Норвежского Нобелевского комитета Йоргену Ватне Фрайднесу и членам комитета – Асле Тойе, Анне Энгер, Кристин Клемет, Гри Ларсен.
B заявлении выражается протест против Нобелевской премии мира, врученной в октябре 1990 года Норвежским Нобелевским комитетом генеральному секретарю Центрального комитета Коммунистической партии Советского Союза Михаилу Горбачеву. Отмечается, что вручение Михаилу Горбачеву, руки которого 20 января 1990 года были запачканы кровью азербайджанского народа, является несправедливым решением.
Подчеркивается, что имеется достаточно юридических оснований для привлечения к ответственности преступников – зачинщиков трагедии 20 Января. Доводится до внимания, что они нарушили требования Всемирной декларации прав человека ООН, Международного пакта о гражданских и политических правах и других международных конвенций.
B заявлении говорится о значении лишения Михаила Горбачева этой премии с точки зрения веры мировой общественности в справедливость и укрепления морального авторитета Нобелевской премии мира.